Brandýs nad Orlicí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brandýs nad Orlicí
Znak města Brandýs nad OrlicíVlajka města Brandýs nad Orlicí
znakvlajka
Lokalita
Statusměsto
Pověřená obecÚstí nad Orlicí
Obec s rozšířenou působnostíÚstí nad Orlicí
(správní obvod)
OkresÚstí nad Orlicí
KrajPardubický
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel1 310 (2023)[1]
Rozloha4,33 km²[2]
Katastrální územíBrandýs nad Orlicí
Nadmořská výška305 m n. m.
Počet domů384 (2021)[3]
Počet k. ú.1
Kontakt
Adresa městského úřaduNáměstí Komenského 203
56112 Brandýs nad Orlicí
info@mesto-brandys.cz
StarostaPetr Řehák
Oficiální web: www.mesto-brandys.cz
Brandýs nad Orlicí
Brandýs nad Orlicí
Další údaje
Kód obce579947
Kód části obce9270
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brandýs nad Orlicí (německy Brandeis an der Adler) je město v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Leží na obou březích řeky Tichá Orlice na spojnici okresního města Ústí nad Orlicí, které leží 11 km od Brandýsu, a Chocně, od které leží 5 km daleko. Má přibližně 1 300[1] obyvatel a rozlohu 434 ha. Městem prochází železniční tah Pardubice - Česká Třebová. Historické jádro města je od roku 1995 městskou památkovou zónou.

Historie

Pohled na Brandýs v roce 1845.

V držení hradu a panství se vystřídala řada panských rodů jako páni z Boskovic, Šternberkové, Kostkové z Postupic. Brandýs se také stal významným střediskem Jednoty bratrské. Roku 1564 se zde narodil Karel starší ze Žerotína. Je zde také záznam v knize svatebních smluv o sňatku Jana Amose Komenského s Dorotou Cyrillovou.

Brandýs nebyl odjakživa Brandýs. Jmenoval se Klopoty, které zdávna přináležely ke slovanskému litomyšlskému klášteru stejně tak jako Proseč k podlažickému. Klášter v Podlažicích, vystavěný kolem roku 1355 na majetku českého vladyky Vrbaty, se stal útočištěm pokračovatelů moravské církve, která tzv. vladislavskou dobu přežila v místech odkud přišla, Pustka Boží dům v nynějších Nových Hradech. S jejich působením je neodmyslitelně spojena pozdější Jednota bratrská při hradě Košumberku s bratrským domem v Doubravicích i zde v Klopotech. V Litomyšli též vznikla tiskárna, stávající se pro snahy reformních premonstrátů tajnou, a nejznámějším místem jejího úkrytu je tvrz, dle níž je podnes zvána česky psaná Bible kralická. V Klopotech byl bratrský sborový dům, kostelíček sv. Jana, hrobka rodu Žerotínů a krom Jana Ámose Komenského zde do císařského patentu vyhánějícího nekatolíky z vlasti našli úkryt též mnozí jiní kazatelé. Stojí zde také katolický a evangelický kostel, hrobka Žerotínů je znesvěcená, pozůstatky se nezachovaly.

Název Brandýs je dodatečně odvozen od jména německého rytíře, který zde patrně v době krále Přemysla Otakara II. vystavěl hrad a jejich příbuzní páni z Boskovic jsou oněmi loupeživými rytíři (král Jan Lucemburský je později omilostnil) přepadajícími Proseč. Za loupeživého rytíře byl označován Vavřinec Toulovec, občan města Litomyšle, majitel Sebranic u Poličky, Mladočova u Vysokého Mýta a pozemků hraničících u tzv. Toulovcových Maštalí s Prosečí. Vavřinec Toulovec zemřel bez potomků, známý byl charitativní činností stvrzenou králem Václavem IV. a jako majitel téměř všeho zdejšího se nájezdům moravských pánů jen bránil.

Podle historika J. B Čapka žádný ze soudobých šlechticů nezdůrazňoval tak své výlučné moravanství jako Žerotín, ačkoli jeho rod pocházel z Čech. Aby sebe ochránil měl se s nepřáteli svázat, však na to řka: „Napaden nejsem já, má rodina, můj majetek. Nepřátelé usilují těmito podrazy o zmar této země, o vyvrácení zákonů a práva, o rozvrat naší ústavy a o zánik svobod. V tom smyslu je má pře do té míry spjata s prospěchem vlasti, že kdybych svou věc vzdal, nutně ji zradím.“

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Brandýse nad Orlicí.
  • Pamětní síň Jana Amose Komenského - Náměstí Komenského 203
  • Kostel Nanebevstoupení P. Ježíše
  • Socha Panny Marie na náměstí
  • Socha svatého Jana Nepomuckého u Tiché Orlice
  • Pomník Jana Amose Komenského v údolí
  • Pomník obětem fašismu u školy
  • Nemocnice, rehabilitační ústav s parkem
  • Tělocvična (sokolovna)
  • Zřícenina hradu a raně barokní zámek
  • Zřícenina hradu Orlík
  • Přírodní bludiště – labyrint v Brandýse nad Orlicí [4] a Poutníkova stezka budovaná občanským sdružením Brandýs ve světě.[5]

Fotogalerie

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  4. Přírodní bludiště – labyrint v Brandýse nad Orlicí
  5. občanské sdružení Brandýs ve světě

Externí odkazy