Lahošť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lahošť

znak obce Lahošťvlajka obce Lahošťznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0426 567647
kraj (NUTS 3): Ústecký (CZ042)
okres (NUTS 4): Teplice (CZ0426)
obec s rozšířenou působností: Teplice
pověřená obec: Duchcov
historická země: Čechy
katastrální výměra: 3,02 km²
počet obyvatel: 603 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 213 m
PSČ: 417 25
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Švermova 22
Lahošt
417 25 Lahošť
starosta / starostka: Ing. Milan Fábera
Oficiální web: http://www.lahost.cz
E-mail: lahost@centrum.cz
Lahošť na mapě
Lahošť
Red pog.png
Lahošť
Lahošť, Česko
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Lahošť (do roku 2006 Lahošt[1]) se nachází v okrese Teplice, kraj Ústecký. Ke dni 1. 1. 2014 zde žilo 603 obyvatel.

Znak obce[editovat | editovat zdroj]

V horní části se opakují symboly pramenů, v dolní části pak kotlík jako symbol nálezu keltského pokladu.

Zastupitelstvo obce se nakonec přiklonilo k poslední variantě návrhu s kotlíkem, a to především z toho důvodu, že občanům není tak známa keltská symbolika.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec Lahošť byla v období 15. - 19. století součástí velkostatku Duchcov - Horní Litvínov, panství Duchcov. Písemný materiál tohoto panství se dnes nachází ve Státním oblastním archivu v Praze.

V místním archivu jsou uloženy pouze římskokatolické matriky obce (fara Jeníkov) z období let 1599 - 1892. Zde se však objevuje pouze německá forma jména ve tvaru Losch resp. Loosch.

Ze starší dostupné literatury jsme zjistili, že F. Palacký (Popis království českého... , Praha 1848, s. 51) i A. Sedláček (Místopisný slovník historický království českého, 1909 reprint 1998, s. 496) uvádějí shodně obec pod jménem Lahošť.

Ant. Profous ve druhém svazku Místních jmen v Čechách..., Praha 1949, s. 477 - 478, udává k vývoji názvu obce Lahošť tyto tvary: r. 1360: .. de Lachostze (lat., rukopis 126 bibl. Děčín), r. 1396 Lahoscz (lat., Liber ordinationum cleri). Pro následující století pak uvádí tvary - 15. století: Laasch (lat.) a Lasch (něm.) a 16. století (Desky zemské): Lahosst (čes.) a Lahosstie (čes.). Pro období let 1854 - 1923 tvar Lahošt. Z uvedeného výkladu vyplývá v užívání jednotlivých tvarů názvu častá kolísavost, která je však u řady obcí obvyklá. ředitel SOA Litoměřice.

Přesné údaje o vzniku obce se nedochovaly. První písemná zmínka o obci Lahošť u Duchcova je ze 14. a 15. století, kdy obec příslušela k hradu Osek Riesenburg. V nejstarší době se připomíná mezi zbožím kanovnictví sv. Václava na hradě Pražském. V 17. století patřila obec hraběti z Valdštejna.

Při osvobození 8. května 1945 bylo v obci asi 1% Čechů, asi 2% ze smíšených českoněmeckých manželství a asi 1% různých jiných národností; cca 96% obyvatel bylo německé národnosti. V současné době žije v obci asi 86% Čechů a asi 10% obyvatel slovenské národnosti, 2% národnosti romské a asi 2% národnosti německé.

