Mokošín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mokošín
Mokošín
Mokošín
Znak obce MokošínVlajka obce Mokošín
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0532 575381
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Pardubice (CZ0532)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Přelouč
Historická země Čechy
Katastrální území Mokošín
Katastrální výměra 1,7 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 177 (2019)[1]
Nadmořská výška 250 m n. m.
PSČ 535 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Mokošín 27
53501 Přelouč
Starostka Ing. Olga Kulhánková
Oficiální web: www.obecmokosin.cz
E-mail: ou.mokosin@tiscali.cz
Mokošín
Mokošín
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Mokošín se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický. Žije zde 177[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1073. Jedná se o jednu z nejstarších obcí ve východních Čechách. Název obce je snad odvozen od jména staroslovanské bohyně Mokoše. Její novodobé uctívání připomíná socha vytesaná z lipového kmene a umístěná v místním zalesněném pahorku. Historicky jsou dějiny obce úzce spjaty s nedalekým městem Přelouč a dále s obcí Opatovice nad Labem (zaniklý opatovický klášter).

Exulanti[editovat | editovat zdroj]

Za vlády Marie Terezie emigrovaly z náboženských důvodů celé rodiny do pruského Slezska na pozvání a pod ochranou vojsk pruského krále Fridricha II. Velikého. Hromadnou emigraci nekatolíků zpočátku organizoval Jan Liberda a zprostředkoval ji generál Christoph Wilhelm von Kalckstein. V Čechách zahrnovaly jezuitské metody rekatolizace povinnou docházku na katolické bohoslužby, podrobování se kontrolám z řad duchovních i světských úředníků či odpírání souhlasu vrchnosti k uzavírání sňatků. Číst nebo vlastnit Bibli bylo zakázáno. Místodržitelský patent vydaný dne 29. ledna 1726 zpřísnil tresty pro usvědčené nekatolíky, a to od jednoho roku nucených prací až po trest smrti. Rodičům evangelíků mohly být odebrány děti a předány do péče katolickým opatrovníkům.[2] Z obce Mokošín uprchl do Münsterbergu v pruském Slezsku:

  • Josef Hradecký *(1730). V roce 1745 se nacházel v Münsterbergu, (jak, případně s kým emigroval, není známo). Jeho otec Matěj byl sedlák, když se dne 4 .8. 1749 Josef Hradecký v Münsterbergu ženil, jeho otec už nežil. Manželka Dorota, rozená Kalecká, pocházela ze Zboží. Rodina zažádala o pozemek v nově vznikající české kolonii Husinec, ale nakonec jej nepřevzala. V roce 1766 byl Josef majitelem usedlosti v jiné české kolonii poblíž Husince - v Prostředních Poděbradech. V roce 1778 byl Josef Hradecký v Prostředních Poděbradech konšelem. [3]

Nejdostupnější informace jsou v knihách Edity Štěříkové (včetně zdrojů a údajů z matrik). Po druhé světové válce se někteří potomci českých exulantů vrátili do vlasti, ostatní jsou roztroušení po celém světě. Rodokmeny exulantů (kromě jiných badatelů) udržuje i Exulant (spolek), který spojuje potomky exulantů doby pobělohorské z celého světa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
  2. ŠTĚŘÍKOVÁ, EDITA: Stručně o pobělohorských exulantech. KALICH, 2005.
  3. ŠTĚŘÍKOVÁ, EDITA. Pozváni do Slezska : vznik prvních českých emigrantských kolonií v 18. století v pruském Slezsku. 1. vyd. vyd. Praha: KALICH 599 pages s. ISBN 80-7017-553-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]