Friedrich Fröbel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Friedrich Fröbel

Johann Friedrich Fröbel (21. dubna 1782 - 21. června 1852) byl významný německý pedagog. Zaměřoval se především na předškolní výchovu. Roku 1837 založil v Blankenburgu Ústav pro pěstování snahy po činnosti u dětí a mládeže. Zde vyráběl různé učební pomůcky a hračky. V roce 1840 otevřel v Blankenburgu Kindergarten, neboli Dětskou zahrádku, což byla metafora pro učitele jako zahradníky a děti jako zelenina.[1] Šlo o komplex zařízení, kde byly herny pro děti a ústav pro vzdělávání opatrovnic. Je také tvůrcem didaktických her a souboru pohybových her s hudebním doprovodem.

Po vzoru jeho Kindergarten se začaly od poloviny 19. století rozvíjet mateřské školy v mnoha dalších zemích. Byl velice ovlivněn dvěma návštěvami výchovného ústavu švýcarského pedagoga Pestalozziho. Výchovu chápal jako samočinný rozvoj sil a schopností existujících v dítěti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GATTO, John Taylor. Státní školství noční můrou [online]. Překlad Renata Velecká. Svoboda učení.cz, 2014-05-12, [cit. 2014-05-27]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]