Palác Akropolis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Palác Akropolis
Palác Akropolis
Palác Akropolis
Základní informace
ArchitektRudolf V. Svoboda
Výstavba1927
StavebníkRudlof V. Svoboda
Současný majitelPavel Hurda a další
Poloha
AdresaKubelíkova 1548/27
Praha 3, Žižkov
130 00  Praha 3, ČeskoČesko Česko
UliceKubelíkova
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Akropolis je moderní, monumentální, nárožní dům v Praze na Žižkově, s adresami Kubelíkova 1548/27 a Víta Nejedlého 1548/1.

Historie Paláce Akropolis[editovat | editovat zdroj]

Více o divadle Akropolis v samostatném článku Akropolis (divadlo).

Poloha paláce v žižkovské zástavbě. Pohled z věže Žižkovského vysílače

Architekt Rudolf V. Svoboda započal se stavbou mohutného domu v březnu 1927. Dům měl zahrnovat prostory s kavárnou a divadelním sálem.

Většina stálých obyvatel paláce Akropolis pocházela především z vyšších středních vrstev tehdejší pražské společnosti, a byty paláce byly poměrně komfortní. (Jako svobodná zde s rodiči žila Věra Peiglerová, známější jako spisovatelka pod svým pseudonymem Fan Vavřincová.[1])

Během Velké hospodářské krize byl architekt Svoboda nucen Akropoli exekučně prodat. Palác zakoupila společnost pro pohřbívání žehem a divadlo upadlo téměř v zapomnění. Soubor pražského divadla Komedie vedený Prokopem Laitrichem si palác pronajal a nový sál byl slavnostně znovuotevřen 23. ledna 1928, uvedením Mahenovy veselohry Ulička odvahy. Divadlo Akropolis zde pak sídlilo pod vedením různých podnikatelů až do roku 1940.

Divadelní sál[editovat | editovat zdroj]

V přízemí paláce je hlavní sál, ve kterém se konají koncerty a představení napříč hudebními i divadelními žánry. Doplňkem hlavního sálu jsou dva bary, kde se uskutečňují menší hudební produkce, a kavárna. Produkce Paláce Akropolis jsou koproducetem několika tuzemských a evropských projektů jako Liveurope, Punkt nebo Cirkopolis.

Vlastnictví[editovat | editovat zdroj]

Zhruba 75%[2] nemovitosti vlastní politik a podnikatel Pavel Hurda prostřednictvím společností ART FRAME PALÁC AKROPOLIS s.r.o.[3], Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis, a.s.[4] a BYTY PMH a.s.[5]. Zbylá část nemovitosti je v osobním vlastnictví majitelů bytů.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Dotace a granty na provozování kulturní činnosti v Paláci Akropolis v rozmezí let 2000–2010 byly předmětem kontroverzí a obvinění ze střetu zájmů. [6] Zůstalo však u nepodložených[zdroj?] obvinění. Palác Akropolis je držitelem několika čtyřletých grantových podpor, které na základě přísného bodování uděluje nezávislá komise složená z žánrových odborníků. V roce 2019 bylo touto komisí napsáno: "Projekt je přes drobné nejasnosti v rozpočtu zpracován detailně, přehledně a precizně; kvalitní tvůrčí a dramaturgické týmy garantují subjektu autenticitu a rozvoj v rámci evropského kontextu. Tvůrčí tým se totiž smysluplně obklopuje rozmanitou skupinou věkově i genderově diverzifikovaných, vysoce profesionálních dramaturgů, kteří reálně vytvářejí inovativní, zajímavý program. Akropolis také staví na silné divadelní tradici a kontinuitě, která je v žádosti patrná."

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Viz zápis v matrice sezdaných u hesla Fan Vavřincová.
  2. Informace o stavbě | Nahlížení do katastru nemovitostí. nahlizenidokn.cuzk.cz [online]. [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  3. ART FRAME PALÁC AKROPOLIS s.r.o., IČO: 27172376, 25. 1. 2017 - Obchodní rejstřík | Peníze.cz. rejstrik.penize.cz [online]. [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  4. Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis, a.s., IČO: 41195230, 25. 1. 2017 - Obchodní rejstřík | Peníze.cz. rejstrik.penize.cz [online]. [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  5. BYTY PMH a.s., IČO: 27922057, 25. 1. 2017 - Obchodní rejstřík | Peníze.cz. rejstrik.penize.cz [online]. [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  6. Pavel Hurda – PROFILUJÍCÍ INFORMACE A KAUZY: Palác Akropolis – Naši Politici. www.nasipolitici.cz [online]. [cit. 2017-01-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]