Horní Ředice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horní Ředice
Kostel Sv. Václava s dřevěnou zvonicí v Horních Ředicích
Kostel Sv. Václava s dřevěnou zvonicí v Horních Ředicích
Znak obce Horní ŘediceVlajka obce Horní Ředice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0532 575011
Pověřená obecHolice
Obec s rozšířenou působnostíHolice
Okres (LAU 1)Pardubice (CZ0532)
Kraj (NUTS 3)Pardubický (CZ053)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel1 051 (2021)[1]
Rozloha11,11 km²
Katastrální územíHorní Ředice
Nadmořská výška237 m n. m.
PSČ533 75
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduOÚ Horní Ředice 101, pošta 533 75 Dolní Ředice
obec@horniredice.cz
StarostaIng. Jiří Kosel
Oficiální web: www.horniredice.cz
Horní Ředice
Horní Ředice
Další údaje
Kód obce575011
Kód části obce44016
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Horní Ředice (německy:Ober Reditz) se nachází v okrese Pardubice, asi 14 km východně od centra okresního města Pardubice a 3 km západně od centra města Holice. Žije zde přibližně 1 100[1] obyvatel. V obci je evidováno 351 domů.

Historie obce[editovat | editovat zdroj]

Katastr obce byl osídlen již od pravěku, což dokládají archeologické nálezy broušených kamenných nástrojů, používaných pravěkými lidmi v mladší či pozdní době kamenné, na blízkém kopci Hořánek (265 m n. m.). V oblasti Hořánku byly nalezeny i další objekty (pohřebiště z mladší a pozdní doby bronzové...), nejmladší z nich pocházejí ještě z 13. století.

Založení středověkých Ředic souvisí s kolonizací rozsáhlého lesního komplexu, rozkládajícího se na jihovýchod od Hradce Králové až k Vysokému Mýtu. Dodnes jsou jeho pozůstatky v severovýchodní části okresu Pardubice výrazným zalesněným územím. Ředice dostaly tehdy název Hermansdorf. Již v polovině 14. století se objevuje také český název Ředice, původní název se poté zcela vytratil. První písemná zmínka o existenci Ředic (tehdy uváděných pod jménem Hermansdorf) pochází z roku 1336.

V průběhu 18. století se poprvé objevuje dělení Ředic na "Horní" a "Dolní" (pravděpodobně užíváno mnohem déle v běžné komunikaci vzhledem k protáhlému tvaru obce, mající v podstatě tvar jednořadé ulice o délce skoro 4 km). Toto oficiální rozdělení nalézáme v tzv. Tereziánském katastru z roku 1757. V polovině 19. století, kdy po zrušení poddanství zanikala stará panství a jejich vrchnostenská správa, se někdejší ves Ředice rozdělila na Dolní Ředice a Horní Ředice.

Památky v obci[editovat | editovat zdroj]

Dominantou obce je kostel sv. Václava z roku 1857, u kterého je zachována starobylá dřevěná zvonice z roku 1729. Kostel je filiálním kostelem sousední římskokatolické farnosti v (sousedním) městě Holice.

Vybavení obce a aktivity[editovat | editovat zdroj]

Obec je velice aktivní, pořádá mnoho akcí jako například Dětský den, Den matek, oslava Nového roku, masopust, Ředický maraton a jiné. V obci se nachází základní škola do 5. třídy (žáci poté mohou dojíždět do vedlejšího města Holic). Dále je v obci nově zhotovený obecní úřad, vedle něhož se nachází hospoda Rosnička. Po cestě po hlavní komunikaci lze minout místní samoobsluhu Potos. Obec je sportovně založena – má dva tenisové kurty, jedno víceúčelové a dvě fotbalová hřiště, také dvě dětská hřiště a dva volně přístupné prostory s posilovacím náčiním. V obci se lze zapojit do řady kroužků, nejen pro děti, ale i pro dospělé. Např. cvičení na míčích, aerobik, vyučování anglického jazyka pro malé, velké a dospělé a další aktivity.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

V severní části katastru vznikla před rokem 1507 kaskáda rybníků, z nichž největší je Ředický rybník, nad ním leží menší Smílek a mezi nimi rybník Mordýř.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]