Max Hussarek von Heinlein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Max Hussarek von Heinlein
Baron Max Hussarek von Heinlein.jpg

předseda vlády Předlitavska
Ve funkci:
25. července 1918 – 25. října 1918
Předchůdce Ernst Seidler von Feuchtenegg
Nástupce Heinrich Lammasch

Narození 3. května 1865
Bratislava
Úmrtí 6. března 1935 (ve věku 69 let)
Vídeň
Profese politik, pedagog a vysokoškolský učitel
Commons Kategorie Max Hussarek von Heinlein
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maximilian Hussarek svobodný pán von Heinlein (8. května 1865 v Prešpurku6. března 1935 ve Vídni) byl rakouský politik a předposlední předseda vlády předlitavské části Rakousko-Uherska (vláda Maxe Hussarka).

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V letech 1883-1889 vystudoval na Vídeňské univerzitě církevní právo, které následně vyučoval na Tereziánské akademii. Zároveň byl vychovatelem prince Abbase Hilmiho, budoucího egyptského chediva. Od roku 1892 pracoval na ministerstvu kultu a školství, od roku 1895 byl profesorem církevního práva na Vídeňské univerzitě a jeho přednášky stály u počátku Vídeňské školy církevního práva. Mezi lety 1911 a 1917 byl za křesťanské sociály ministrem školství a kultu ve třech vládách. Mezi jeho priority patřilo uznání profesorů evangelické teologické fakulty za univerzitní profesory, reforma právních studií a státovědy a uznání islámu jako náboženské společnosti v Rakousku-Uhersku.

Předseda vlády[editovat | editovat zdroj]

25. července 1918 byl jmenován předsedou vlády Předlitavska (vláda Maxe Hussarka). Uvědomoval si, že bude nutné alespoň částečně akceptovat takzvaných Čtrnáct bodů prezidenta Wilsona. Neměl obavy z referenda v jižním Tyrolsku, kde předpokládal zachování současné situace, ale obával se situace v českých zemích. Uplatnění všech Wilsonových bodů by ale znamenalo úplnou ztrátu Haliče. Pomocí významných ústupků Polákům a Jihoslovanům se snažil pacifikovat odpor Čechů proti svým reformním návrhům. 1. října předstoupil před Říšskou radu se státní reformou, která v sobě měla obsahovat Wilsonovy požadavky na národní sebeurčení. Návrh však nebyl založen na klasické politicko-územní autonomii či federalizaci státu, ale zaváděl autonomii v současných korunních zemích v druhé instanci, což mělo řešit zejména situaci v Čechách. V následných jednáních se stalo cílem Hussarkových snah v dohodě s císařem dosáhnout rozdělení Předlitavska na čtyři království - české, ilyrské, haličské a Vnitřní Rakousy. Situace však byla neřešitelná - Češi odmítali rozdělení Čech, na kterém Němci trvali. Především však byly Hussarkovy snahy o sjednocení Jihoslovanů formulované v císařském manifestu z 16. října odmítnuty uherskou stranou, což 27. října 1918 vyústilo v jeho demisi.

Po skončení první světové války se vrátil jako řádný profesor církevního práva na univerzitu, byl také funkcionářem rakouského Červeného kříže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Max Hussarek von Heinlein na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předseda vlády Předlitavska
Předchůdce:
Ernst Seidler von Feuchtenegg
1918
Max Hussarek von Heinlein
Nástupce:
Heinrich Lammasch