Janusz Korczak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Janusz Korczak

Janusz Korczak, vlastním jménem Henryk Goldszmit (22. července 1878 Varšava – srpen 1942 Vyhlazovací tábor Treblinka), byl polský židovský autor literatury pro děti, pediatr a pedagog, známý také pod přezdívkami Pan Doktor nebo Starý Doktor.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Varšavě v asimilované židovské rodině. Jeho matka Cecylia roz. Głębicka byla dcerou prominentní židovské rodiny z Kalisze a jeho otec Józef Goldszmit byl z rodiny zastánců haskaly. Otec zemřel roku 1896 a rodina se ocitla bez příjmů. Během dalších několika let byla rodina donucena opustit prostorný byt a mladý Korczak se stal jediným živitelem matky, sester a babičky.

Roku 1898 použil poprvé svůj literární pseudonym Janusz Korczak v Paderewského literární soutěži. Toto jméno má původ v Kraszewského knize. V devadesátých letech studoval na tzv. Létající univerzitě, polsky Uniwersytet Latający. V letech 1898–1904 studoval medicínu na Varšavské univerzitě a také přispíval do polských novin.

Po promoci se stal pediatrem. Během Rusko-japonské války v letech 1905–1906 sloužil jako vojenský lékař. Mezitím jeho kniha Dítě z přijímacího pokoje dosáhla určitého literárního uznání. Po válce se vrátil ke své lékařské praxi.

Sirotčinec v Krochmalné ulici, kde Korczak působil; sám žil v podkrovní světnici

V letech 1907–1908 pokračoval ve studiích v Berlíně. Roku 1909 se seznámil ve Výboru pro sirotky se Stefanií Wilczyňskou. V letech 19111912 byl ředitelem Domu Sierot pro varšavské židovské sirotky. Jeho nejbližší spolupracovnicí se stala S. Wilczyńska. V tomto sirotčinci založil "dětskou republiku" s parlamentem, soudem a novinami. Musel si zkrátit lékařský úvazek.

Za 1. světové války a za polsko-sovětské války opět sloužil jako vojenský lékař.

V roce 1926 nechal děti psát Mały Przegląd jako týdenní přílohu polskožidovského deníku Nasz Przegląd.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

5. srpna (podle některých pramenů 6. srpna) 1942 němečtí vojáci shromáždili 192 (možná 196) sirotků a asi 12 pracovníků personálu varšavského sirotčince, aby je poslali do vyhlazovacího tábora v Treblince. On sám měl možnost ukrýt se na "árijské straně", ale odmítl opustit "své" děti. Všichni byli společně zavražděni, patrně v plynových komorách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Janusz Korczak na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

památník J. Korczaka v Jad Vašem, Jeruzalém
  • J. Korczak, Bankrot malého Jacka. Praha: L. Mazáč 1935
  • J. Korczak, Svojhlavý chlapec: Život Ľudovíta Pasteura. Bratislava 1950
  • J. Korczak, Král Matýsek první. Praha: Albatros 1988
  • J. Korczak, Sám s Bohem: modlitby těch, kteří se nemodlí. Zagreb 1984
  • J. Janovský, Janusz Korczak: lékař, peadog a spisovatel. Praha: SPN 1986

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]