Asistovaná sebevražda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Asistovaná sebevražda je sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. „Asistence" může mít různé podoby, obvykle se tím míní obstarání a příprava jedu či jiného vybavení a zdravotnický dohled nad sebevraždou, může ale zahrnovat i další úkony.

Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanázií je v tom, že při eutanázii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám - asistující např. připraví sebevrahovi jedovatý nápoj a je sebevraždě přítomen, zajistí prostory a postará se o tělo, nápoj ale vypije sebevrah sám.

V naprosté většině států světa je asistovaná sebevražda stejně jako eutanázie ilegální, dovoluje ji například Švýcarsko, Nizozemí, Německo. V těchto zemích existují i specializované „kliniky", které asistovanou sebevraždu zajišťují, např. Dignitas, SterbeHilfeDeutschland či Final EXIT.

V České republice je pro asistujícího trestná jako účast na sebevraždě podle § 144 trestního zákoníku (sazba podle odst. 1 činí až 3 roky), a to i ve stádiu pokusu, sebevražda sama o sobě však trestná není. Usmrcení člověka na jeho žádost (eutanázie) se však trestá jako vražda podle § 140 odst. 1[1] sazbou od 10 do 18 let.

Státy, v nichž je asistovaná sebevražda legální[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity informace nebo části textu z článku Assisted suicide na anglické Wikipedii.

  1. Nejvyšší soud ČR. Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp.zn. 3 Tdo 362/2014 [online]. 2014-03-19, [cit. 2014-05-09]. Dostupné online. (anglicky)