Jan Hus (film): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m →‎top: standardizace parametru za použití AWB
Přidal jsem do úvodního odstavce informaci, že ve filmu je často znatelná propaganda.
Řádek 31: Řádek 31:
}}
}}


'''''Jan Hus''''' je [[Československo|československý]] [[hraný film]] režiséra [[Otakar Vávra|Otakara Vávry]] natočený v roce [[1954 ve filmu|1954]] na motivy díla spisovatele [[Alois Jirásek|Aloise Jiráska]]. Jedná se o první díl Vávrovy filmové husitské [[Filmová trilogie|trilogie]]. Děj tohoto historického snímku se odehrává v rozmezí let [[1412]] a [[1415]]. Ústředním motivem je vrcholná část života českého kazatele a církevního reformátora [[Jan Hus|Jana Husa]].
'''''Jan Hus''''' je [[Československo|československý]] [[hraný film]] režiséra [[Otakar Vávra|Otakara Vávry]] natočený v roce [[1954 ve filmu|1954]] na motivy díla spisovatele [[Alois Jirásek|Aloise Jiráska]]. Jedná se o první díl Vávrovy filmové husitské [[Filmová trilogie|trilogie]]. Děj tohoto historického snímku se odehrává v rozmezí let [[1412]] a [[1415]]. Ústředním motivem je vrcholná část života českého kazatele a církevního reformátora [[Jan Hus|Jana Husa]]. Jde o poměrně věrný a kvalitní film, i když místy je patrná komunistická propaganda, úměrná době natočení.<!-- Asi uprostřed filmu, jeden z přítomných v Betlémské kapli, vyslechnuv Husovo kázání, prohlásil: "Tak to přece jen není vůle Boží, že jsou jedni bohatí a druzí chudí!" -->


== Děj ==
== Děj ==

Verze z 7. 7. 2020, 15:31

Jan Hus
Původní názevJan Hus
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka115 min
Žánryhistorický
drama
Námět a scénářOtakar Vávra
Miloš Václav Kratochvíl
RežieOtakar Vávra
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleZdeněk Štěpánek
Karel Höger
Jan Pivec
Vlasta Matulová
Ladislav Pešek
Gustav Hilmar
Vítězslav Vejražka
Eduard Kohout
Bedřich Karen
František Smolík
HudbaJiří Srnka
KameraVáclav Hanuš
StřihAntonín Zelenka
Výroba a distribuce
Premiéra1954
DistribuceFilmové studio Barrandov
Rozpočet13,1 milionu Kčs [1]
Předchozí a následující díl
Jan Žižka
Jan Hus na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Hus je československý hraný film režiséra Otakara Vávry natočený v roce 1954 na motivy díla spisovatele Aloise Jiráska. Jedná se o první díl Vávrovy filmové husitské trilogie. Děj tohoto historického snímku se odehrává v rozmezí let 1412 a 1415. Ústředním motivem je vrcholná část života českého kazatele a církevního reformátora Jana Husa. Jde o poměrně věrný a kvalitní film, i když místy je patrná komunistická propaganda, úměrná době natočení.

Děj

Šablona:Spoiler Úvodní část odehrávající se v roce 1412 vykresluje utrpení chudých při práci na Týnském chrámu v Praze a ukazuje jejich potýkání se s bohatými měšťany a s lakomými církevními hodnostáři vybírajícími odpustky. Jan Hus veřejně kritizující katolickou církev, se ve svých kázáních v Betlémské kapli proti kupčení s odpustky postaví. Jeho bohoslužby kromě davů chudých Pražanů navštěvuje i samotná královna Žofie, která Husa obhajuje před králem Václavem. Nemocný král, na kterého kvůli Husovým kázáním vyvíjí tlak papež i jeho bratr římský král Zikmund, se raději než politice a starostem věnuje zábavě.

Poté, co do Prahy dorazí bula papeže Jana XXIII. o dalším vybírání odpustků, dojde mezi chudými k spontánnímu plenění kostelů a k vyhánění katolických kněží. Městská rada nechá proti chudině zasáhnout vojáky a tři z jejich vůdců, mezi nimiž je také kameník Martin, dá vsadit do žaláře. Jan Hus se za tyto tři mládence, kteří jsou radními odsouzeni k smrti, přimluví a dojedná dokonce jejich propuštění. Radní však tuto dohodu nedodrží a všichni tři zajatci jsou popraveni. Zrazený Hus je označí za první mučedníky budoucí bouře.

Následně je na Jana Husa papežem Janem XXIII. uložena klatba. Proto opouští Prahu a odchází na venkov, kde dál burcuje chudé poddané proti jejich vrchnosti. Po dalším nátlaku papeže a císaře, kdy oba hrozí dokonce vyhlášením křížové výpravy, konečně přistoupí Jan Hus na jejich výzvu a vydá se do Kostnice, kam byl svolán církevní koncil. Hus doprovázený na cestě Janem z Chlumu a Václavem z Dubé dorazí do města na březích Bodamského jezera bez problému. Po příjezdu je však pod záminkou rozhovoru s kardinály ihned zatčen, což vzbudí rozhořčení u českého lidu a šlechty, která zasílá stížný list králi Zikmundovi. Ten zaručí zatčenému mistru slyšení před koncilem.

Film vrcholí Husovým procesem před Kostnickým koncilem. Proti kazateli zde nevystupují pouze Zikmund Lucemburský a církevní hodnostáři, ale i bývalý Husův přítel z pražské university Štěpán Páleč. Jan Hus odmítne zříci se svého učení a je koncilem odsouzen k smrti na hranici. Před upálením se rozloučí s přáteli Janem z Chlumu a s Václavem z Dubé, nabádá přítomné, aby neposlouchali svou špatnou církevní i světskou vrchnost a naposledy odmítá šanci na odvolání.

V samotném závěru snímku se shromáždění, v jehož čele je Jan Žižka, přihlašuje k odkazu Jana Husa a k jeho učení. Šablona:Endspoiler

Obsazení

Zdeněk Štěpánek Jan Hus a Jan Žižka
Vlasta Matulová královna Žofie
Karel Höger král Václav IV.
Jan Pivec římský a uherský král Zikmund
Ladislav Pešek šašek Miserere
Gustav Hilmar Jan z Chlumu
Vítězslav Vejražka Václav z Dubé
Eduard Kohout Lefl z Lažan
Václav Voska Čeněk z Vartenberka
Bedřich Karen kardinál Pierre d'Ailli
František Smolík papežský legát biskup z Lodi
Rudolf Deyl mistr Stanislav ze Znojma
František Kreuzmann papežský komisař Tiem
Otomar Krejča mistr Štěpán Páleč
Vladimír Řepa farář Jan
Marie Tomášová služka Johanka
Vilém Besser tesař Jíra
Josef Mixa Martin
Josef Kemr student Ješek
Marie Brožová Staškova matka
Vladimír Leraus pražský purkmistr
Rudolf Hrušínský purkmistrův syn

Odkazy

Reference

  1. Jan Hus [online]. ČSFD [cit. 2013-01-20]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy