Kojice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kojice
Původně románský kostel sv. Petra a Pavla v Kojicích
Původně románský kostel sv. Petra a Pavla v Kojicích
Znak obce KojiceVlajka obce Kojice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0532 575194
Pověřená obecChvaletice
Obec s rozšířenou působnostíPřelouč
Okres (LAU 1)Pardubice (CZ0532)
Kraj (NUTS 3)Pardubický (CZ053)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel433 (2021)[1]
Rozloha6,12 km²
Katastrální územíKojice
Nadmořská výška220 m n. m.
PSČ533 12 (p. Chvaletice)
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduObecní úřad Kojice č.53
533 12 Kojice
OU.Kojice@razdva.cz
StarostaIng. David Morávek
Oficiální web: www.kojice.cz
Kojice
Kojice
Další údaje
Kód obce575194
Kód části obce67903
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Kojice (německy Kojitz) leží asi 12 km východně od města Kolín v okrese Pardubice na silnici spojující Kolín s Přeloučí a Pardubicemi. Žije zde 433[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj názvu obce[editovat | editovat zdroj]

Název Kojice vznikl koncem 12. století, pravděpodobně v roce 1183 byla v Kojicích postavena tvrz a u ní kostel. Stála u tak zvané „Solné stezky“. Tato cesta která sloužila obchodu již v 10. století, bývá také nazývána „Trstenická“ a spojovala Moravu a Čechy. Vycházela z Brna a vedla přes Svitavy, Poličku, Litomyšl a Konětice. V Chrudimi se dělila. Jedna cesta vedla k Čáslavi a druhá na Přelouč. Z Přelouče pokračovala k vrchu Strážníku mezi Chvaleticemi a Zbraněvsí, dále přes Záboří a Kouřim k Biskupovu (dnes Českému Brodu) a do Prahy. V Kojicích se na ni napojovaly cesty do Čáslavi a Vinařic, Týnce nad Labem a Chlumce. Tvrz byla zřejmě postavena k ochraně této důležité křižovatky obchodních cest. Podle pověsti byl stavitelem tvrze Kojata. Toto jméno i sám název tvrze a vesnice je odvozen od slovního kmene „Koj“. Ten znamená, že se jednalo o lid po-koj-ný. Archívní materiály seznamují s řadou historických názvů Cogin, přes Kogyez a Kogyeze, dokonce Kojetice a posléze Kojice.

Kojice po bitvě na Bílé hoře[editovat | editovat zdroj]

Po bitvě na Bílé hoře dne 8. listopadu 1620 pokračovala v Evropě válka mezi katolickou ligou a protestantskou unií, která bývá zvána „třicetiletá“. Obyvatelstvo Kojic v ní zakusilo běd. V roce 1634 byly vypleněny od Sasů a v létech 1639 a 1643 od Švédů. Ke konci války, zcela zřejmě v důsledku hladu a špatných hygienických podmínek se dostavil mor. V Kojicích v té době zbylo pouze 12 sedláků, 13 chalupníků a 3 zahradníci. Některé grunty byly neobsazeny a statky a chalupy pusté.

Elektrifikace obce[editovat | editovat zdroj]

24. srpna 1919 se obecní rada usnesla do obce zavést elektrický proud. Provedení bylo zadáno firmě Křižík, která podala nejlacinější nabídku. Elektrifikace byla provedena v roce 1921 nákladem 325 tisíc korun. U Hospodářské záložny v Kolíně bylo zapůjčeno 150 tisíc a u soukromníků 175 tisíc.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Vozáb, major rakouskouherského válečného loďstva v Pulje. Od japonského císaře obdržel vysoké vyznamenání samurajský meč.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]