Vápno (okres Pardubice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vápno
Kostel sv. Jiří
Kostel sv. Jiří
Znak obce VápnoVlajka obce Vápno
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0532 575933
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Pardubice (CZ0532)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Přelouč
Historická země Čechy
Katastrální území Vápno u Přelouče
Katastrální výměra 2,65 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 128 (2019)[1]
Nadmořská výška 240 m n. m.
PSČ 533 16
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Vápno 19
53316 Vápno u Přelouče
Starosta Milan Málek
Oficiální web: www.obec-vapno.cz
Ofic. web OÚ: www.obec-vapno.cz
E-mail: ou-vapno@volny.cz
Vápno
Vápno
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Vápno (německy Wapno) se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický, necelých 7 km severně od Přelouče a 8 km jihovýchodně od Chlumce nad Cidlinou. Leží na samé západní hranici pardubického okresu a spadá do Východolabské tabule. Zdejší obec bývala centrem kulturního života (vč. školství již od roku 1738) pro desítku okolních obcí. Dnes tu v 50 domech žije 128[1] obyvatel. Své služby nabízí pošta a základní škola.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dřevěná zvonice

První písemná zmínka je z roku 1337, ale podle různých nálezů a dalších souvislostí vzniklo mnohem dřív. Řada dokladů o osídlení tohoto území pochází i z doby laténské (4.1. století př. n. l.). Z této doby pocházejí i nálezy z bronzu v kombinaci se železem z okolí Chlumce nad Cidlinou, od něhož je obec vzdálena asi 10 km. Osídlení pokračovalo i dále v tzv. římské době (až do 4. století), kdy bylo keltské obyvatelstvo vystřídáno germánským.

Po přetržce ve vývoji osídlení v době tzv. stěhování národů začíná zhruba od 5.6. století nová vývojová etapa, spojená s usazováním slovanského obyvatelstva, která pak plynule navazuje na raně středověké období. Pocidliní se spolu s celými severovýchodními Čechami stalo doménou silného kmene Charvátů. Je obecně přijímáno, že toto území patří do nejstaršího sídelního území Čech.

Místní jméno Vápno vzniklo z podstatného jména vápno = vápenný kámen nebo vápenná zem i vápno pálené. Obec Vápno je poprvé připomínána v Reliquiae tabularum terrae, což jsou pozůstatky desk zemských: „1337 Vápna vsi...“, v dalších dokladech je uvedeno: „1369 Cymentum, wapno;... 1384–1399 Cementum alias wapno; 1379 villa Wapno“.

Více doložitelná historie vlastní obce ovšem sahá až do roku 1738. Stará farní pamětní kniha připomíná, že v tomto roce byla zbudována škola. Za 40 let byla postavena další z dříví farního lesa a až teprve v roce 1882 byla vysvěcena škola nová. Měla pět tříd a bylo do ní toho roku zapsáno 448 dětí. Začátkem 20. století už jsou třídy čtyři a dětí kolem 150. V současné době jsou ve škole dvě třídy (pět ročníků) a družinu, dojíždí se z deseti obcí 30 dětí. Na hřiště, z něhož je výhled na Strašovský rybník a při krásném počasí lze dohlédnout až na Železné hory, se návštěvník dostane lesní cestou, vedoucí okolo dětského hřiště.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Stálou dominantou i pro část okolí je kostel sv. Jiří, ležící na úbočí vyvýšeniny zvané Sušina, písemně doložený od roku 1366, a ojediněle otevřená dřevěná zvonice stojící ve stínu mohutné památné lípy. Dalším památným stromem je rozložitá hrušeň majestátně stojící v poli směrem k Malým Výklekům. Nachází se zde i socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1766.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]