Poslání (Star Trek: Stanice Deep Space Nine)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Poslání (Star Trek))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Díl seriálu
Star Trek: Stanice Deep Space Nine
Poslání
Emissary
Číslo řady: 1
Číslo dílu: 1–2
Premiéra: USA 3. ledna 1993
Česko 30. dubna 1994[1]
Autor námětu: Michael Piller
Rick Berman
Scénář: Michael Piller
Režie: David Carson
Hosté: Marc Alaimo
Gene Armor
Majel Barrett
Felecia M. Bell
Megan Butler
Cassandra Byram
Diana Cignoni
Stephen Davies
Judi M. Durand
Aron Eisenberg
Lynnda Ferguson
April Grace
Max Grodénchik
John Noah Hertzler
Thomas Hobson
Donald Hotton
Lily Mariye
Kevin McDermott
William Powell-Blair
Steve Rankin
Stephen Rowe
Camille Saviola
Joel Swetow
Frank Owen Smith
Patrick Stewart
Parker Whitman
David B. Levinson[2]
Rok: 2367 / 2369
Hvězdné datum: cca 44002.3 / 46379.1
Chronologie dílů
Následující Poslední prolog

Poslání“ (v originále „Emissary“) je pilotní dvojepizoda seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine, ve Spojených státech byla premiérově vysílána dohromady. Svým tématem a dějem navazuje na některé epizody seriálu Star Trek: Nová generace, především na dvojepizodu „To nejlepší z obou světů“.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

První část[editovat | editovat zdroj]

Nadporučík Benjamin Sisko na palubě lodi USS Saratoga bojuje s borgskou krychlí pod velením Locuta, asimilovaného kapitána Jean-Luca Picarda, v bitvě u Wolf 359. Během bitvy je zabita Siskova žena Jennifer, loď je těžce poškozena a posádka ji musí opustit. Sisko je nucen zanechat tělo své ženy na lodi a se synem Jakem uniká v záchranném modulu. Loď po chvíli exploduje…

O téměř tři roky později je komandér Benjamin Sisko Hvězdnou flotilou jmenován velitelem stanice Deep Space Nine na orbitě planety Bajor. Stanici postavili a donedávna využívali Cardassiané během okupace této planety. Nyní má pomoci Bajoru stát se členem Spojené federace planet. Sisko nese toto přidělení nelibě. Stále se zcela nevyrovnal se smrtí své ženy a má starost, zda je pro jeho syna vhodné, aby vyrůstal na vesmírné stanici. Po příletu na stanici zjistí, že Cardassiané odnesli vše, co mělo nějakou hodnotu, a bajorská posádka vedená majorem Kirou Nerys, nemá důvěru ve Hvězdnou flotilu. Loď USS Enterprise přiváží další posádku, včetně náčelníka Milese O'Briena s jeho rodinou. Siskův postoj se ještě zhorší, když obdrží rozkazy od kapitána Picarda, kapitána Enterprise, jehož viní ze smrti své ženy. Sisko ho informuje o svém úmyslu opustit během několika let Hvězdnou flotilu s tím, že než se tak stane, bude vykonávat funkci velitele stanice, jak nejlépe bude umět.

S pomocí Oda, velitele bezpečnosti na stanici, přesvědčí ferengského barmana Quarka, aby zůstal a pomohl tak zachovat stanici funkci dopravního uzlu, a také aby jeho syn Jake měl nějakého kamaráda, Quarkova synovce Noga. Později Sisko navštíví na Bajoru kai Opaku, duchovní vůdkyni svého lidu, která mu ukáže Orb proroctví a změny, jeden z několika orbů, o kterých se věří, že je seslali Proroci, které Bajorané vyznávají. Sisko se zahledí do orbu a znovu prožívá okamžiky prvních setkání s Jennifer. Po této vizi sdělí kai Siskovi, že věří, že on je Vyslanec, vykupitel, který pomůže Bajoru, a dá mu orb, aby ho více prozkoumal. Při návratu na stanici se Sisko seznamuje se zbytkem své posádky, šéflékařem Julianem Bashirem a vědeckým důstojníkem poručíkem Jadzií Dax. Ta pochází z rasy Trillů; Jadzia je novým hostitelem symbionta Dax, jehož předchozí hostitel, Curzon, byl Siskovým dobrým přítelem. Sisko předá Dax orb k dalšímu zkoumání.

