Jezbořice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jezbořice
Kostel svatého Václava
Kostel svatého Václava
Znak obce JezbořiceVlajka obce Jezbořice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0532 575143
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Pardubice (CZ0532)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Pardubice
Historická země Čechy
Katastrální území Jezbořice
Katastrální výměra 4,36 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 378 (2019)[1]
Nadmořská výška 268 m n. m.
PSČ 530 02
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Jezbořice 67
53002 Pardubice 2
Starosta Josef Šlégr
Oficiální web: obec-jezborice.cz
E-mail: obec.jezborice@seznam.cz
Jezbořice
Jezbořice
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Jezbořice se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický. Úředně žije v katastru této menší obce 378[1] obyvatel. Leží v průměrné nadmořské výšce 268 metrů nad mořem. Celková katastrální plocha obce je 436 ha, z toho orná půda zabírá osmdesát tři procent.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1131. V té době patřily Jezbořice k olomouckému biskupství. V blízkosti obce se nacházelo středověké tvrziště. Na nejvyšším místě je postaven gotický kostel sv. Václava s barokními úpravami. Kostel byl založen roku 1055, původně byl dřevěný a po vyhoření v 15. století byl postaven z kamene. V 17. století byl dostavěn a prodloužen. U kostela je dřevěná zvonice ze 14. století. Oba objekty jsou vedeny v seznamu nemovitých kulturních památek.

Historické jádro obce tvoří protáhlá náves s objekty a zemědělskými usedlostmi štítem orientovanými do návsi. Mladší část zástavby je oddělena od historické části příkrým svahem a je situována podél Klešického potoka.

Vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

V obci je vybudován rekreační areál – koupaliště, tenisový kurt a kurt na nohejbal/volejbal. Do této části je také soustředěna individuální rekreace. Atraktivitu obce zvyšují také konírna a jezdecký oddíl s možností hippoturistiky. V obci se koná vánoční koncert v kostele sv. Václava, tenisový turnaj o pohár starosty obce, hasičské závody o pohár starosty obce, beseda s důchodci, vítání občánků, mikulášská nadílka. Dále bychom v obci našli knihovnu, kostel a hřbitov. Místní obyvatelé mohou využívat plynofikaci, kanalizaci i veřejný vodovod.

Sbor dobrovolných hasičů Jezbořice[editovat | editovat zdroj]

znak
Znak SDH Jezbořice

Sbor dobrovolných hasičů Jezbořice byl založen 6. srpna 1885. V roce 2016 (přesně 6. srpna) byl sbor vybaven novým vozidlem Ford Transit, které nahradilo vozidlo Kia Pregio, a Avia DA 8 A-30. Další technikou, kterou sbor disponuje, jsou stříkačky PPS 12 a kalové čerpadlo PH-PROGRESS 1000. Současným starostou sboru je Bohumil Hůlka, velitelem sboru a jednotky Ladislav Turyna.

Poslední datovaný požár v obci byl v roce 1996, od té doby jednotka vyjížděla pouze na spadlé stromy a čerpání vody ze sklepů a zahrad po přívalovém dešti.

Sbor každoročně pořádá hasičský ples, pálení čarodějnic, hasičské závody O pohár starosty obce a od roku 2017 Memoriál Ladislava Turyna, spolupořádá dětský den, stezku odvahy, zájezd do sklípku a další aktivity v obci.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel svatého Václava
  • Dřevěná zvonice

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]