Václav Král

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Václav Král (rozcestník).
Václav Král
Václav Král poster at Legendy 2018 in Prague.jpg
Narození 27. září 1936
Ostrava, Československo
Úmrtí 26. října 2005
Praha, Česká republika
Národnost česká[zdroj?]
Zaměstnavatel AZNP
Znám jako designer a konstruktér automobilů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Král (27. září 1936, Ostrava26. října 2005, Praha) byl český automobilový designér, konstruktér a závodník.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1936 v Ostravě. V roce 1956 absolvoval Vyšší průmyslovou školu automobilní a leteckou v Mladé Boleslavi. Dvacet let aktivně závodil (motocyklové soutěže, autokros, formule). Do roku 1960 pracoval v konstrukci karosérií AZNP Mladá Boleslav a poté ve Výzkumném ústavu energetickém. Roku 1983 odešel na volnou nohu. Od roku 1994 vyučoval na ČVUT.

Od 50. let kreslil a psal do motoristických časopisů, pro mnohé československé firmy kreslil „rentgenové obrazy“ jejich výrobků, věnoval se propagační grafice. V 70. letech se představil jako tvůrce závodních automobilů značky Metalex. Vytvořil karoserie závodních vozů formule Easter a Mondial, Škoda Buggy a Spider a dalších více než 20 vozidel.

Mezi nejznámější Králova díla patří super-sporty: Tatra MTX V8 (1991, vyrobeny 4 kusy), Innotech Mystero (1995, vyroben 1 kus), Dioss Rebel (1995, vyrobeny 3 kusy, dochovány 2) a luxusní Tatra Prezident. Jedná se o tvůrce vozu, který dosáhl historicky prvního českého národního rychlostního rekordu. Rekord 265 km/h se Supertatrou o objemu čtyři litry a výkonu 320 koní vytvořil Ing.Petr Bold na bývalém letišti Hradčany u Ralska.[1] Jeho studie vozu Laurin & Klement z roku 1991 drží český rekord vozidla s nejnižším odporem vzduchu (CX = 0,17).

Věnoval se i průmyslovému designu – balicí stroje, laminovací stroje, obří postřikovač, jemnořezná pila, počítače, vrtačky, motory, výrobky pro domácnost, hračky. Byl velkým propagátorem „filozofie spotřebitelské skromnosti“ v dopravě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]