Ptačí noha maličká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPtačí noha maličká
alternativní popis obrázku chybí
Ptačí noha maličká (Ornithopus perpusillus)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Rod ptačí noha (Ornithopus)
Binomické jméno
Ornithopus perpusillus
L., 1753
Synonyma
  • ptačinoha maličká
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres rostliny

Ptačí noha maličká (Ornithopus perpusillus) je drobná poléhavá bylina, druh rodu ptačí noha. Je sice na území České republiky považována za původní druh, ale její současný výskyt je nepravidelný a pravděpodobně sekundární.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v mírném až středomořském klimatu, nejvíce v blízkosti Atlantského oceánu. Její areál sahá od Velké Británie a Irska do Nizozemska, Belgie, Francie, Portugalska, Španělska, Dánska, Německa, Polska, Švédska a Litvy. Vyrůstá také v Africe na severu Alžírska, na jihu Austrálie a také na severu Nového Zélandu. Často se nachází na písčitých pobřežích velkých řek před zaústěním do moří nebo méně často u mořských pobřeží kde není příliš zvýšena salinita půdy.

Roste jak v přírodních stanovištích, tak i v biotopech ovlivněných lidskou činností. Jsou to většinou místa s písčitou půdou na kterých není zapojená vegetace, např. v řídkých borových lesích, v písečných náplaveninách i na písčinách s navátým pískem. Vždy však na místě s plným osluněním a chudém na živiny.

Výskyt v ČR[editovat | editovat zdroj]

Jejímu rozšíření na území Česka nebyla v minulosti věnována patřičná pozornost. V současnosti byl zjištěn nový výskyt ptačí nohy maličké v Kuřívodech a Hradčanech v městě Ralskuokrese Česká Lípa, tyto lokality byly součástí vojenského prostoru sovětských vojsk po roce 1968. Zároveň byla opětovně nalezena na historických místech u Štěpánovska v městě Týništi nad Orlicí a u obce ZdelovKostelce nad Orlicíokrese Rychnov nad Kněžnou. Jedná se o výskyty v pískovně a na obnažených písčinách v opuštěných prostorech. Lze stěží posoudit, zda se jedná o primární nebo sekundární výskyt, když se tento druh v blízkém Polsku i Německu hojně vyskytuje.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Drobná, jednoletá rostlina, která nebývá vyšší než 30 cm. Poléhavé a silně se větvící lodyhy, rostoucí z vřetenovitého kořene, porůstají lichozpeřenými listy jejichž drobné lístky vyrůstající v sedmi až dvanácti párech. Lístky bývají vejčité, eliptické až podlouhlé, jsou dlouhé 3 až 5 mm a 1,5 až 2 mm široké, po obvodě celistvé a na vrcholu mají tupou špičkou. Lodyhy i lístky jsou roztroušeně chlupaté.

Květenství je stopkatý okolík vyrůstající z paždí listů, je tvořený 2 až 5 oboupohlavnými květy na krátkých stopkách. Zvonkovitý, 3 mm dlouhý kalich má zašpičatělé cípy kratší než kališní trubku. Koruna je 5 mm velká, její po stranách vykrojená pavéza je bílá a červenofialově žilnatá a po okrajích je stejně jako křídla načervenalá, člunek je žlutobílý. Kvete od května do července, opylována je hmyzem přilétajícím za nektarem.

Plody jsou mírně prohnuté, čárkovité lusky, 15 až 20 mm dlouhé a do 2 mm široké. Jsou hnědošedé a hustě chlupaté, za semeny jsou zaškrcované a ve zralosti se rozpadají. Obsahují ledvinovitá, žlutá až zelená semena asi 1,5 mm dlouhá.

Možnost záměny[editovat | editovat zdroj]

Na českém území bývají vzácně zavlékány ještě dva další podobné druhy ptačí nohy které lze spolehlivě rozlišit podle plodů. Ptačí noha smáčknutá má lusky s výrazným zobánkem a lusky ptačí nohy seté jsou pouze roztroušeně chlupaté.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V minulých létech byla ptačí noha maličká patrně považována za přechodně zavlečený druh do české přírody a nebyla posuzována míra jejího možného ohrožení. Bylo takto učiněno až nedávno a v „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky z roku 2012“ je zařazena mezi kriticky ohrožené druhy (C1r).[1][2][3][4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DOLEŽAL, Jan. BOTANY.cz: Ptačí noha maličká [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 05.12.2014 [cit. 2015-04-22]. Dostupné online. (česky) 
  2. DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Ptačí noha maličká [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 10.08.2009 [cit. 2015-04-22]. Dostupné online. (česky) 
  3. Wilde planten: Ornithopus perpusillus [online]. Wilde planten in Nederland en België [cit. 2015-04-22]. Dostupné online. (nizozemsky) 
  4. ANDERBERG, Arne. Den virtuella floran: Ornithopus perpusillus [online]. Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SE, rev. 14.11.2004 [cit. 2015-04-22]. Dostupné online. (švédsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]