Jindřich Vodák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřich Vodák
Dr. Jindřich Vodák (foto před rokem 1938)
Dr. Jindřich Vodák (foto před rokem 1938)
Narození 8. listopadu 1867
Lysá nad Labem
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 10. dubna 1940 (ve věku 72 let)
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Místo pohřbení Olšanské hřbitovy
Povolání divadelní a literární kritik, překladatel a pedagog
Alma mater Univerzita Karlova
Manžel(ka) Antonína Vodáková
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich Vodák (8. listopadu 1867 v Lysé nad Labem[1]10. dubna 1940 v Praze), učitel, úředník, literární a divadelní kritik, redaktor, překladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po ukončení studia na gymnasiu pokračoval na filosofii pražské Univerzity Karlovy, kde se věnoval hlavně jazykům. Od roku 1894 začal učit jako středoškolský učitel na středních školách v Kutné Hoře, Hradci Králové, Lounech (zde byl jeho studentem dekadentní spisovatel Arthur Breisky, jehož dílo nepřijal jako literární kritik zrovna příznivě), v Praze (jako francouzštinář a němčinář na žižkovské reálce, kde byl jeho žákem mimo jiné i Stanislav Neumann[2] a Jaroslav Marvan). Po vzniku ČSR byl povolán na Ministerstvo školství a národní osvěty, odtud odešel do důchodu již jako ministerský rada. V roce 1928 dostal čestný doktorát filozofie.[3]

Byl ženatý, jeho paní Antonína jej přežila.

Byl činný jako literární a divadelní kritik v Literárních listech, Nivě, Rozhledech. Od roku 1898 v dalších periodikách: Čas, Lidové noviny, Rozvoj. V letech 18911894 byl členem redakce Ottova slovníku naučného pro románské literatury, zejména francouzštinu, a později kulturním referentem Českého slova, dalších novin i časopisů. V roce 1908 spolu s Josefem Svatoplukem Macharem redigoval literární časopis Novina, v letech 19181922 redigoval týdeník Jeviště. Všude uveřejňoval obsažné a břitké kritiky, někdy pod zkratkou v. d. Přeložil do češtiny několik románů francouzských autorů. Až po jeho smrti vyšlo několik svazků jeho kritik.

Citát[editovat | editovat zdroj]

Návštěvník divadelních premiér si zvykl vždy vídat nejpilnějšího ze všech vychutnavačů kouzla i napětí těchto večerů: Jindřicha Vodáka. Asi žádná premiéra dosud se nekonala bez něho a asi žádná překážka dosud nezpůsobila, aby některou vynechal... Je tak pilným a svědomitým účastníkem divadelních večerů, že se zdá jejich náležitostí. Bez něho by divadlo nebylo plné. Usedl na své místo, teď opona se může teprve zvednout. Hraje se pro něho více, než pro celé řady křesel s návštěvníky. Je ze všech nejvěrnější a nejstálejší.
—  František Langer[4]

Dílo, výběr[editovat | editovat zdroj]

Překlady[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Petr Hořec: Stanislav Neumann, Orbis, Praha, 1963, str.  16
  3. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Čeští spisovatelé 19. a počátku 20. století. Praha: Československý spisovatel, 1982. Kapitola Jindřich Vodák, s. 318. 
  4. František Langer: Divadelní portretek J. V.  in: Ročenka k jubileu Městských divadel pražských 19071937, Kruh solistů Městských divadel pražských, knihtiskárna Politika, Praha, 1938, str. 27
  5. VAVROUŠEK, Bohumil; NOVÁK, Arne. Literární atlas československý. Díl 2. Praha: Prometheus, 1938. Kapitola Jindřich Vodák, s. 146. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]