Borek (okres Pardubice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Borek
Letecký snímek
Znak obce BorekVlajka obce Borek
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0532 574783
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Pardubice (CZ0532)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Pardubice
Historická země Čechy
Katastrální území Borek
Katastrální výměra 5,22 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 265 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 245 m n. m.
PSČ 534 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Části obce 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Borek 13
53401 Holice v Čechách
Starosta Jana Bednářová
Oficiální web: www.obec-borek.cz
Email: ou.borek@tiscali.cz
Borek
Borek
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Borek se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický, a od Hradce Králové je vzdálena 10km jižním směrem.

Žije zde 265[1] obyvatel. V obci je trvale obydleno 70 domů, dalších 14 domů je obydleno bez trvalého přihlášení k pobytu, případně využíváno k rekreačním pobytům a 7 domů využíváno jako provozovny a obecní budovy. Katastrální území se rozprostírá na 523 hektarech. Vlastní zastavěné území je bohatě zastoupeno zelení a parčíky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1248 Přemysl Otakar II. povýšil statky v okolí Pardubic jako Rokytno nebo Pohřebačka z pravomoci soudů a úřadů a zcela je osamostatnil. První písemná sbírka o obci je datována do roku 1436, kdy byla pojmenována po husitském vojevůdci Divišovi Bořkovi, který mimo jiné vypálil i Opatovický klášter a zabral Kunětickou horu.

Roku 1866 po bitvě na Chlumu přes obci přešlo Pruské vojsko. Podle kroniky obce se chovali velmi slušně a po přenocování pokračovali dál v cestě.

V roce 1919 v obci vznikl požár, který započal ve stodole pana Šejvla. Ten nejspíše zavinil úplně shoření stodoly i s obilím díky vypalování rour benzínového motoru.

Pamětihodnosti a vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

Na rozsáhlé návsi se nachází obecní úřad. Na návsi je rovněž autobusová zastávka, kde staví ve vysokém počtu autobusy od Hradce Králové, Pardubic, Býště a Sezemic. Nedaleko zastávky se nachází pomník pana Votruby, který padl roku 1945. K obci patří obecní hřbitov a opravená kaple svatých Andělů strážných.

V rámci rozvoje obce je budována lokalita rozšíření bytové zástavby s kompletním zajištění inženýrských sítí. Obec je kompletně plynofikována, je vybavena dešťovou kanalizací, rozvodem veřejného osvětlení a rozhlasu. Samozřejmostí je kompletní pokrytí bezdrátovým vysokorychlostním internetem. V obci jsou rovněž provozovány: autodílna, truhlářství a drůbežárna. V roce 2013 byla dokončena výstavba nových chodníků a veřejného osvětlení.

Pro volnočasové aktivity je v obci k dispozici dětské hřiště a sportovní areál s klubovnou a dvěma nohejbalovými kurty. Součástí budovy obecního úřadu je tělocvična, která slouží po rekonstrukci jednak k pořádání kulturních akcí a oslav, ale také ke cvičení a je využívána pro hry stolního tenisu. Z kulturních akcí v obci stojí za zmínku masopustní rej pořádaný 1x za dva roky, dětský maškarní rej, tradiční dětský den a Borek open - zahájení prázdnin, tradiční nohejbalové turnaje nebo dětská představení pohádek s následnou mikulášskou nadílkou.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Pamětní kniha obce Borku

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]