Thomas Mayne-Reid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kapitán Mayne Reid

Thomas Mayne Reid (4. duben 1818 - 22. říjen 1883) byl irskoamerický romanopisec. "Kapitán" Reid napsal mnoho dobrodružných románů příbuzných těm, které psali Frederick Marryat a Robert Louis Stevenson. Byl velkým obdivovatelem lorda Byrona. Tyto romány obsahovaly akce, které se v první řadě odehrávaly v nezkroceném prostředí: na Americkém Západě, v Mexiku, v Jižní Africe, v Himálájích a na Jamajce.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Ballyroney v hrabství Down na severu Irska, byl synem reverenda Thomase Mayne Reida seniora, který byl starším duchovním Irského generálního shromáždění. Jeho otec chtěl, aby se stal presbyteriánským ministrantem, proto nastoupil v září 1834 do Královské akademické instituce v Belfastu. Ale, přesto že tam vytrval čtyři roky, nemohl sám sebe dostatečně motivovat k dokončení studií a obdržení titulu. Vrátil se zpět domů do Ballyroney, kde učil na škole.

V prosinci 1839 se nalodil na loď Dumfriesshire směrem na New Orleans v Louisianě, kam připlul v lednu 1840. Podnikl cestu do New Yorku City a získal práci obchodníka s kukuřicí na kukuřičném trhu. Zůstal pouze šest měsíců, zprávy uvádějí, že odešel z této pozice, protože odmítal mrskat otroky v docích.

Dále se stal učitelem dětí generála Peytona Robertsona. Brzy poté začal provozovat školu vyučující moderní angličtinu, matematiku a klasické vědy; to trvalo sedm měsíců, pak se vrátil opět na jih. Našel práci úředníka pro provizního dealera (v obchodě buď v Natchezu v Mississippi nebo v Natchitoches v Louisianě). V roce 1843 se sám vydal na cestu do St. Louis v Missouri; tam se připojil ke společnosti, která směřovala na západ do Skalistých hor.

Literární kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po svém návratu ze západu publikoval pod pseudonymem "Chudý Školák" svoji první báseň ve sbírce Kniha lady Godeyové. V roce 1843 odešel do Philadelphie v Pennsylvánii a pracoval jako novinář. Tam potkal Edgara Allana Poe a z těch dvou se na čas stali přátelé pro pitky. Poe měl prý později Reida nazvat "kolosálním, ale nejbarvitějším lhářem. Lže v překvapivé míře, ale s koncem umělce a proto jsem ho pozorně poslouchal".

3. prosince 1846 se připojil k pěšímu pluku prvních newyorských dobrovolníků, kteří bojovali v mexicko-americké válce; získal hodnost druhého nadporučíka. O měsíc později skončil ve VeraCruz s armádou majora generála Winfielda Scotta. Pod pseudonymem "Ecolier" byl korespondentem pro noviny Spirit of the Times ze St. Louis a 1. března 1843 vydal "Črty úderníka". 13. září, v bitvě o Chapultepec, utržil vážnou ránu na stehně; o tři dny později byl povýšen na prvního nadporučíka, protože během bitvy ukázal velkou odvahu. V květnu 1848 byl propuštěn z armády.

Jeho první hra, Mučedník lásky, se hrála v říjnu 1848 v divadle na Walnut Street v New Yorku po pět večerů. 27. června 1849 vydal Válečný život, vzpomínky na svoji službu ve válce.

Když se dozvěděl o bavorské revoluci, odešel do Anglie, aby se stal dobrovolníkem. Ale poté, co přeplutí Atlantiku změnilo jeho myšlenky, se místo toho vrátil domů do Irska. Krátce se přestěhoval do Londýna a v roce 1850 vydal svůj první román Pistoloví jezdci. Ten byl následován Lovci skalpů (1851; věnováno komodorovi Edwinu W. Mooreovi, kterého potkal v roce 1841), Pouštním domovem (1851) a Lovci chlapců (1853). Poslední z nich je situována do Texasu a Louisiany a byla "mladistvým vědeckým cestopisem". Stala se oblíbenou knihou mladého Theodora Roosevelta, který se stal velkým Reidovým fanouškem. Ten samý rok se oženil s dcerou vydavatele G. W. Hydeho, anglického aristokrata, s Elizabeth Hydeovou, 15-letou mladou dámou.

Po nějaké době, kterou strávil se svoji novou nevěstou a po líbánkách se vrátil k psaní. Pokračoval v umisťování svých románů na svých dobrodružstvích po Americe a vytvořil několik úspěšných románů: Bílý šéf (1855), Černobílá krev (1856), Oceola (1859) a Bezhlavý jezdec (1866).

Volně utrácel peníze, včetně stavby "Ranče", důkladné kopie mexické haciendy, které viděl během mexicko-americké války. Tento extravagantní život ho donutil v listopadu 1866 vyhlásit bankrot. Následujícího října se přestěhoval do Newportu na Rhode Islandu doufajíc, že se mu podaří získat úspěch, který mu dříve přinesly Spojené státy. V roce 1867 se vrátil zpět do New Yorku a založil časopis Onward.

Vyučoval ve Steinway Hall v New Yorku a v roce 1868 vydal román Bezmocná ruka. Ale v tomto období nebyla Amerika k Reidovi tak přívětivá. Rána, kterou utržil ve Chapultepecu, ho začala trápit a v červnu 1870 byl na několik měsíců byl hospitalizován u sv. Lukáše. Elizabeth nenáviděla Ameriku a po svém propuštění z nemocnice se spolu se svoji ženou vrátil 22. října 1870 do Anglie a žil v Ross on Wye v Herefordshire.

Brzy byl zase hospitalizován, protože trpěl akutní skleslostí. Zkoušel psát, ale dokončil pouze málo projektů. Většinou žil ze své penze z americké armády, což nebylo dost k zachránění jeho situace. Ve věku 65 let zemřel v Londýně a byl pohřben na hřbitově Kensal Green. Citace z Lovců skalpů je na jeho náhrobku: "toto je plevelnatá prérie", mylně je tento citát nazýván "To je Boží zahrada".

Knihy jako např. Mladí cestovatelé získali velkou popularitu, obzvláště u chlapců. Byl také velmi oblíbený v celém světě; jeho příběhy z Amerického západu chytli děti všude, včetně Evropy a Ruska. Mezi jeho knihami, které byly populární v překladech v Polsku a Rusku, byly Pistoloví jezdci (1850), Lovci skalpů (1851), Lovci chlapců (1853), Válečná stopa (1851), Mladý námořník (1859) a Bezhlavý jezdec na koni (1865/6). Vladimír Nabokov označil Bezhlavého jezdce na koni za oblíbený dobrodružný román svého dětství, "který mu podal představu o prériích a velkých otevřených pláních a klenoucí se obloze". Ve věku 11 let dokonce Nabokov Bezhlavého jezdce přeložil do francouzského alexandrínu.

Ačkoliv Mayne Reid sám sebe nazýval, jak je často uváděno, "kapitánem", Historický registr a slovník americké armády Francise B. Heitmana zná pouze nadporučíka.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Mayne Reid na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]