Magneto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O komiksové postavě pojednává článek Magneto (komiks).
Magneto používané v majáku

Magneto je generátor elektřiny, který využívá otáčivého pohybu permanentních magnetů k výrobě střídavého proudu. Řadí se mezi alternátory, které však běžněji používají místo permanentních magnetů elektromagnetické cívky.

Rukou poháněná magneta byla součástí prvních telefonů, kde poskytovala proud pro vyzvánění. Magneta upravená pro generování pulsů vysokého napětí jsou používána v některých systémech spalovacích motorů pro poskytování energie zapalovacím svíčkám.[1]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Magneta jsou nyní omezena především na motory, kde není k dispozici elektrické napájení, např. sekačky na trávu a motorové pily. Také jsou rozšířena v leteckých pístových motorech, ačkoliv tam obvykle bývá k dispozici elektrické napájení. Magneta jsou totiž spolehlivější než bateriové zdroje elektrické energie.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Magneto je v podstatě stejný stroj jako automobilový alternátor buzený permanentními magnety. Magneto pro svíčky nemá regulaci výstupního napětí, naopak však (třeba i přímo v sobě) má tzv. "vysokonapěťovou cívku", tedy autotransformátor pro tvorbu vysokého napětí pro jiskry z jinak malého napětí alternátoru/magneta.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Magneto na anglické Wikipedii.

  1. Selimo Romeo Bottone. Magnetos for Automobilists, how Made and how Used: A Handbook of Practical Instruction in the Manufacture and Adaptation of the Magneto to the Needs of the Motorist. [s.l.]: C. Lockwood and son, 1907. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]