Ali Shukriu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ali Shukriu
Narození1919 nebo 12. září 1919
Kosovska Mitrovica
Úmrtí2005 (ve věku 85–86 let) nebo 6. ledna 2005
Bělehrad
Alma materLékařská škola Bělehradské univerzity
Povolánípolitik a politický komisař
OceněníŘád hrdiny socialistické práce
Řád národního osvobození
Řád bratrství a jednoty
Partyzánská pamětní medaile 1941
Politické stranySvaz komunistů Kosova
Svaz komunistů Jugoslávie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ali Shukriu (12. září 1919, Kosovska Mitrovica, Srbsko6. ledna 2005, Bělehrad, Srbsko a Černá Hora) byl kosovskoalbánský politik, člen jugoslávské komunistické strany a účastník partyzánského boje.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Shukriu se narodil v Kosovské Mitrovici. Před druhou světovou válkou studoval lékařství. Roku 1939 vstoupil do Svazu komunistů Jugoslávie. O rok později byl členem Oblastního výboru Komunistické strany pro Kosovo.

Byl jedním z organizátorů povstání proti okupačním vojskům na území Kosova. Zastával funkci sekretáře Místního výboru SKJ pro Kosovskou Mitrovici, byl politický komisař Štábu operativní zóny pro Kosovo a sousední oblasti.

Po skončení války byl ministrem nejprve ve vládě NR Srbsko, později i ve vládě federální. Mezi lety 19631967 byl předsedou Výkonné rady Autonomní oblasti Kosovo. Od roku 1981 byl předsedou Předsednictva SAO Kosovo. Ve funkci nahradil po demonstracích v březnu téhož roku Xhavita Nimaniho. Demonstrace označil za kontrarevoluci. V roce 1982 jej ve funkci nahradil Kolë Shiroka.

Od 26. června 1984 do 25. června 1985 byl předsedou předsednictva Ústředního výboru Svazu komunistů Jugoslávie. Byl projugoslávsky orientován a ostře odsuzoval protesty albánského obyvatelstva koncem 80. let na území Kosova. Na své politické funkce rezignoval v souvislosti se stávkou ve Starém Trgu v únoru 1989, která vedla k vyhlášení výjimečného stavu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Али_Шукрија na srbské Wikipedii.