Staroměstská mostecká věž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Staroměstská mostecká věž
Prag karlsbrücke brückenturm altstadtseite.jpg
Účel stavby

brána

Základní informace
ArchitektPetr Parléř
Výstavba70. – 80. léta 14. století
StavebníkKarel IV.
Poloha
AdresaKarlův most, Praha 1-Staré Město, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky11730/1-15 (PkMISSezObrWD) (součást památky Karlův most)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Staroměstská mostecká věž je považována za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Evropě. Nachází se v Praze 1 na Starém Městě na Křižovnickém náměstí při pravobřežním vstupu na Karlův most na královské cestě.

Jedná se o gotickou věž postavenou společně s mostem Petrem Parléřem. Věž byla zbudována nejen jako fortifikace, ale zároveň představuje i typ reprezentačního vítězného oblouku. Karel IV. totiž stanovil trasu korunovačních průvodů svých následovníků, která vedla přes nový gotický most.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Věž byla dostavěna pravděpodobně v 70. – 80. letech 14. století. Za ideového tvůrce ikonografického a heraldického programu výzdoby je shodně považován sám císař Karel IV. Za autora veškeré sochařské a kamenické výzdoby věže literatura považuje architekta a stavitele mostu Petra Parléře a jeho huť.

Značné škody výzdoba utrpěla na konci třicetileté války při obléhání Prahy v roce 1648, kdy její západní část ostřelovalo švédské vojsko, které se neúspěšně pokoušelo probít z Pražského hradu do Starého Města. K této fázi poškození však neexistuje žádná dokumentace. Povšechný pohled poskytuje rytina na tzv. Sadelerově prospektu Prahy.

Podoba okolí Karlova mostu v roce 1840, malba František Xaver Sandmann

Věž byla poškozena i později, během revolučních bouří roku 1848, a tak musela především v 60. letech 19. století, ale i v letech 18741878 projít velkou rekonstrukcí pod vedením českého architekta Josefa Mockera.

V roce 1972 bylo šest velkých gotických pískovcových soch (Karel IV., Václav IV., sv. Vít, Vojtěch a Zikmund, lev) a 2 menší (znakové štíty s korunou) ze Staroměstské mostecké věže pro špatný stav sneseno a nahrazeno betonovými kopiemi z dílny kolektivu restaurátora Joži Antka. Originály byly umístěny v expozici Národní galerieJiřském klášteře, odkud se po její úpravě roku 1978 přestěhovaly do lapidária Národního muzea. Na věži sloužily betonové repliky až do podzimu roku 2006, kdy je nahradily pískovcové kopie, tesané přesně podle originálů kolektivem restaurátorů pod vedením Tomáše Rafla. Originální Parléřovy sochy sv. Zikmunda a sv. Vojtěcha reprezentovaly české gotické umění na velkých reprezentativních výstavách v Metropolitním muzeu umění v New Yorku roku 2005 a v Obrazárně Pražského hradu roku 2006.


Od 1. 1. 2021[zdroj?] má na starosti provoz Staroměstské mostecké věže Prague City Tourism.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Věž nad prvním mostním pilířem Karlova mostu má tvar třípatrového hranolu s cimbuřím a vysokou stanovou střechou pokrytou břidlicí. Na jižní straně se nachází hranolovitý přístavek se schodištěm a vlastní střechou, kudy vede vstup do vyšších pater věže.

Na ochoz věže se dostaneme po 138 schodech. Výška věže činí 47 metrů nad rovinou mostu, nad hladinou Vltavy je to 57 metrů. Nárožní věžičky se nacházejí ve výšce 64 metrů.

Samotná věž je postavená z pískovcových kvádrů a její střecha je pokryta břidlicovými pláty. Věž je prolomena typickým gotickým lomeným obloukem brány, kterou bylo možné v minulosti uzavírat. Průjezd věže je zaklenut unikátní parléřovskou klenbou s trojpaprsky a korunou namísto svorníku.

Výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Sochařská výzdoba se dochovala zejména na východní stěně do Křižovnického náměstí. Drobné plastiky se dochovaly i na západní stěně, jejíž původní výzdoba byla zničena švédským kanónem při dobývání Starého Města roku 1648, což připomíná zlacená pamětní deska se znakem Starého Města a textem Jaroslava Schallera.

SISTE HIC PAULISPER VIATOR
SED LIBENS AC VOLENS
VBI MULTA POPULATUS,
TANDEM VEL INVITUS
SISTERE DEBUIT
GOTHORUM ET VANDALORUM FUROR
ET LEGE SCULPTUM IN MARMORE
QVOD AD PERPETUAM BOEMORUM OMNIUM
SED IN PRIMIS VETERO PRAGENSIUM
MEMORIAM
ANNO DOMINI MDCXLVIII
MARS SVECICUS FERRO ET IGNE IN HAC TURRI DELINEAVIT
HAEC TVRRIS GOTHICI FVIT VLTIMA
META FVRORIS
SED FIDEI NON EST HAEC VLTIMA
META BOEMAE
VOLUISSENTID IPSUM CIVES VETERO-PRAGENSES
FUSO SANGVINE INSCRIBERE
NISI
PAX AVREA
FERDINANDI III PIETATE ET IVSTITIA
IN ORBEM GERMANICUM REDUCTA
PRO SANGVINE AURUM SUPPEDITASSET.

