Bedřich Karen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bedřich Karen
Bedřich Karen
Bedřich Karen
Rodné jménoBedřich Fremmr
Narození15. října 1887
Plzeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. srpna 1964 (ve věku 76 let)
Mariánské Lázně
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVyšehradský hřbitov
Podpis
Bedřich Karen – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hercův hrob na Vyšehradském hřbitově[1]

Bedřich Karen, vlastním jménem Bedřich Fremmr, (15. října 1887, Plzeň[2]21. srpna 1964, Mariánské Lázně) byl český divadelní a filmový herec.


Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn škodováckého dělníka, avšak záhy coby student plzeňské reálky začal projevovat silnou náklonnost k divadlu a literatuře. Později školu opustil, aby se mohl zcela věnovat herectví. Již v roce 1905 se stal na radu Vendelína Budila členem venkovské divadelní společnosti J. E. Sedláčka. Později prošel společnostmi J. Tuttra, A. Kučery a operetní společností M. Zieglerové. V roce 1910 pak přijal angažmá v plzeňském divadle (Vendelín Budil), později v letech 19171921 v Divadle na Vinohradech.[3] V roce 1921 odešel za Karlem Hugo Hilarem[4] do Národního divadla a zde působil až do roku 1959, kdy odešel do důchodu.

Herecký dojem[editovat | editovat zdroj]

Bedřich Karen za svou bohatou hereckou kariéru vytvořil celou řadu vynikajících a různorodých rolí, a to jak na divadelních jevištích, tak v rámci rodícího se československého filmu. Za zmínku stojí zejména nemalé množství rolí, v nichž ztvárnil postavy záporné, či lépe „záporné“ (louňovický probošt – nepřítel husitů, imperialistický pilot, ředitel, velkopodnikatel…)

Zejména zde zazářilo v pravém světle jeho mistrovství, kdy si divák může marně lámat hlavu, čímpak si ho postava lotra získala, že k ní cítí prazvláštní vztah souznění a nelhostejnosti k jejímu osudu. Opověď není jednoduchá, přesto ne nemožná – jde totiž v pravdě o koncert starého divadelnického umu, talentu a herecké geniality. Přestože existují i filmy, které v současnosti lze považovat za mírně úsměvné, poplatné době vzniku. Ovšem i zde lze nalézt značné kouzlo ryzího herectví, jakožto hlavní devizu starých dobrých herců, ke kterým bude provždy patřit i Bedřich Karen.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Němé filmy[editovat | editovat zdroj]

Zvukové filmy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. hrob herce Bedřicha Karena na Vyšehradském hřbitově v Praze
  2. Matriční záznam o narození a křtu
  3. Z. Sílová, R. Hrdinová, A. Kožíková, V. Mohylová : Divadlo na Vinohradech 19072007 – Vinohradský ansámbl, vydalo Divadlo na Vinohradech, Praha, 2007, str. 193, ISBN 978-80-239-9604-3
  4. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 207

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]