Borek (okres Pardubice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Borek
Letecký snímek

Letecký snímek

znak obce Borekvlajka obce Borekznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0532 574783
kraj (NUTS 3): Pardubický (CZ053)
okres (LAU 1): Pardubice (CZ0532)
obec s rozšířenou působností: Pardubice
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Borek
katastrální výměra: 5,22 km²
počet obyvatel: 257 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 245 m n. m.
PSČ: 534 01
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Borek 13
53401 Holice v Čechách
starosta / starostka: Jana Bednářová
Oficiální web: www.obec-borek.cz
E-mail: ou.borek@tiscali.cz

Borek
Red pog.svg
Borek
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Borek se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 246 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec Borek se nachází v severní části Pardubického kraje a od Hradce Králové je vzdálena 10km jižním směrem. První písemná sbírka o obci je datována do roku 1436.V obci je trvale obydleno 70 domů, 235-ti obyvateli. Dalších 14 domů je obydleno bez trvalého přihlášení k pobytu, případně využíváno k rekreačním pobytům a 7 domů využíváno jako provozovny a obecní budovy. Katastrální území se rozprostírá na 523 hektarech. Vlastní zastavěné území je bohatě zastoupeno zelení a parčíky. Pro volnočasové aktivity je v obci k dispozici dětské hřiště a sportovní areál s klubovnou a dvěma nohejbalovými kurty. Součástí budovy obecního úřadu je tělocvična, která slouží po rekonstrukci jednak k pořádání kulturních akcí, oslav ale také ke cvičení a je využívána pro hry stolního tenisu. Obec je kompletně plynofikována, je vybavena dešťovou kanalizací, rozvodem veřejného osvětlení a rozhlasu. Samozřejmostí je kompletní pokrytí bezdrátovým vysokorychlostním internetem. Dopravní spojení občanů je zajištěno do krajských měst Pardubic a Hradce Králové a také do spádové základní školy v Býšti. V rámci rozvoje obce je budována lokalita rozšíření bytové zástavby s kompletním zajištění inženýrských sítí. K obci patří obecní hřbitov a opravená kaple svatých Andělů strážných. Z kulturních akcí v obci stojí za zmínku masopustní rej pořádaný 1x za dva roky, dětský maškarní rej, tradiční dětský den a Borek open-zahájení prázdnin, tradiční nohejbalové turnaje, dětská představení pohádek s následnou mikulášskou nadílkou.

Pamětihodnosti a vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

Na rozsáhlé návsi se nachází Obecní úřad. Na návsi je rovněž autobusová zastávka, kde staví ve vysokém počtu autobusy od Hradce Králové, Pardubic, Býště a Sezemic. Nedaleko zastávky se nachází pomník pana Votruby, který padl roku 1945.V obci jsou rovněž provozovány: Autodílna, Truhlářství a drůbežárna. Na kraji obce směrem na Býšť se nachází obecní hřbitov s kapličkou. V roce 2013 byla dokončena výstavba nových chodníků a veřejného osvětlení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]