Borek (okres Pardubice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Borek
Letecký snímek
Letecký snímek
Znak obce BorekVlajka obce Borek
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0532 574783
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Pardubice (CZ0532)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Pardubice
Historická země Čechy
Katastrální území Borek
Katastrální výměra 5,22 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 269 (2019)[1]
Nadmořská výška 245 m n. m.
PSČ 534 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Borek 13
53401 Holice v Čechách
Starostka Jana Bednářová, DiS.
Oficiální web: www.obec-borek.eu
E-mail: ou.borek@tiscali.cz
Borek
Borek
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Borek se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický, a od Hradce Králové je vzdálena 10km jižním směrem.

Žije zde 269[1] obyvatel. V obci je trvale obydleno 70 domů, dalších 14 domů je obydleno bez trvalého přihlášení k pobytu, případně využíváno k rekreačním pobytům a 7 domů využíváno jako provozovny a obecní budovy. Katastrální území se rozprostírá na 523 hektarech. Vlastní zastavěné území je bohatě zastoupeno zelení a parčíky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1248 Přemysl Otakar II. povýšil statky v okolí Pardubic jako Rokytno nebo Pohřebačka z pravomoci soudů a úřadů a zcela je osamostatnil. První písemná sbírka o obci je datována do roku 1436, kdy byla pojmenována po husitském vojevůdci Divišovi Bořkovi, který mimo jiné vypálil i Opatovický klášter a zabral Kunětickou horu.

Roku 1866 po bitvě na Chlumu přes obci přešlo Pruské vojsko. Podle kroniky obce se chovali velmi slušně a po přenocování pokračovali dál v cestě.

V roce 1919 v obci vznikl požár, který započal ve stodole pana Šejvla. Ten nejspíše zavinil úplně shoření stodoly i s obilím díky vypalování rour benzínového motoru.

Pamětihodnosti a vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

Na rozsáhlé návsi se nachází obecní úřad. Na návsi je rovněž autobusová zastávka, kde staví ve vysokém počtu autobusy od Hradce Králové, Pardubic, Býště a Sezemic. Nedaleko zastávky se nachází pomník pana Votruby, který padl roku 1945. K obci patří obecní hřbitov a opravená kaple svatých Andělů strážných.

V rámci rozvoje obce je budována lokalita rozšíření bytové zástavby s kompletním zajištění inženýrských sítí. Obec je kompletně plynofikována, je vybavena dešťovou kanalizací, rozvodem veřejného osvětlení a rozhlasu. Samozřejmostí je kompletní pokrytí bezdrátovým vysokorychlostním internetem. V obci jsou rovněž provozovány: autodílna, truhlářství a drůbežárna. V roce 2013 byla dokončena výstavba nových chodníků a veřejného osvětlení.

Pro volnočasové aktivity je v obci k dispozici dětské hřiště a sportovní areál s klubovnou a dvěma nohejbalovými kurty. Součástí budovy obecního úřadu je tělocvična, která slouží po rekonstrukci jednak k pořádání kulturních akcí a oslav, ale také ke cvičení a je využívána pro hry stolního tenisu. Z kulturních akcí v obci stojí za zmínku masopustní rej pořádaný 1x za dva roky, dětský maškarní rej, tradiční dětský den a Borek open - zahájení prázdnin, tradiční nohejbalové turnaje nebo dětská představení pohádek s následnou mikulášskou nadílkou.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Pamětní kniha obce Borku

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]