Arsen Galsťan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přehled medailí
Arsen Galsťan
Arsen Galsťan
Judo na letních olympijských hrách
zlato LOH 2012 superlehká váha
Judo na akademické půdě
stříbro LU 2013 superlehká váha
Mistrovství světa v judu
bronz MS 2010 superlehká váha
Mistrovství Evropy v judu
zlato ME 2009 superlehká váha
bronz ME 2011 superlehká váha

Arsen Galsťan (Арсен Галстян), (* 19. únor 1989, provincie Tavuš, Sovětský svaz) je reprezentant Ruska v judu. Má arménský původu. Je majitelem zlaté olympijské medaile.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Původem Armén se do Ruska dostal v 7 letech se svojí rodinou. Jeho otec bývalý fotbalista se usadil v ruské kavkazské republice Adygejsko.

Má dva bratry, kteří se rovněž věnují judu na sportovní úrovni.

V roce 2012 žil a trénoval v Krasnodaru pod vedením Igora Romanova.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pravidelně vítězil na kadetských a juniorských turnajích. Stal se Mistrem světa a Evropy jak mezi kadety tak juniory. Do seniorské reprezentace vstoupil v roce 2009 a hned vyhrál Mistrovství Evropy v Tbilisi, kde ve finále porazil skoro domácího Zantaraiu. V dalších letech patřil mezi úžší světovou špičku.

V olympijské sezóně 2012, hned v úvodu na Masters Cupu (pohár kde startují nejlepší borci podle žebříčku) ve finále porazil světovou jedničku Sobirova. Na olympijské hry v Londýně se nominoval na úkor Beslana Mudranova. Při rozlosování měl na rozdíl od svých soupeřů štěstí. Jako jediný z velkých favoritů na medaili měl cestu do čtvrtfinále posypanou růžemi. Jeho rodák, Armén Ovannes Davťan mu mohl jen tiše závidět. Nigeřan v první kole, ani Monačan ve druhém nepatřili mezi vrcholové sportovce. Na hry se podívali v rámci pozvánky MOV. Ve čtvrtfinále na Rusa čekal takticky laděný Korejec Čchoe. Rus se defenzivní hrou Korejce nenechal vybláznit a postoupil do semifinále na praporky rozhodčích. V semifinále došlo k předpokládanému utkání s Uzbekem Sobirovem. Zápas měl podobný průběh jako před půl rokem na Masters. Na první pohled vyrovnaný duel v sobě skrýval opatrnost obou judistů hlavně v úvodu. S přibývajícím časem se však technicky lepší Uzbek více a více osměloval a Rus se naopak zatahoval do obrany (hluboký předklon apod.). V prodloužení Sobirovovi asi došla trpělivost a hru otevřel. Nechtěl čekat na zrádné praporky. Při jednom z výpadů ho Rus kontrachvatem vybodoval. Ve finále narazil na Japonce Hiraoku. Japonec se pravděpodobně nedíval na předchozí Rusův zápas a od úvodu šel po vítězství. Galsťana otevřené judo Hiraoki potěšilo a koncem první minuty se pokusil o uči-matu spíše propagační. Hiraoka jí totiž krásně přečetl, ale dopustil se velké taktické chyby. Neodhadl své možnosti, snažil se Rusa zvedačkou hodit, ale mrštný rus se mu vysmekl a hodil Japonce na ippon. Sami rozhodčí techniku nejprve nepostřehli a zde poprvé ve finále zaúřadovala videotechnika. Rozhodčí u kamery potvrdil Rusovi ippon a ten mohl začít slavit zlatou olympijskou medaili.[1]

V roce 2013 laboroval s kolenem.[2] Účastnil se pouze Letní univerziády v Kazani, kde před domácím publikem vybojoval stříbrnou medaili.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Turnaj 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Olympijské hry - - - dns - - - 1. -
Mistrovství světa dns - dns - dns 3. 7. - dns
Mistrovství Evropy dns dns dns dns 1. dns 3. dns dns
MS juniorů - úč. - 1. - - - - -
ME juniorů dns dns 1. dns - - - - -
ME kadetů 1. - - - - - - - -

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://archive.is/20121211041713/www.london2012.com/judo/event/men-less-than-60kg/index.html
  2. http://izvestia.ru/news/555605

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]