Přeskočit na obsah

Montevideo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Montevideo
San Felipe y Santiago de Montevideo
Montevideo – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška43 m n. m.
Časové pásmoAmerica/Montevideo
StátUruguayUruguay Uruguay
Montevideo
Montevideo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha730 km²
Počet obyvatel1 319 108 (2011)[1]
Hustota zalidnění1 807 obyv./km²
Správa
StarostaCarolina Cosse (od 2020)
Vznik1726
Oficiální webwww.montevideo.gub.uy
Telefonní předvolba2
PSČ11000–12000
Označení vozidelS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Družicový pohled na Río de la Plata směrem k východu. Vlevo nahoře, na rozhraní modré oceánské a kalné říční vody se při ústí řeky Santa Lucía rozkládá Montevideo, vpravo dole pak Buenos Aires
Pohled na centrum města

Montevideo je hlavní město Uruguaye. Leží na východním pobřeží Atlantského oceánu při severovýchodním okraji Río de la Plata, společného nálevkovitého ústí řek Uruguay a Paraná, asi 220 km východně od argentinské metropole Buenos Aires. Ve městě žije zhruba 1,4 milionu lidí, tedy 40 % obyvatelstva Uruguaye. Město je nejvýznamnějším námořním i turistickým přístavem, administrativním, hospodářským a kulturním centrem země. Bývá označováno za nejbezpečnější město celé Latinské Ameriky.

Název

Etymologie názvu pochází podle tradice ze zvolání námořníka z výpravy portugalského objevitele země, mořeplavce Fernanda Magalhãese "Viděl jsem pahorek!" („Monte vi eu“). Na nejstarších námořních mapách je označení podle zasvěcení „Monte de San Ovidio“ (Hora sv. Ovidia podle sicilského misionáře a mučedníka, umučeného roku 135 v Portugalsku) nebo popis "Šestá hora od východu na západ „Monte VI D(e) E(ste a) O(este)“. Jde o autentický 132 metrů vysoký pahorekCerro z pohoří Guaraní, který je dosud pohledově dominantní pro turisty připlouvající lodí po moři.

Rekonstrukce města z konce 18.století
Vstupní brána barokní citadely, jediná dochovaná část z r. 1741
Katedrála a kašna na Náměstí nezávislosti
Palác Salvo

Historie

Osada zaujímala od počátku důležité strategické místo při ústí Rio de la Plata, k ochraně říčního i námořního obchodu a jako katolická misijní stanice jezuitů. Její osídlení kromě Indiánů kmene Charrua tvořili původem imigranti z Kanárských ostrovů, a především míšenci ras, souhrnně zvaní gaučové.

Opevněné město bylo založeno Španěly roku 1724, oficiálně je zakládací listinou stvrdil španělský voják Don Bruno Mauricio de Zabala, guvernér z Buenos Aires 24. prosince 1726. Bylo a je důležitým přístavem, kulturním a náboženským centrem, jako hlavní biskupský chrám byla roku 1790 založena katedrála Panny Marie. Španělská koloniální vláda trvala do roku 1814. Po občanské válce mezi přistěhovalci ze Španělska, Anglie a Itálie roku 1814 zvítězila vojenská junta vedená generálem José Artigasem, který roku 1817 vyhlásil nezávislý svazek latinskoamerických států (tzv. ligu) a Montevideo jeho hlavním městem. Po neúspěchu byl nucen uprchnout a nezávislá Uruguay byla vyhlášena až roku 1828. Válečným konfliktem zvaným Velká válka (Guerra grande) trpělo město v letech 1843 - 1851. Od počátku 20. století se zde usídlilo mnoho dalších přistěhovalců ze Španělska a Itálie. V prosinci roku 1933 se zde konala mezinárodní konference, výsledkem jednání byla Montevidejská konvence o právech a povinnostech států, úmluva podepsaná 26. prosince 1933.

17. prosince 1939 zde byla zneškodněna německá válečná loď Admiral Graf Spee, která potopila devět lodí britských, tři britské křižníky pod vedením komodora Henryho Harwooda rozpoutaly následně bitvu o ústí Rio de la Plata [2].

