Heinrich Lammasch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Lammasch
Lammasch.jpg

předseda vlády Předlitavska
Ve funkci:
25. října 1918 – 30. října 1918
Předchůdce Max Hussarek von Heinlein
Nástupce

Narození 21. května 1853
Seitenstetten
Úmrtí 6. ledna 1920 (ve věku 66 let)
Salzburg
Alma mater Vídeňská univerzita
Profese profesor, politik, docent a pedagog
Commons Kategorie Heinrich Lammasch
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heinrich Lammasch (21. května 1853, Seitenstetten6. ledna 1920, Salzburg) byl rakouský právník a politik. Patřil mezi hlavní zastánce rakouské neutrality. Byl také posledním předlitavským ministerským předsedou Předlitavska před rozpadem Rakouska-Uherska (vláda Heinricha Lammasche).

Pocházel z rodiny notáře, vystudoval práva na Vídeňské univerzitě, kde se stal roku 1882 profesorem trestního práva. Krátce působil i na univerzitě v Innsbrucku. V letech 18991907 se účastnil jako poradce Haagské mírové konference, která položila základní pravidla pro řešení mezinárodních konfliktů a stala významným bodem ve vývoji pacifismu. Lammasch byl zároveň poradcem následníka trůnu Františka Ferdinanda. Podílel se přípravě nového rakouského trestního zákoníku, který ale nakonec nebyl schválen.

V letech 19171918 vystupoval na půdě Říšské rady výrazně za uzavření míru s Trojdohodou. 27. října 1918 byl jmenován císařem ministerským předsedou, 30. října však on i jeho vláda předali moc do rukou vlády Německého Rakouska (Deutsch-Österreich), formálně byl zbaven úřadu až 11. listopadu v souvislosti s rezignací císaře.

V roce 1919 zastupoval Rakousko při podpisu mírové smlouvy v Saint-Germain-en-Laye, kde se zasazoval o neutrální charakter nové republiky. Byl autorem několika publikací z oblasti mezinárodního práva.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heinrich Lammasch na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předseda vlády Předlitavska
Předchůdce:
Max Hussarek von Heinlein
1918
Heinrich Lammasch
Nástupce:
Karl Renner
jako rakouský kancléř