Kurdština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kurdština
Rozšíření: Irák Irák
Írán Írán
Turecko Turecko

Počet mluvčích:

35,9 milionů (sporné)[1][2][3][4]

Klasifikace:

Písmo: Arabské písmo, Latinka
Postavení
Regulátor: není stanoven
Úřední jazyk: není úředním
Kódy
ISO 639-1: ku
ISO 639-2:
kur (B) kur (T)
ISO 639-3: kur
SIL: není
Wikipedie
ku.wikipedia.org


Kurdština (kurdsky کوردی, kurdî nebo kurdkî) je indoevropský jazyk patřící do íránské větve, resp. mezi severozápadní íránské jazyky. Moderní kurdština se dá rozdělit do pěti skupin: kurmándží, sorání, kelhuri, leki a zazani. Z vědeckého hlediska je velmi sporné, zda se jedná o dialekty anebo samostatné jazyky. Oblasti, ve kterých se kurdština používá, jsou regiony východního Turecka, sever Sýrie, oblasti Iráku, Íránu a území bývalého Sovětského svazu.

Kurdština je (spolu s arabštinou) úředním jazykem v Iráku, naopak v Sýrii je zakázáno publikovat jakékoliv texty v kurdštině. Podobná omezení existovala do roku 2002 i v Turecku, bylo zde zakázáno užívat kurdštinu ve školství a v médiích; po zrušení těchto omezení ale byla kurdština experimentálně použita ve školství a v roce 2009 dokonce v Turecku vznikla celodenně vysílající televizní stanice v kurdštině.

Systém zápisu kurdštiny dosud není pevně stanoven a sjednocen. V Turecku se kurdština zapisuje latinkou tureckým pravopisem, v Íránu upravenou variantou arabského písma, v Iráku buď arabským písmem nebo latinkou. V Sýrii se pro zápis kurdštiny rovněž používá latinka. Kurdové na území bývalého Sovětského svazu užívají většinou stále upravenou variantu cyrilice.

Mezi nejstarší literární díla v kurdštině patří Mishefa Reş, svatá kniha specificky kurdského náboženství Yazidi. V 15. století se začala rozvíjet kurdská poesie a specifický literární jazyk. V roce 1787 vydal italský misionář Maurizio Garzoni v italštině v Římě první gramatiku kurdštiny, čímž byl položen základ k vědeckému zkoumání kurdštiny z hlediska evropské lingvistiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CIA - The World Factbook - Turkey
  2. CIA - The World Factbook - Iraq
  3. CIA - The World Factbook - Iran
  4. CIA - The World Factbook - Syria