Pamětihodnosti

Montevideo nabízí v historickém centru množství památekː

Náměstí ústavy - Plaza Constitución

  • katedrála Panny Marie - Iglesia Matriz neoklasicistní budova se dvěma věžemi v průčelí a kupolí v křížení hlavní lodi s transeptem, založená roku 1790.
  • kamenná trojpatrová kašna

Náměstí nezávislosti - Plaza Independencia

  • jezdecký pomník generála José Artigase (Mausoleo del General Artigas),
  • palác Palacio Estévez z 18. století,
  • palác Palacio Salvo, první mrakodrap z roku 1925, původně hotel, nyní úřední a rezidenční budova, 100 metrů vysoká, nejvyšší budova historického centra
  • Nejstarší městské divadlo Teatro Solís (z let 1840 - 1856), interiéry jsou přístupné jako muzeum

Náměstí generála Zabaly - Plaza Zabala s jezdeckou sochou generála Zabaly

Historické kavárny

  • Café Brasilero (1877), ul. Ituzaingó, secesní interiér
  • Café Roldos (1886), uvnitř městské tržnice v přístavu
  • Café Bacacay ve stejnojmenné ulici, s barem El Vasquito

Městská tržnice - Mercado del puerto, litinová konstrukce členité haly se skleněnou střechou a cihelnými příčkami, postavena v 60. letech 19.století; na ose hlavní ulice z přístavu

Muzea

  • Museo de arte precolombiano et indigena (archeologické nálezy jižní Ameriky z předkolumbovského období, současné národopisné památky)
  • Museo historico nacional de 25. Mayo - Historické muzeum národně osvobozeeckého boje 19.století

Museo Torrés García - soukromá sbírka, především obrazů, jak ikon, tak moderní malby Pablo Picassovy a Braqueovy

  • Museo naval - Námořní muzeum
  • Museo del Gaucho - muzeum obyvatelstva komunity gaučů
  • Museo del Carnaval - muzeum karnevalu

Sport

Fotbal

Srdcem moderní části města je fotbalový stadion Peňarolu Montevideo, několikanásobného vítěze světového fotbalového poháru. Přestože má tento slavný fotbalový klub, trojnásobný vítěz světového superpoháru, vlastní stadion, hraje svá ligová utkání na Národním stadionu Centenario Estadio, kam se vejde více diváků. Ten pamatuje první finále mistrovství světa v kopané, v němž před téměř 100 000 diváky porazilo národní mužstvo Uruguaye 30. července 1930 národní tým Argentiny 4:2 (1:2) a pro Uruguay vybojovalo, po dvou olympijských vítězstvích (1924 a 1928) titul prvního fotbalového mistra světa.

  • Na stadionu Jardines Del Hipódromo, Montevideo hraje další známý klub Danubio FC, který byl nedávno (2007) také mistrem Uruguaye a vítězem Uruguayské národní ligy.
  • Dalšími historicky velmi úspěšnými uruguayskými ligovými kluby z Montevidea jsou FC Nacional a Cero.
  • K novějším úspěšným fotbalovým klubům patří Liverpool Montevideo.

Jachting

Patří k nejoblíběnějším sportům v Uruguayi a v Montevideou si lze najmout samostatnou jachtu na krátkou vyjížďku či na celou dovolenou, s kapitánem či bez.

Koňské polo

Oblíbený sport, který zavedli počátkem 20. století britští přistěhovalci, má vlastní stadion a zdejší mužstva hrají uruguayskou ligu.

Partnerská města

Odkazy

Reference

Literatura

  • Irving, Washington - Malý, Jakub - Prescott, William, Hickling ː Amerika od času svého odkrytí až na nejnovější dobu, díl VI., Dějepis emancipace Ameriky, Praha 1857, s. 334-336.
  • Josef Janáčekː Století zámořských objevů (1415 -1522). Praha 1959.
  • Aleš SKŘIVAN - Petr KŘIVSKÝː Moře, objevy, staletí. Praha : Mladá fronta, 1980.

Externí odkazy