Divadlo U mostu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Divadlo U mostu
Divadlo U mostu (Perm) po rekonstrukci v letech 2006–2007 s návěštím inscenace Hamlet
Divadlo U mostu (Perm) po rekonstrukci v letech 20062007 s návěštím inscenace Hamlet
Stát Rusko
Místo Perm
Typ divadla profesionální divadlo
Zaměření činohra
Vznik 1988
Budova
Osobnosti
Umělecký šéf Sergej Fedotov
Další informace
Souřadnice
Adresa Kujbyševa 11, Perm, 614000, Rusko
Oficiální web http://teatr-umosta.ru
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo U mostu (rusky Театр У моста) ve městě Perm je jedno z nejvýznamnějších malých divadel současnosti v Rusku.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik a činnost divadla jsou úzce svázány s osobností ruského režiséra Sergeje Fedotova. Ten spolu s dalšími spřízněnými divadelníky roku 1988 divadlo založil a stal se jeho uměleckým šéfem. V prvním období soubor fungoval jako divadelní studio při Domě kultury Telefonního závodu. Jeho první inscenací se stala hra Mandát Nikolaje Erdmana (premiéra 7. října 1988). Roku 1992 se soubor profesionalizoval, byl zapsán do jednotného rejstříku ruských divadel a získal status městského divadla, zřizovaného permskou radnicí. Vedení města mu pronajalo samostatnou budovu se dvěma sály: velkým pro 180 diváků a studiovou scénou pro 100 diváků. Po několika letech začala spolupráce divadla s vedením města dostávat trhliny. V listopadu 2005 např. způsobily byrokratické průtahy na radnici dočasné odpojení divadla od dodávky elektřiny kvůli nezaplaceným účtům. Vedoucí činitelé města se pokoušeli zdůvodnit problémy divadla „tvůrčí krizí“ jeho uměleckého šéfa.[2] Spory vyvrcholily na podzim roku 2006. Městské úřady se rozhodly využít lukrativní pozemek, na němž stojí budova divadla, pro komerční účely a pod různými záminkami se pokoušely zastavit provoz divadla a soubor z budovy vystěhovat. Proti tomuto záměru se zdvihla masivní vlna protestů od příznivců divadla z Ruska i ze zahraničí (jenom z Česka jich došlo do Permi několik stovek) a vedení města bylo nuceno ustoupit.[3][4][5][6] Divadlo zůstalo v původní budově, a ta byla dokonce opravena. Dalším důsledkem této krize byla změna statutu Divadla U mostu, které na čas přešlo pod správu Permského kraje. O rok a půl později bylo divadlo předáno zpět pod správu města Perm.

Těžištěm práce Divadla U mostu se od počátku stala především ruská klasika, díla Gogolova, Dostojevského, Čechovova, Bulgakovova a dalších autorů, především ta, v nichž hraje významnou roli mystika. Sám Fedotov říká, že se snaží vytvořit mystické divadlo. Při práci soubor uplatňuje a rozvíjí metodu Michaila Čechova, jejímž je Fedotov vyznavačem. Nejslavnějšími inscenacemi v dosavadní historii Divadla U mostu jsou právě ty, které jsou postaveny na mystice v ruské literatuře: dnes již kultovní Panočka podle Gogolovy novely Vij, která se hraje od roku 1991 a dosáhla více než 2000 repríz, Večery na samotě u Dikaňky nebo inscenace Mistr a Markétka. Divadlo a jeho umělecký šéf se těmito divadelními událostmi v krátké době proslavili, nejprve na regionálním, posléze celoruském a dnes možno říci i evropském divadelním fóru. Dramaturgie divadla se samozřejmě nevyhýbá ani dílům z jiných dramatik. Např. roku 2005 zde byla v ruské premiéře uvedena „connemarská trilogie“ irského autora Martina McDonagha. Divadlo U mostu se pravidelně zúčastňuje mnoha renomovaných festivalů v Rusku i v zahraničí a získalo již množství ocenění. V roce 2010 získalo za inscenaci Mrzák inishmaanský Martina McDonagha Zvláštní cenu poroty na festivalu Ruské národní divadelní ceny Zlatá maska v Moskvě.[7] Za tutéž inscenaci získalo divadlo Grand Prix a cenu za nejlepší mužský herecký výkon (Vasilij Skidanov za roli Mrzáka Billyho) na Festivalu Bílá věž v běloruském Brestu. Inscenace Gogolovy Ženitby získala roku 2010 cenu Zlatý rytíř na Mezinárodním divadelním fóru v Moskvě.[8] Divadlo několikrát hostovalo i v různých městech Česka.

Významné inscenace divadla[editovat | editovat zdroj]

Není-li uveden jiný režisér, jde o inscenace Sergeje Fedotova, který ve většině případů vytvořil i scénografii.

Mezinárodní festivaly[editovat | editovat zdroj]

V Česku[editovat | editovat zdroj]

V jiných zemích[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Пермский театр У Моста. Театральная жизнь (Teatral´naya zhizn´). Moskva říjen 2013, roč. 21, čís. 4 (1014) 2013, s. 1 – 88. Dostupné online. ISSN 0131–6915. (ruština) .
  2. U režisjora těatra „U mosta“ Sergeja Fedotova – tvorčeskij krizis, – vice-mer Permi Valerij Starikov. Novyj Region (Perm). Perm 14. 11. 2005. Dostupné online. (ruština) 
  3. OBORINA, Jekatěrina. Slučaj „U mosta“. Permskij obozrevatěl. Perm 21. 11. 2005, čís. 45 (246). Dostupné online. (ruština) 
  4. OBORINA, Jekatěrina; KSENĚVIČ, Franc. Gerostraty. Permskij obozrevatěl. Perm 18. 9. 2006, čís. 37 (288). Dostupné online. (ruština) 
  5. OBORINA, Jekatěrina. Gerostraty 2. Permskij obozrevatěl. Perm 2. 10. 2006, čís. 39 (290). Dostupné online. (ruština) 
  6. OBORINA, Jekatěrina. At the Bridge. Permskij obozrevatěl. Perm 16. 10. 2006, čís. 41 (292). Dostupné online. (ruština) 
  7. a b Zlatá maska 2010 – Webové stránky festivalu a ruské národní ceny za divadlo. (v angličtině)
  8. Zlatý rytíř 2010 – Webové stránky VIII. Mezinárodního divadelního fóra. (v ruštině)
  9. Zlatá maska 2008 – Webové stránky festivalu a ruské národní ceny za divadlo. (v angličtině)
  10. Festival experimentálních divadel v Káhiře – Účastníci. (v angličtině)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]