Plynová komora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Historie užití a zákonů ohledně poprav plynovými komorami v USA.      Plynová komora slouží jako druhotná metoda popravy.      V minulosti plynová komora užita, ale v současnosti nikoliv.      Stát nikdy neužíval plynovou komoru.

Plynová komora je zařízení určené k zabíjení lidí nebo zvířat, jedná se o uzavřenou místnost, do které se vhání jedovatý nebo uspávací plyn. Plynové komory se pro popravy v USA začaly užívat začátkem 20. let 20. století. Během holokaustu velké plynové komory pro hromadné zabíjení užívalo nacistické Německo a Nezávislý stát Chorvatsko[zdroj?] jako součást genocidy.

K roku 2012 byla poslední poprava v USA provedena 3. března 1999 v Arizoně. Plynovou komoru dnes ve Spojených státech využívá asi 5 států, vězeň si zde však může vybrat ze 3 druhů popravy. Je to injekce, elektrické křeslo, nebo komora.

Nacisté svoji první plynovou komoru vyprojektovali pro od počátku tajný program T4. Již tato jejich první komora připomínala sprchy a sloužila k zavraždění asi dvou desítek lidí najednou. Tímto způsobem stát likvidoval nemocné z léčeben, přednostně Židy. Protesty proti programu vedly k jeho oficiálnímu ukončení. I to mohl být jeden z důvodů, proč mnoho vyhlazovacích táborů budovali nacisté mimo území Německa, jednodušší vysvětlení však je, že velké koncentrační a vyhlazovací tábory stavěli blíže místům, kde žilo větší množství Židů.

Předchůdce plynových komor v likvidačních táborech byly pojízdné plynové komory umístěné v nákladních automobilech. 17. 3. 1942 byly v táboře Belzec spuštěny komory, opět maskovány jako koupelny. Těchto šest komor dokázalo usmrtit 15 tisíc lidí denně.

Počet lidí odsouzených k trestu smrti v USA podle místních úřadů ubylo. Podle zprávy bylo v roce 2009 k trestu smrti odsouzeno 125 lidí, což je nejméně za posledních 32 let. Na smrt bylo odsouzeno v USA již 3315 lidí.

Podle dokumentů BBC jsou plynové komory používány k vyhlazovaní nepřátel komunistického režimu v KLDR.

Plynová komora ve věznici San Quentin v USA

Samotný postup popravy v USA[editovat | editovat zdroj]

  1. vězeň je připoután na židli(či lehátko) pásy
  2. lékař nasadí osobě náustek s hadicí
  3. poté policie komoru zavře
  4. a pak kat (popravčí) spustí plyn na 60 sekund (nejčastěji se používal kyanovodík)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Bullock Alan: Hitler a Stalin - paralelní životopisy, kapitola Hitlerův nový řád