Strachotín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Strachotín
Kostel svatého Oldřicha, Cyrila a Metoděje

Kostel svatého Oldřicha, Cyrila a Metoděje

znak obce Strachotínvlajka obce Strachotínznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0644 584916
kraj (NUTS 3): Jihomoravský (CZ064)
okres (NUTS 4): Břeclav (CZ0644)
obec s rozšířenou působností: Hustopeče
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální výměra: 14,19 km²
počet obyvatel: 796 (1. 1. 2012)
nadmořská výška: 170 m
PSČ: 69301
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Osvobození 87
Strachotín
69301 Hustopeče u Brna
starosta / starostka: Bc.Lucie Danihelová DiS.
Oficiální web: http://www.strachotin.cz
E-mail: strachotin@strachotin.cz

Strachotín
Red pog.png
Strachotín
Strachotín, Česko
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Strachotín (německy Tracht)[1] se nachází v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji. Obec leží při Novomlýnských nádržích asi 15 km od Mikulova Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 802 obyvatel.

Historie obce[editovat | editovat zdroj]

Okolí Strachotína bylo osídleno od pravěku, jak dokazují archeologické nálezy. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1051 (Strachtin) a může jít také o obec Sekyřkostel (Zekyr Kostel), o jejíž výnosech vyjednával Kosmas. V roce 1334 patřil Strachotín k mikulovskému panství a od té doby měl status městečka s právem pořádat trhy. Městečko i jeho obyvatele poznamenaly časté války, nejvíce se na chodu obce podepsala II. světová válka, protože po ní se muselo odstěhovat německé obyvatelstvo a usadili se zde noví obyvatelé.

Historie vinařství ve Strachotíně[editovat | editovat zdroj]

Strachotínem prochází Moravská vinná stezka, však je tu velmi dlouhá historie pěstování vína a vinařství se promítá i do znaku obce. K rozšíření vinic v této oblasti přispěli v 16. století Novokřtěnci tzv. Habáni. Ve Strachotíně se Habáni objevili pravděpodobně v roce 1557. V sousedních Dolních Věstonicích jsou dodnes zachované Habánské sklepy, ale nejsou doklady o tom, že by Habáni hloubili sklepy i ve Strachotíně. V 17. století došlo k velkému rozmachu pěstování vína - vždyť v té době byla spotřeba vína 56 litrů na osobu a rok.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel svatého Oldřicha - Kostel v obci stojí již od 13. století a řadí se k nejstarším gotickým kostelům na Břeclavsku. Dnešní podoba kostela pochází z roku 1872.
  • Boží muka - Stojí před Strachotínem u silnice na Hustopeče.
  • Socha svatého Floriána - Socha patrona hasičů a ochránce před požáry stojí vedle bývalé školy. Socha zde stojí od roku 1829 a dnes je národní kulturní památkou.
  • Sklepní ulice - Ve Strachotíně je v současné době 92 vinných sklepů a 87 z nich je právě ve Sklepní ulici. Nad některými novějšími sklepy byly dostavěny pokoje pro ubytování, jiné sklepy zase mají historickou hodnotu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha : Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 249.  

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Strachotín ve Wikimedia Commons