Jezbořice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jezbořice
Kostel svatého Václava
Znak obce JezbořiceVlajka obce Jezbořice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0532 575143
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Pardubice (CZ0532)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Pardubice
Historická země Čechy
Katastrální území Jezbořice
Katastrální výměra 4,36 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 376 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 268 m n. m.
PSČ 530 02
Zákl. sídelní jednotky 1
Části obce 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Jezbořice 67
53002 Pardubice 2
Starosta Josef Šlégr
Oficiální web: obec-jezborice.cz
Email: obec.jezborice@seznam.cz
Jezbořice
Jezbořice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Jezbořice se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický. Úředně žije v katastru této menší obce 376[1] obyvatel. Leží v průměrné nadmořské výšce 268 metrů nad mořem. Celková katastrální plocha obce je 436 ha, z toho orná půda zabírá osmdesát tři procent.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1131. V té době patřily Jezbořice k olomouckému biskupství. V blízkosti obce se nacházelo středověké tvrziště. Na nejvyšším místě je postaven gotický kostel sv. Václava s barokními úpravami. Kostel byl založen roku 1055, původně byl dřevěný a po vyhoření v 15. století byl postaven z kamene. V 17. století byl dostavěn a prodloužen. U kostela je dřevěná zvonice ze 14. století. Oba objekty jsou vedeny v seznamu nemovitých kulturních památek.

Historické jádro obce tvoří protáhlá náves s objekty a zemědělskými usedlostmi štítem orientovanými do návsi. Mladší část zástavby je oddělena od historické části příkrým svahem a je situována podél Klešického potoka.

Vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

V obci je vybudován rekreační areál - koupaliště, tenisový kurt a kurt na nohejbal/volejbal. Do této části je také soustředěna individuální rekreace. Atraktivitu obce zvyšují také konírna a jezdecký oddíl s možností hippoturistiky. V obci se koná vánoční koncert v kostele sv. Václava, tenisový turnaj o pohár starosty obce, hasičské závody o pohár starosty obce, beseda s důchodci, vítání občánků, mikulášská nadílka. Dále bychom v obci našli knihovnu, kostel a hřbitov. Místní obyvatelé mohou využívat plynofikaci, kanalizaci i veřejný vodovod.

Sbor dobrovolných hasičů Jezbořice[editovat | editovat zdroj]

znak
Znak SDH Jezbořice

Sbor dobrovolných hasičů Jezbořice byl založen 6. srpna 1885. V roce 2016 (přesně 6. srpna) byl sbor vybaven novým vozidlem Ford Transit, které nahradilo vozidlo Kia Pregio, a Avia DA 8 A-30. Další technikou, kterou sbor disponuje, jsou stříkačky PPS 12 a kalové čerpadlo PH-PROGRESS 1000. Současným starostou sboru je Bohumil Hůlka, velitelem sboru a jednotky Ladislav Turyna.

Poslední datovaný požár v obci byl v roce 1996, od té doby jednotka vyjížděla pouze na spadlé stromy a čerpání vody ze sklepů a zahrad po přívalovém dešti.

Sbor každoročně pořádá hasičský ples, pálení čarodějnic, hasičské závody O pohár starosty obce a od roku 2017 Memoriál Ladislava Turyna, spolupořádá dětský den, stezku odvahy, zájezd do sklípku a další aktivity v obci.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel svatého Václava
  • Dřevěná zvonice

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]