Hamás

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hamás
حماس
Datum založení1987
PředsedaJahjá Sinvár
VůdceChálid Mašál
ZakladatelAhmed Jasín, Abdul Azíz Rantisí a Mahmoud al-Zahar
SídloPalestina Gaza, Palestina
Ideologie
Politická pozicepravice až krajní pravice
Náboženstvísunnitský islám
Počet členů20 000
Oficiální webhttp://hamas.ps/
Zisk mandátů ve volbách
Parlament (2006)Šablona:Infobox - politická strana/mandáty
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hamás (arabsky: حماس – Ḥamās, dosl. „nadšení“; zkratka pro Hnutí islámského odporu, arabsky: حركة المقاومة الإسلامية, Harakat al-Muqawama al-Islamíja) je palestinská islamistická politická strana, která vznikla v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami. Od svého vzniku má strukturovanou organizaci, která se dělí na dvě části. Jedna část je vojenská složka, která funguje v utajení a provádí útoky proti Izraeli. Druhá část je označována jako civilní či politická a poskytuje sociální služby, rekrutuje své členy skrz mešity, shání peníze a organizuje nejrůznější aktivity.[1] V lednu 2006 Hamás vyhrál volby do Palestinské národní správy.

Vojenské křídlo Hamásu se nazývá Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma a od svého vzniku spáchalo nespočet útoků proti izraelskému civilnímu obyvatelstvu i proti vojenským cílům. Nejvyšší intenzita teroristických útoků proti Izraeli spáchaných Hamásem spadá do období druhé intifády v l. 2000–2005, kdy šlo zejména o sebevražedné útoky (např. Pesachový masakr či bombový útok na diskotéce Delfinárium). Od roku 2001 do současnosti se Hamás podílí na ostřelování Izraele z pásma Gazy různými druhy raket či minometů, často íránské výroby.

Pochod příznivců Hamasu Betlémem.
Vlajka Hamásu

Hamás je nezávislý na oficiálním palestinském vedení a na jeho úkor získává příznivce hlavně v sociálně odloučených a chudých oblastech pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. V rámci palestinských struktur a organizací se považuje za nejméně zkorumpované hnutí.[zdroj⁠?] Mezi palestinskými Araby získává na popularitě jak díky mnohým sociálním programům, tak kvůli teroristickým akcím namířeným proti Izraeli.

Hamás je na seznamu teroristických organizací několika zemí, například Kanady,[2] Izraele,[3] Japonska[4], Spojených států[5] a Egypta.

Odkazy

Reference

  1. Cordesman, H. Anthony, 2005. The Arab-Israeli States Military Balance: National Forces Development and Trends. Working paper, Center for Strategic and International Studies. 29. března 2005. Dostupné na: http://www.csis.org/component/option,com_csis_pubs/task,view/id,1437/ (10.4.2006). – neplatný odkaz !
  2. http://www.psepc.gc.ca/prg/ns/le/cle-en.asp#hhi18 Archivováno 22. 8. 2006 na Wayback Machine. – neplatný odkaz !
  3. http://www.mfa.gov.il/MFA/MFAArchive/2000_2009/2003/7/The%20Financial%20Sources%20of%20the%20Hamas%20Terror%20Organiza – neplatný odkaz !
  4. http://www.mofa.go.jp/policy/other/bluebook/2005/ch3-a.pdf
  5. http://www.state.gov/documents/organization/65463.pdf

Související články

Externí odkazy