Vápno (okres Pardubice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vápno
Kostel sv. Jiří
Znak obce VápnoVlajka obce Vápno
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0532 575933
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Pardubice (CZ0532)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Přelouč
Historická země Čechy
Katastrální území Vápno u Přelouče
Katastrální výměra 2,65 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 137 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 240 m n. m.
PSČ 533 16
Zákl. sídelní jednotky 1
Části obce 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Vápno 19
53316 Vápno u Přelouče
Starosta Milan Málek
Oficiální web: obecvapno.comehere.cz
Ofic. web OÚ: www.eudeska.cz/radnice/index.php?id=vapno442a3a5285110
Email: ou-vapno@volny.cz
Vápno
Vápno
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Vápno se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický, necelých 7 km severně od Přelouče a 8 km jihovýchodně od Chlumce nad Cidlinou. Leží na samé západní hranici pardubického okresu a spadá do Východolabské tabule. Zdejší obec bývala centrem kulturního života (vč. školství již od roku 1738) pro desítku okolních obcí. Dnes tu v 50 domech žije 137[1] obyvatel. Své služby nabízí pošta a základní škola.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dřevěná zvonice

První písemná zmínka je z roku 1337, ale podle různých nálezů a dalších souvislostí vzniklo mnohem dřív. Řada dokladů o osídlení tohoto území pochází i z doby laténské (4.1. století př. n. l.). Z této doby pocházejí i nálezy z bronzu v kombinaci se železem z okolí Chlumce nad Cidlinou, od něhož je obec vzdálena asi 10 km. Osídlení pokračovalo i dále v tzv. římské době (až do 4. století), kdy bylo keltské obyvatelstvo vystřídáno germánským.

Po přetržce ve vývoji osídlení v době tzv. stěhování národů začíná zhruba od 5.6. století nová vývojová etapa, spojená s usazováním slovanského obyvatelstva, která pak plynule navazuje na raně středověké období. Pocidliní se spolu s celými severovýchodními Čechami stalo doménou silného kmene Charvátů. Je obecně přijímáno, že toto území patří do nejstaršího sídelního území Čech.

Místní jméno Vápno vzniklo z podstatného jména vápno = vápenný kámen nebo vápenná zem i vápno pálené. Obec Vápno je poprvé připomínána v Reliquiae tabularum terrae, což jsou pozůstatky desk zemských: „1337 Vápna vsi...“, v dalších dokladech je uvedeno: „1369 Cymentum, wapno;... 1384–1399 Cementum alias wapno; 1379 villa Wapno“.

Více doložitelná historie vlastní obce ovšem sahá až do roku 1738. Stará farní pamětní kniha připomíná, že v tomto roce byla zbudována škola. Za 40 let byla postavena další z dříví farního lesa a až teprve v roce 1882 byla vysvěcena škola nová. Měla pět tříd a bylo do ní toho roku zapsáno 448 dětí. Začátkem 20. století už jsou třídy čtyři a dětí kolem 150. V současné době jsou ve škole dvě třídy (pět ročníků) a družinu, dojíždí se z deseti obcí 30 dětí. Na hřiště, z něhož je výhled na Strašovský rybník a při krásném počasí lze dohlédnout až na Železné hory, se návštěvník dostane lesní cestou, vedoucí okolo dětského hřiště.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Stálou dominantou i pro část okolí je kostel sv. Jiří, ležící na úbočí vyvýšeniny zvané Sušina, písemně doložený od roku 1366, a ojediněle otevřená dřevěná zvonice stojící ve stínu mohutné památné lípy. Dalším památným stromem je rozložitá hrušeň majestátně stojící v poli směrem k Malým Výklekům. Nachází se zde i socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1766.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]