— Jaroslaus Schaller[2]

Zlacený nápis s Schallerovým textem
Nejvýznamnější část sochařské výzdoby

Plastická výzdoba východní stěny věže je rozčleněna do tří pater. V nejnižší části se kolem oblouku brány dochovaly drobné konzolové plastiky. Nad nimi se nachází znaky historických zemí, kterým vládli panovníci lucemburské dynastie v době postavení věže (zleva: Sulzbach-Rosenberg, vévodství vratislavské, vévodství svídnické, markrabství moravské, Svatá říše římská, království české, vévodství lucemburské, vévodství zhořelecké, Horní Lužice, Dolní Lužice) a také původní městský znak Starého Města pražského. Prvnímu patru nad průjezdem dominuje trojice gotických soch znázorňujících zleva císaře Karla IV., svatého Víta na plastice mostu a římského krále Václava IV. Nad touto trojicí je erb se svatováclavskou orlicí. Druhé patro zdobí sochy sv. Zikmunda a sv. Vojtěcha, pod jejichž nohama shlíží z věže velká plastika lva.

Parléřova křížová klenba v průjezdu

Střecha, jež je v současné době břidlicová, byla původně celá pokryta leštěným zlatým plechem, stejně jako byly zlatem pokryty části soch postav, zejména jejich pláště, účelem bylo vyvolat dojem již na dálku, což bylo pro pražskou politiku Karla IV. typické, nechal podobně zlatým plechem pokrýt střechu katedrály.

Interiéry schodiště prodělaly v průběhu staletí časté změny. Jejich současná podoba je výsledkem rekonstrukce, provedené v 19. století Josefem Mockerem. Z té doby pocházejí novogotické trámové stropy z prvního i druhého patra. V horním poschodí je tento strop ještě doplněn znaky Zemí koruny české a pražských měst.

Na vrcholu schodiště na ochozu věže je umístěna jedna z nejzáhadnějších gotických soch v Praze, lidově nazývaná „Klíčník“ nebo „Věžník“, kterou nechal postavit Václav IV.

V letech 1877 a 1878 zrestauroval a domaloval v průjezdu brány původní gotické malby malíř Petr Maixner.

V 50. letech 20. století byla na východní straně věže osazena vitrážová okna s motivem svatováclavského ledňáčka dle návrhu malíře Jiřího Binka.[3]

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Symboliku sochařské a kamenické výzdoby Staroměstské mostecké věže lze, podobně jako u dalších gotických staveb, interpretovat z několika různých pohledů, které se vzájemně prolínají. Impozantní stavba a její bohaté zdobení nepochybně sloužila k manifestaci panovnické moci a plnila roli triumfálního oblouku císaře Karla IV. a jeho následníka Václava IV. Plastiky, počty a umístění jednotlivých zdobných prvků fasády věže ovšem mají také jistý kosmologický a astrologický význam odpovídající době jejich vzniku.

Důkladné propojení místa stavby s plánem a polohou celého města dokládá i známé „slunovratové mysterium.[4] Každoročně o letním slunovratupoledne vrhá plastika lva po velmi krátkou dobu stín na erb se svatováclavskou orlicí. K tomuto jevu přitom dochází v jediný den v roce. Stejný den, na který ve středověku připadal svátek svatého Víta, večer zapadá Slunce při pohledu od paty věže nad místem, kde jsou ve svatovítské katedrále uloženy ostatky tohoto světce.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

V současné době je zde stálá expozice, zajišťovaná Pražskou informační službou (PIS). Zpřístupněno je první a druhé poschodí a ochoz na střeše. Návštěvníci zde mohou zhlédnout filmKarlově mostě nazvaný „Karlův most – paprsek staletími“.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Podobně jako jiné gotické stavby chránila Staroměstskou mosteckou věž „magická past“ v podobě palindromu: „Signa te, signa, temere me tangis et angis“. Znamenej se, znamenej, pošetile se mě dotýkáš a soužíš. Nápis měl být ukryt pod střechou a měl zahánět démony.
 • Místnosti ve věži sloužily také jako vězení.
 • Mezi lety 16211631 byly na ochozu věže pro výstrahu vystaveny hlavy účastníků protihabsburského odboje, popravených 21. června 1621 na Staroměstském náměstí. Sejmuty byly až za krátkého vpádu protestantských saských vojsk do Prahy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Staroměstská mostecká věž [online]. Prague City Tourism [cit. 2021-09-08]. Dostupné online. 
 2. Beschreibung der königlichen Haupt und Residenzstadt Prag: sammt allen darinn befindlichen sehenswürdigen Merkwürdigkeiten, books.google.cz. Jaroslaus Schaller, gedruckt bey Franz Geržabeck, im St. Galli-Kloster, 1795 - Prague. Strany 345-346, z celkových 367 stran.
 3. POCHE, Emanuel. Prahou krok za krokem. 2.. vyd. Praha: Panorama, 1985. 469 s. S. 56. 
 4. TUREK, Kuba. Pražské slunovratové mystérium. Horydoly.cz [online]. 2017-06-21 [cit. 2021-09-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Homolka, Jaromír: K počátkum ikonografie krásného slohu, in: Acta Universitatis Carolinae, Praha 1981.
 • Chadraba Rudolf: Staroměstská mostecká věž. Praha 1971.
 • FAJT Jiří a DRAKE-BÖHM Barbara: Císař Karel IV. a Praha. Katalog výstavy. Správa Pražského hradu, Praha 2006.
 • Lojek A., Adamová, Karolína.: Erby na staroměstské mostecké věži (Braniborský nebo svídnický znak), In: Královský Vyšehrad IV., Sborník příspěvků ze semináře 940 let královské kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, Bořivoj Nechvátal (ed.), Praha 2012, s. 339-348.(ISBN 978-80-260-3423-0).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]