Doktor veterinární medicíny: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Khaan90 (diskuse | příspěvky)
m Detail.
Khaan90 (diskuse | příspěvky)
Pahýl--
Řádek 31: Řádek 31:


V [[Spojené státy americké|USA]] [[veterinář|veterinární lékaři]] dostávají titul '''D.V.M.''' (''{{cizojazyčně|en|Doctor of Veterinary Medicine}}''), který se uvádí za jménem.
V [[Spojené státy americké|USA]] [[veterinář|veterinární lékaři]] dostávají titul '''D.V.M.''' (''{{cizojazyčně|en|Doctor of Veterinary Medicine}}''), který se uvádí za jménem.

==Historie==
V [[Česko|českých]] zemích (resp. v [[ČSSR]]) bylo absolventům veterinárních studií přiznáváno tehdejším ''vysokoškolským zákonem'' (zákonem č. 19/1966 Sb.) '''MVDr.''', jakožto ''doktor veterinářství'', další ''vysokoškolský zákon'' z roku [[1980]] již pod stejnou zkratkou uváděl titul ''doktor veterinární medicíny'', což následně užíval i ''vysokoškolský zákon'' z roku [[1990]], toto též používá, i po mnoha novelizacích, současný ''vysokoškolský zákon'' z roku [[1998]].


== Reference ==
== Reference ==
Řádek 42: Řádek 45:
* {{Wikislovník|heslo=MVDr.}}
* {{Wikislovník|heslo=MVDr.}}


{{Pahýl}}
{{České akademické tituly}}
{{České akademické tituly}}
{{Zahraniční akademické tituly}}
{{Zahraniční akademické tituly}}

Verze z 10. 6. 2016, 22:02

Doktor veterinární medicíny (z lat. medicinae veterinariae doctor, zkratka MVDr. psaná před jménem) je akademický titul udělovaný absolventům magisterského studia oboru veterinární medicíny a hygieny.[1]

Zpravidla se jedná o celistvé (tedy nikoliv rozdělené na bakalářský a navazující magisterský studijní program) 4–6leté prezenční (denní) studium v magisterském studijní programu[2][3][4] veterinárního lékařství (zvěrolékařství) či hygieny, které se řádně zakončuje státní rigorózní zkouškou. Její povinnou součástí není ze zákona povinné zpracování a obhajoba rigorózní práce. Např. v některých těchto oborech na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno se ale tato práce dobrovolně zhotovuje, vždy dle akreditované skladby příslušného studijního oboru.[5][6][7]

V Česku mohou tento titul získat pouze absolventi Fakulty veterinárního lékařství a Fakulty veterinární hygieny Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Absolventi se mohou následně přihlásit rovněž i do příslušného doktorského studijního programu (zpravidla další 3–4 roky studia) a získat Ph.D., tedy postgraduální (vědecké) vzdělání.

V USA veterinární lékaři dostávají titul D.V.M. (Doctor of Veterinary Medicine), který se uvádí za jménem.

Historie

V českých zemích (resp. v ČSSR) bylo absolventům veterinárních studií přiznáváno tehdejším vysokoškolským zákonem (zákonem č. 19/1966 Sb.) MVDr., jakožto doktor veterinářství, další vysokoškolský zákon z roku 1980 již pod stejnou zkratkou uváděl titul doktor veterinární medicíny, což následně užíval i vysokoškolský zákon z roku 1990, toto též používá, i po mnoha novelizacích, současný vysokoškolský zákon z roku 1998.

Reference

  1. § 46 odst. 4 písm. e) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách). Dostupné online.
  2. § 46 odst. 2 zákona o vysokých školách. Dostupné online.
  3. Obecné informace pro uchazeče o studium na FVL VFU BRNO [online]. Veterinární a farmaceutická univerzita Brno [cit. 2016-05-21]. Dostupné online. 
  4. Popis studia a uplatnění [online]. Veterinární a farmaceutická univerzita Brno [cit. 2016-05-21]. Dostupné online. 
  5. Témata rigorózních prací [online]. Veterinární a farmaceutická univerzita Brno [cit. 2016-05-21]. Dostupné online. 
  6. Kvalifikační práce [online]. Veterinární a farmaceutická univerzita Brno [cit. 2016-05-21]. Dostupné online. 
  7. Popis studia a uplatnění [online]. Veterinární a farmaceutická univerzita Brno [cit. 2016-05-21]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo MVDr. ve Wikislovníku