Borek (okres Pardubice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Borek
Letecký snímek
Letecký snímek
Znak obce BorekVlajka obce Borek
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0532 574783
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Pardubice
Okres (LAU 1) Pardubice (CZ0532)
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 269 (2020)[1]
Rozloha 5,22 km²
Katastrální území Borek
Nadmořská výška 245 m n. m.
PSČ 534 01
Počet částí obce 1
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 1
Kontakt
Adresa obecního úřadu Borek 13
53401 Holice v Čechách
ou.borek@tiscali.cz
Starostka Jana Bednářová, DiS.
Oficiální web: www.obec-borek.eu
Borek
Borek
Další údaje
Kód obce 574783
Kód části obce 7587
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Borek se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický, od Hradce Králové je obec vzdálena 10 km jižním směrem.

Žije zde 269[1] obyvatel. V obci je trvale obydleno 70 domů, dalších 14 domů je obydleno bez trvalého přihlášení k pobytu, případně využíváno k rekreačním pobytům a 7 domů využíváno jako provozovny a obecní budovy. Katastrální území se rozprostírá na 523 hektarech. Vlastní zastavěné území je bohatě zastoupeno zelení a parčíky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1248 Přemysl Otakar II. vyjmul statky v okolí Pardubic jako Rokytno nebo Pohřebačka z pravomoci soudů a úřadů a zcela je osamostatnil. První písemná zmínka o obci je datována do roku 1436 v souvislosti s husitským vojevůdcem Divišem Bořkem, který mimo jiné vypálil i Opatovický klášter a obsadil Kunětickou horu.

Roku 1866 po bitvě na Chlumu přes obec táhlo pruské vojsko. Podle kronikáře obce se vojáci chovali velmi slušně a po přenocování pokračovali dál v cestě.

V roce 1919 v obci došlo k požáru ve stodole pana Šejvla. Ten nejspíše zavinil úplně shoření stodoly i s obilím díky vypalování rour benzínového motoru.

Pamětihodnosti a vybavenost obce[editovat | editovat zdroj]

Na rozsáhlé návsi se nachází obecní úřad. Na návsi je rovněž autobusová zastávka, kde staví ve vysokém počtu autobusy od Hradce Králové, Pardubic, Býště a Sezemic. Nedaleko zastávky se nachází pomník pana Votruby, který padl roku 1945. K obci patří obecní hřbitov a opravená kaple svatých Andělů strážných.

V rámci rozvoje obce dojde k rozšíření bytové zástavby včetně zajištění inženýrských sítí. Obec je kompletně plynofikována, je vybavena dešťovou kanalizací, rozvodem veřejného osvětlení a obecním rozhlasem. Samozřejmostí je kompletní pokrytí bezdrátovým vysokorychlostním internetem. V obci jsou rovněž provozovány: autodílna, truhlářství a drůbežárna. V roce 2013 byla dokončena výstavba nových chodníků a veřejného osvětlení.

Pro volnočasové aktivity je v obci k dispozici dětské hřiště a sportovní areál s klubovnou a dvěma nohejbalovými kurty. Součástí budovy obecního úřadu je tělocvična, která po rekonstrukci slouží jednak k pořádání kulturních akcí a oslav, ale také ke cvičení a je využívána pro hry stolního tenisu. Z kulturních akcí v obci stojí za zmínku masopustní rej pořádaný 1x za dva roky, dětský maškarní rej, tradiční dětský den a Borek open – zahájení prázdnin, tradiční nohejbalové turnaje nebo dětská představení pohádek s následnou mikulášskou nadílkou.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Pamětní kniha obce Borku

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]