Ernst Seidler von Feuchtenegg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ernst Seidler von Feuchtenegg

Ernst Seidler von Feuchtenegg (5.června 1862, Schwechat, Dolní Rakousko - 23. ledna 1931, Vídeň) byl rakouský právník a politik, předseda vláda předlitavské části Rakouska-Uherska.

Seidler, syn právníka, a od roku 1914 řádný univerzitní profesor na Zemědělské univerzitě ve Vídni se v letech 1907 a 1917 aktivně podílel na jednáních s Uhry za ministerstvo zemědělství. Roku 1917 se stal nakrátko ministrem zemědělství v Clam-Martinicově vládě, po jejímž pádu sestavil 23. června 1917 nový kabinet, původně zamýšlený jako přechodný (vláda Ernsta Seidlera). Pokusil se dosáhnout rovnoprávnost a autonomii pro jednotlivé národy, vstřícným aktem v tomto směru byla například amnestie pro odsouzené české politiky (mj. Karla Kramáře a Aloise Rašína). Vzhledem k vývoji válečné situace v neprospěch Rakouska však jeho návrhy nenašly odezvu. Naopak jeho pokus o vytvoření národnostně jednotných okresů v rámci Čech vyvolal ostré protesty českých poslanců, kteří ho vinili z pokusu o rozdělení země. Neúspěchy v národnostní politice a nedostatek základních životních potřeb mezi obyvatelstvem vedly k jeho demisi 25. července 1918. Poté až do pádu monarchie vedl kabinet císaře Karla.

Po válce zůstal ve Vídni, byl aktivní podnikatelem. Do politiky však již nezasahoval. Byl autorem několika nepříliš úspěšných dramat. Jeho dcerou byla herečka Alma Seidler (1899–1977).

Předseda vlády Předlitavska
Předchůdce:
Heinrich Clam-Martinic
19171918
Ernst Seidler von Feuchtenegg
Nástupce:
Max Hussarek von Heinlein

Literatura[editovat | editovat zdroj]

KOSNETTER, Christine. Ministerpräsident Dr. Ernst Ritter v. Seidler. Wien : [s.n.], 1965. (ger)  Dizertační práce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ernst Seidler von Feuchtenegg na německé Wikipedii.