Přeskočit na obsah

Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho žijícího

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho žijícího
Základní informace
Původní názevThe Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living
AutorDamien Hirst
Vznik1991
Typanimal sculpture
HnutíYoung British Artists
Vlastnosti
Mediumformaldehyd
žralok tygří
sklo
Délka518 cm
Výška213 cm
Umístění
UmístěníSpojené království
Anglie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho žijícího (též živého nebo živoucího, anglicky The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living) je výtvarné dílo anglického umělce Damiena Hirsta. Představuje 4,3 m dlouhého žraloka tygrovaného naloženého v akváriu s formaldehydem. Dílo Hirsta celosvětově proslavilo[1] a stalo se symbolem hnutí Mladých britských umělců (Young British Artists), jehož je Hirst předním představitelem.[2]

Dílo bylo vytvořeno roku 1991 a objednal si je obchodník Charles Saatchi. Ten je roku 2004 prodal Stevenovi A. Cohenovi za sumu, o které se předpokládá, že dosahovala výše nejméně 8 milionů amerických dolarů. Titul knihy Dona Thompsona Jak prodat vycpaného žraloka (za 12 milionů dolarů) však naznačuje ještě vyšší částku.

Původní žralok se začal rozkládat, a tak byl roku 2006 vyměněn za jiného. Dílo bylo mezi roky 2007 a 2010 vystaveno v newyorském Metropolitním muzeu umění.

  1. Brooks, Richard. "Hirst's shark is sold to America" Archivováno 1. 6. 2010 na Wayback Machine., The Sunday Times, 16. ledna 2005. Cit. 20. května 2009.
  2. Davies, Serena. "Why painting is back in the frame"[nedostupný zdroj], The Daily Telegraph, 8. ledna 2005. Cit. 20. května 2009.