Wilhelm Pieck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wilhelm Pieck
Wilhelm Pieck v roce 1949
Narození 3. ledna 1876
Gubin, Německé císařstvíNěmecké císařství Německé císařství
Úmrtí 7. září 1960
Berlín, Východní NěmeckoVýchodní Německo Východní Německo
Místo pohřbení Památník socialistů
Zentralfriedhof Friedrichsfelde
Ocenění Řád Karla Marxe
Hrdina práce
Řád práce
Politické strany Sjednocená socialistická strana Německa
Sociálnědemokratická strana Německa
Komunistická strana Německa
Děti Eleonore Staimer
Elly Winter
Arthur Pieck
Funkce President of the Republic (1949–1960)
Member of Landtag of Prussia
member of the Volkskammer
člen Reichstagu Výmarské republiky
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Známka vydaná po úmrtí W. Piecka

Friedrich Wilhelm Reinhold Pieck (3. ledna 1876 - 7. září 1960) byl německý komunista a první a jediný prezident Německé demokratické republiky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Wilhelm Pieck se narodil do rodiny kočího ve východní části Gubenu v Německu, což je dnešní město Gubin v Polsku. Ač původně navštěvoval školu, aby se stal tesařem, souhra světových událostí, ovlivnění ideologií a jeho politické ambice vedly Piecka k tomu, že vedl život politického aktivismu.

V roce 1894 Pieck jako tesař vstoupil do federace pracovníků se dřevem, která ho směrovala k tomu, aby následující rok vstoupil do Německé sociálně demokratické strany (SPD). V roce 1899 se Pieck stal předsedou místního okrsku strany a v roce 1906 se stal sekretářem SPD na plný úvazek. Ačkoliv většina SPD podporovala německou účast v první světové válce, Pieck byl členem levého křídla strany, které bylo proti válce. Pieckova otevřenost v tomto názoru vedla k jeho uvěznění a umístění do vojenského žaláře. Poté, co byl propuštěn, žil Pieck krátce v Amsterdamu. Po svém návratu do Berlína v roce 1918 vstoupil do nově vytvořené Komunistické strany Německa (KPD).

V roce 1929 opakovaně navštívil Československo, kdy jako řískoněmecký komunistický poslanec mluvil na několika komunistických volebních schůzích před blížícími se parlamentními volbami (říjen 1929). Vyzýval dělnictvo k demonstracím a na základě toho mu byl zakázán vstup na území Československa. Dne 22.10.1929 byl před svou plánovanou přednáškou "o programu pracujícího lidu a krizi kapitalismu" v Chodově zadržen a četnickou eskortou vyhoštěn přes hraniční přechod Bublava z území Československa.

V roce 1933 poté, co převzala moc nacistická strana, odešel Pieck z Německa do Francie a v roce 1935 se přestěhoval do Moskvy. Tam působil v různých funkcích v Komunistické straně. V letech 19381943 zastával místo generálního sekretáře Komunistické internacionály. Roku 1943 byl Pieck mezi zakladateli Národní komise pro svobodné Německo (NKFD). Ta plánovala budoucnost Německa po druhé světové válce. Na konci války v roce 1945 se Pieck vrátil do Německa s vítěznou Rudou armádou.

V roce 1949 byl Pieck zvolen prezidentem nově založené Německé demokratické republiky (NDR). Pieck sloužil ve funkci jediného prezidenta NDR až do své smrti v roce 1960. Své postavení v politice si Pieck udržoval díky Stalinově důvěře v něj.

Pieck žil na adrese Majakowskiring 29, Pankow, Východní Berlín.

Působení Pieckovy dcery[editovat | editovat zdroj]

Pieckova dcera Elly Winterová (1898 - 1987) zastávala různé funkce v SED a vládě Východního Německa.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Socialismus – budoucnost světa (v originále německy Der Vormarsch zum Sozialismus) – českým čtenářům bylo poprvé představeno překladem Ladislava Štolla z roku 1935 s podtitulem Doslovné znění zprávy o činnosti Exekutivy komunistické internacionály, kterou podal v plenu VII. světového kongresu komunistické internacionály dne 26. července 1935.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wilhelm Pieck na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Katalog Vědecké knihovny v Olomouci, báze SVK01, záznam 000287629