Dolní Roveň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dolní Roveň
Škola
Škola
Znak obce Dolní RoveňVlajka obce Dolní Roveň
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0532 574911
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Holice
Okres (LAU 1) Pardubice (CZ0532)
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 2 050 (2020)[1]
Rozloha 29,02 km²
Nadmořská výška 229 m n. m.
PSČ 530 02 až 533 71
Počet částí obce 4
Počet k. ú. 4
Počet ZSJ 4
Kontakt
Adresa obecního úřadu Dolní Roveň 1
53371 Dolní Roveň
ou@dolniroven.cz
Starostka Iva Vinařová
Oficiální web: www.dolniroven.cz
Dolní Roveň
Dolní Roveň
Další údaje
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Dolní Roveň se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický, zhruba 4,5 km jjz. od Holic. Je rozložena podél potoka Lodrantky v rovinaté krajině Východolabské tabule. Žije zde přibližně 2 100[1] obyvatel. Nynější obec se skládá ze čtyř sloučených obcí, a sice Dolní Rovně, Horní Rovně, Komárova a Litětin. Původní název obce Waltersdorf se odvozuje pravděpodobně od německého kolonizátora, asi z první poloviny 13. století.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Všechny části obce na sebe souvisle navazují a vytvářejí tak podél toku Lodrantky jeden sídelní útvar o délce téměř 8 km.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec vznikla pravděpodobně v polovině 13. století (první písemná zmínka se datuje k roku 1336), kdy byli pozváni do Čech němečtí kolonizátoři, aby zakládali osady. Osada byla původně zbožím královským. Ve druhé polovině 14. století stala vlastnictvím Šternberků. Další významní majitelé byli Slavníkovci a hlavně Pernštejnové, za jejichž panování obec rozkvetla a nabyla na významu.

Původním centrem byla nynější část Horní Roveň, kde bývala rychta s "vejsadní krčmou". Se stavbou osady byl postaven i dřevěný kostelík, na jehož místě byl roku 1699 postaven barokní kostel svaté Kateřiny. V 16. století byla naproti kostelu postavena škola.

Kostel sv. Petra a Pavla v Komárově dostal dnešní podobu v roce 1877. Škola byla v Komárově postavena roku 1845. 

V roce 1866 se v obci Dolní Roveň narodil František Udržal, budoucí předseda vlády a ministr národní obrany, jehož zásluhou byla v obci postavena budova základní školy, hospodářské školy, sokolovny a obecního úřadu.

Mezi nejvýznamnější rodáky patří pan Josef Shejbal, Rudolf BeránekFrantišek Kovaříček.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Území zastavěné části obce Dolní Roveň se nachází v nadmořské výšce 228 - 242 m, což při délce obce cca 8 km znamená téměř rovinné území.

Klimatologie[editovat | editovat zdroj]

Klimaticky leží oblast Dolní Roveň na rozhraní teplé a mírně teplé oblasti. Průměrná denní teplota za rok je 8,2 °C. Počet ledových dní v roce je 32,4. Počet mrazových dní 99,9. Průměrný počet dní se silným větrem a vichřicí je 30/rok. Promrzání půd v normálních zimách je 30 cm, v tuhých zimách 80cm., průměrné roční srážky 600 mm/rok.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Dolní Roveň patří k území české křídové oblasti. Křídové sedimenty jsou reprezentovány svrchnoturonskými - coniackými slínovci, které jsou zakryty kvarterními sedimenty. Povrch slínovců lze očekávat v hloubce kolem 2 metrů. Podzemní voda vytváří souvislou hladinu nad nepropustným křídovým podložím - lze ji tedy očekávat v hloubce 1 - 2 m pod povrchem terénu.

Geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Povodí Lodrantky měří k ústí 45,78 ha, 355 denní voda zde je 0,06 m3/s, stoletá voda 26 m3/s . Povodí Zadní Lodrantky měří 31,49 km2 - 355 denní voda je 0,04 m3/s a stoletá voda 18 m3/s.

Školství[editovat | editovat zdroj]

V Dolní Rovni se momentálně nachází malý a velký stupeň základní školy a jedna mateřská škola. Malý stupeň základní školy od 1. do 4. třídy (č.p. 76) se nachází v Horní Rovni, naproti kostela sv. Kateřiny. K využití je zde 6 učeben s družinou, tělocvičnou a zahrádkou s dětským hřištěm. Velký stupeň školy od 5. do 9. třídy (č.p. 201) se nachází v Dolní Rovni u hlavní silnice při cestě na fotbalové hřiště. Zde je k dispozici 8 učeben, 2 odborné - kreslírna a fyzikální učebna, dílna a fit centrum. Mateřská škola se nachází vedle velkého stupně základní školy a obsahuje 3 základní oddělení s kapacitou cca 70 dětí, s možností využití hřiště a školní zahrady.

Kultura a sport[editovat | editovat zdroj]

V Dolní Rovni jsou momentálně 2 kulturní domy, jeden se nachází na Horní Rovni (č.p.78) nedaleko kostela sv. Kateřiny, druhý se nachází v Komárově (č.p.53). Dále se zde nachází sokolovna tělovýchovné jednoty Sokol Roveň, osahující tělocvičnu a kinosál z roku 1932 využívaný i pro taneční zábavy, kulturní programy s kapacitou cca 200 míst.

V Dolní Rovni se pro příznivce sportu nachází 2 fotbalová hřiště - jedno v Dolní Rovni u školy a jedno v Litětinách. Oba týmy, jak TJ Sokol Roveň, tak FC Litětiny hrají III. třídu Pardubického okresu, na Horní Rovni a v Komárově se nachází tenisové kurty a na Horní Rovni vedle tenisového kurtu se nachází i travnaté hřiště, které přes léto slouží k miifotbalu a v zimě slouží jako kluziště.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Dolní Rovni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]