Reichenberger Automobil Fabrik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reichenberger Automobil Fabrik
Základní údaje
Datum založení 1907
Charakteristika firmy
Oblast činnosti automobilka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
RAF z roku 1907

Reichenberger Automobil Fabrik (RAF) byla automobilka založená v roce 1907 majitelem textilních továren a automobilovým závodníkem Theodorem von Liebiegem, vnukem Johanna Liebiega v tehdejší samostatné obci Rosenthal bei Reichenberg (dnešní liberecká čtvrť Růžodol).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedním z prvních automobilů firmy RAF byl model "T" se čtyřválcovým motorem o obsahu 4,508 litru a výkonem asi 30 koní. Vůz byl vybaven společnou brzdovou soustavou pro všechna kola a vyráběl se také jako dvouválec. V roce 1908 byl představen na pražském autosalonu.

V roce 1910 následoval model "H10", také čtyřválec, ale s obsahem 5,3 litru a výkonem 45 koní. Tento model měl čtyři na sobě nezávislé brzdy. Jednalo se o nožní brzdu pro brzdění poháněné a zadní nápravy, dále normální ruční brzdu a tehdy běžnou brzdu proti nechtěnému odjetí z kopce – Bergstütze. Vůz dosahoval rychlosti kolem 90 km/h.

Ve stejném období se vyráběl užitkový vůz "FW25" s motorem o obsahu 3,05 litru. Roku 1910 následoval "14/18". U tohoto automobilu byly motor, spojka a převodovka upevněny na společném rámu, což pomohlo v případě potřeby rychlé opravy šasí.

Pod vedením tehdy známého konstruktéra Paula Henzeho vznikly modely C 25 s obsahem motoru 5,7 litru a také typ "28/32" s obsahem 3,5 litru. Oba byly velmi drahé. Jelikož se prodávaly jen málo, vyráběly se v té době také vozy v licenci firmy z německého města Varel dva modely Hansa 6/14PS a Hansa 10/22PS.

Od roku 1908 byl v sortimentu také nákladní vůz o obsahu 4,5 litru. Motor byl umístěn pod místem pro řidiče.

Firma RAF měla také smlouvu s firmou Daimler v Coventry o licenční výrobě bezventilových šoupátkových motorů Knight. V roce 1912 vznikl typ LK 1 s výkonem 35 koní. Motory knight se také dodávaly firmě Puch v Grazu.

Do vypuknutí 1. světové války se podařilo vyvinout ještě dva nové modely: 18/50PS a 13/40PS, oba s motory Knight. Výrobky liberecké automobilky ale nedokázaly odolat konkurenci mladoboleslavského podniku Laurin & Klement, který RAF v roce 1912 koupil a produkci krátce na to zastavil.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jedním z prvních zákazníků byl také Josef Ignác Salomon von Hohenweeb, majitel textilní továrny v Kateřinkách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hrabák Z.: 100 let výroby automobilů v Liberci, brožura z roku 2006

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]