Stanici brzy poté navštíví její bývalý velitel, Cardassian gul Dukat, který dává najevo, že je rozhodnut získat zpět svou pozici velitele a provokativně zůstává se svou lodí v blízkosti stanice. Když Dax zjistí, že orb má souvislost s několika jevy v okolí Bajoru, Sisko si uvědomí, že další pátrání by vzbudilo pozornost Cardassianů. Odo využije své schopnosti měňavce k vyřazení cardassijských senzorů a runabout Rio Grande se Siskem a Dax vyráží na průzkum.

Druhá část[editovat | editovat zdroj]

Nedetekováni Cardassiany směřují Sisko a Dax k vesmírnému jevu, který by měl mít souvislost s orbem, a objeví vstup do červí díry, která vede do Gamma kvadrantu, vzdálené části Galaxie. Nadšeni svým objevem se chtějí vrátit zpět, ale uvnitř díry jsou zachyceni neznámou silou. Oba se ocitnou v cizím prostředí, z něhož Dax po chvíli zmizí a ocitá se v operačním centru stanice, zatímco Sisko zde zůstává.

Dax rychle ostatním sděluje jejich objev. Kira, která si uvědomí strategický význam červí díry pro Bajor, nařizuje posádce přemístit stanici z oběžné dráhy planety k ústí červí díry. Gul Dukat, již s opravenými senzory, sleduje stanici a rovněž objeví červí díru. Dukat do ní vlétá, ale když ho posádka DS9 chce následovat, červí díra se neotevře. Na stanici přilétají další cardassijské lodě a požadují vysvětlení zmizení Dukata a odmítají tvrzení o červí díře. Stanice požádá o pomoc Hvězdnou flotilu, ale nejbližší lodí je Enterprise, která je dva dny cesty odtud. Kira se poté snaží získat čas a ovlivní cardassijské senzory tak, aby to vypadalo, že stanice je těžce vyzbrojená. Cardassiané to po chvíli prohlédnou a chystají se na stanici zaútočit.

Mezitím Sisko zjistí, že se setkal s bytostmi, které k němu promlouvají skrze obrazy jeho ženy, přátel a členů posádky. Bytosti z červí díry zpochybňují Siskovu tělesnou a časově lineární existenci a vysvětlují, že průchod bytostí jako Sisko červí dírou je ruší. Ještě více je rozčílí vstup Dukatovy lodi a proto uzavřou ústí díry a loď znehybní. Sisko se jim snaží vysvětlit, jak lidé žijí v lineárním čase, ale oni poukazují na to, že se Sisko stále vrací k okamžiku smrti Jennifer. Sisko si uvědomí, že stále truchlí nad smrtí své ženy a snaží se to bytostem vysvětlit.

Cardassiané zaútočí na stanici a když štíty selžou a Kira se chystá vzdát, otevře se červí díra, z které vylétá Siskův runabout a ve vleku má Dukatovu loď. Na rozkaz Dukata Cardassiané odvolají útok a odlétají. Sisko vysvětluje, že vyjednal s bytostmi v červí díře volný průchod pro všechny lodě. Když přiletí Enterprise, Sisko informuje Picarda, že mu bytosti, které Bajorané nazývají Proroky, pomohli překonat smrt Jennifer a že plánuje zůstat velitelem stanice na neurčito.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Tato úvodní dvojepizoda získala v roce 1993 cenu Emmy za speciální vizuální efekty.
  • S Cardassiany, jednou z klíčových ras seriálu, se diváci poprvé setkali v epizodě Nové generaceZraněný“ v osobě gula Maceta a posádky jeho lodi.
  • S Bajorany, druhou z hlavních ras seriálu, se diváci poprvé seznámili v epizodě Nové generacePodporučík Ro“ v osobě Ro Laren.
  • S Trilly se diváci poprvé setkali v osobě vyslance Odana v epizodě Nové generaceHostitel“. Jako rasu je však Pozemšťané znali přinejmenším od poloviny 23. století, kdy Zemi navštívila Emony Dax (viz epizoda Stanice Deep Space NineTribbles and Tribble-ations“).
  • Jadzia je osmým hostitelem symbionta Daxe. S jeho předchozím hostitelem Curzonem se přátelil komandér Sisko.
  • S Ferengy se lidé dostali prvně do kontaktu v epizodě EnterpriseZisk“.
  • Nakladatelství Pocket Books vydalo v únoru 1993 podle této dvojepizody stejnojmenný románový přepis, který napsala J. M. Dillard. V Česku vyšel pod názvem Vyslanec.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Týdeník Televize. 1994, čís. 18, s. 46. 
  2. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2011-10-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]