Jezbořice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jezbořice
Kostel svatého Václava

Kostel svatého Václava

znak obce Jezbořicevlajka obce Jezbořiceznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0532 575143
kraj (NUTS 3): Pardubický (CZ053)
okres (LAU 1): Pardubice (CZ0532)
obec s rozšířenou působností: Pardubice
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Jezbořice
katastrální výměra: 4,36 km²
počet obyvatel: 376 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 268 m n. m.
PSČ: 530 02
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Jezbořice 67
53002 Pardubice 2
starosta / starostka: Josef Šlégr
Oficiální web: obec-jezborice.cz
E-mail: obec.jezborice@seznam.cz

Jezbořice
Red pog.svg
Jezbořice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Jezbořice se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický. Úředně žije v katastru této menší obce zhruba tři sta čtyřicet obyvatel. Leží v průměrné nadmořské výšce 268 metrů nad mořem. Celková katastrální plocha obce je 436 ha, z toho orná půda zabírá osmdesát tři procent.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1131. V té době patřily Jezbořice k Olomouckému biskupství. V blízkosti obce se nacházelo středověké tvrziště. Na nejvyšším místě je postaven gotický kostel sv. Václava s barokními úpravami. Kostel byl založen r. 1055, původně byl dřevěný a po vyhoření v 15. století byl postaven z kamene. V 17. století byl dostavěn a prodloužen. U kostela je dřevěná zvonice ze 14. století. Oba objekty jsou vedeny v seznamu nemovitých kulturních památek.

Historické jádro obce tvoří protáhlá náves s objekty a zemědělskými usedlostmi štítem orientovanými do návsi. Mladší část zástavby je oddělena od historické části příkrým svahem a je situována podél Klešického potoka.

V obci je vybudován rekreační areál - koupaliště, tenisový kurt a kurt na nohejbal/volejbal. Do této části je také soustředěna individuální rekreace. Atraktivitu obce zvyšují také konírna a jezdecký oddíl s možností hippoturistiky. V obci se koná vánoční koncert v kostele sv. Václava, tenisový turnaj o pohár starosty obce, hasičské závody o pohár starosty obce, beseda s důchodci, vítání občánků, mikulášská nadílka. Dále bychom v obci našli knihovnu, kostel a hřbitov. Místní obyvatelé mohou využívat plynofikaci, kanalizaci i veřejný vodovod.

Sbor dobrovolných hasičů Jezbořice[editovat | editovat zdroj]

znak
Znak SDH Jezbořice

Sbor dobrovolných hasičů Jezbořice byl založen 6. srpna 1885. V roce 2016 (přesně 6. srpna) byl sbor vybaven novým vozidlem Ford Transit, které nahradilo vozidlo Kia Pregio, a Avia DA 8 A-30. Další technikou, kterou sbor disponuje, jsou stříkačky PPS 12 a kalové čerpadlo PH-PROGRESS 1000. Současným starostou sboru je Bohumil Hůlka, velitelem sboru a jednotky Ladislav Turyna.

Poslední datovaný požár v obci byl v roce 1996, od té doby jednotka vyjížděla pouze na spadlé stromy a čerpání vody ze sklepů a zahrad po přívalovém dešti.

Sbor každoročně pořádá hasičský ples, pálení čarodějnic, hasičské závody O pohár starosty obce a od roku 2017 Memoriál Ladislava Turyna, spolupořádá dětský den, stezku odvahy, zájezd do sklípku a další aktivity v obci.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel svatého Václava

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]