Obří pramen[editovat | editovat zdroj]

Obec má jednu zvláštnost - Obří pramen. Tento pramen od pradávna vyvěral na povrch země a byl tak silný (27–42 l za sekundu), že poháněl vodní mlýn. Byl to pramen termální (25-38 °C), složení podobného pramenům teplickým. Teplota vody tohoto pramene se dnes pohybuje mezi 15-20 °C. Pramen teče v hloubce asi 35 m. Asi 30 m od jámy vyzděné v r. 1882 stojí kamenná věž asi 8x8 m a asi 15 m vysoká, kterou používala rodina hrabat Valdštejnů jako vodojem a odtud potrubím brána do Duchcova, kde měla v tak zvaném Grenzu lázně. Hladina pramene následkem důlní těžby v červnu r. 1878 poklesla. Po známé katastrofě na dole Döllinger v únoru r. 1879 poklesla hladina termálního pramene podruhé. Koncem r. 1881 započaly práce na úpravě Obřího pramene, který byl vybrán jako pozorovací bod.

Pramen odtéká směrem na Teplice a je ještě dnes mohutný, mocný hukot tomu nasvědčuje. Možná, že některé z příštích pokolení se dožije toho, že budou tyto termální prameny využity a v obci postaveny lázně.

Keltský poklad[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Duchcovský poklad.

Při hloubení v lednu r. 1882 nalezli dělníci v hloubce 6 až 9 m bronzový poklad, totiž bronzový kotel, v němž bylo uloženo množství náramků, náhrdelníků, prstenů a různých jiných předmětů v počtu asi 1600 kusů. Nálezy jsou roztroušeny po řadě muzeí nejen v Čechách ale i v mnoha dalších státech Evropy - v Čechách v Českých Budějovicích, Chomutově, Duchcově, Hradci Králové, Kutné Hoře, Litoměřicích, Mostě, Praze, Teplicích, Ústí n.L. - Trmicích a Karlových Varech, v zahraničí jsou nebo byly předměty duchcovského pokladu uloženy v Naturhistor. Muzeu ve Vídni, Norimberku, Berlíně, Drážďanech, Mohuči a Londýně. Archeologové kladou tento poklad do 3. a 2. století př. n. l.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kaple Panny Marie. Mohutná kaple, postavená r. 1859 stojí v obci pod průjezdní silnicí. Kaple byla renovována v letech 1929 a 1968 a dosud se užívá.[2] Věž se zvonem.
  • Socha svatého Jana Nepomuckého na návsi
  • Studánka, věž Obřího pramene

Sport[editovat | editovat zdroj]

Sportovní vyžití je v Lahošti nejvíce soustředěno na fotbalový oddíl, který působí pod hlavičkou FK Lahošť. Oddíl působí ve II. třídě OFS Teplice ve které se hratelně udržuje mezi nejlepšími týmy soutěže. V obci jsou také dva šipkařské oddíly, které se prezentují v místních restauracích a také patří mezi ty lepší.

V minulosti tu též působil oddíl volejbalu, který aktivně podporoval pan Pelikán. V hodně dávné minulosti byla v obci přes zimu udržována lední plocha, kde se hrál hokej. Ledová plocha se nacházela u bývalého kulturního domu a měla vlastní osvětlení.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Středem kulturního dění v obci je místní knihovna. Tuto především navštěvují místní ženy, které si pravidelné pondělní návštěvy v knihovně zpestřují příjemným posezením. Knižní fond je průběžně doplňován z finančních prostředků obce a z výměnného fondu Regionální knihovny v Teplicích. Místní ženy se též starají o naší kapličku. Zde jsou konány pravidelné bohoslužby pod patronací fary z Jeníkova.

Obecní úřad pro občany pořádá pravidelný obecní ples, který se z nedostatku vhodných prostor pořádá v nedaleké restauraci Na Výšině. Zde se koná i rej masek na dětské maškarní diskotéce.

Ve spolupráci s FK Lahošť je na fotbalovém hřišti každý rok připraveno pro děti sportovní odpoledne u příležitosti oslav dne dětí.

Obecní úřad převzal činnost po bývalém sboru pro občanské záležitosti a navštěvuje své občany při životních výročích, aby je potěšil malou květinou a přáním pevného zdraví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Změny v území 2007, Český statistický úřad
  2. POCHE, Emanuel a kol. Umělecké památky Čech. Praha : Academia, 1977-1982.  

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lahošť ve Wikimedia Commons