Vyklantice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vyklantice
Kaple sv. Anny ve Starých Vyklanticích
Kaple sv. Anny ve Starých Vyklanticích
Znak obce VyklanticeVlajka obce Vyklantice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0633 549134
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Pacov
Okres (LAU 1) Pelhřimov (CZ0633)
Kraj (NUTS 3) Vysočina (CZ063)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 150 (2020)[1]
Rozloha 6,81 km²
Katastrální území Vyklantice
Nadmořská výška 602 m n. m.
PSČ 394 24 až 394 27
Počet částí obce 6
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 4
Kontakt
Adresa obecního úřadu Staré Vyklantice 24
39427 Vyklantice
obec.vyklantice@tiscali.cz
Starostka Lenka Vacková
Oficiální web: www.vyklantice.cz
Vyklantice
Vyklantice
Další údaje
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Vyklantice (německy Wiklantitz) se nachází v okrese PelhřimovKraji Vysočina. Žije zde 150[1] obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Leží se na úpatí Holého (703 m n. m.) a Kamenného (626 m n. m.) vrchu, na hřebenu pohoří Strážiště (744 m n. m.) v povodí Smrdovského potoka a je orientovaná na sever. Západně vyvstává na obzoru 633 m n. m. kopec Altán. Svým položením a nadmořskou výškou 602 m n. m. je obec jakýmsi přirozeným rozcestím, jehož tři nejvýznamnější směry jsou Pacov, Lukavec a Košetice.

Sousední obce jsou: Tříznicko, Blažnov, Kramolín (severně), Buřenice (západně), Babice (jižně), Útěchovice pod Stražištěm (jižně), Týmova Ves (západně).

Členění obce[editovat | editovat zdroj]

Obec má čtyři základní sídelní jednotky (Vyklantice, Smrdov, Kateřinky a Petrovsko) a šest místních částí: Staré Vyklantice, Nové Vyklantice, Starý Smrdov, Nový Smrdov, Kateřinky, Petrovsko).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1410. Roku 1550 přenechal Václav Robmhap ze Suché své panství (Wenzel Rabenhaupt von Sucha), včetně vesnic Outěchovice, Bratřice Oldřichu Španovskému. Oldřich Španovský, pak o tři roky později prodal Vyklantice (Vielanticum) Václavovi Mahancovi. Od roku 1553 tedy patřily Vyklantice Vielanticum k panství Velká Chyška. Od něj pak obec získal Felix Koslov z obce Košetice.

V 18. století, o něco níže pod Holým vrchem, v lesích, vznikla osada Kateřinky, kterou založili propuštění vězni z vězení Peterwardein v Srbsku Petrovaradin.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel svatého Jana Nepomuckého, v letech 1722 (projekt) až 1727 (realizace), autor údajně český architekt italského původu, jménem Jan Blažej Santini-Aichel, proslaven jedinečným stylem zvaným barokní gotika. Jeho autorství je ale nedoloženo, ale přes změny v realizaci je zcela zřetelná návaznost na Santiniho dispoziční typ a tvarosloví. Historik umění Mojmír Horyna jej považuje za autorsky nesporné.
  • Kaple svaté Anny na kopci Svatá Anna Petrovsko
  • Barokní zámek Staré Vyklantice, který byl roku 1720 vybudován pro hrabě Joachima z rodu Harrachů má půdorys ve tvaru písmene H a je obklopen parkem. Neustálé střídání majitelů zámku se katastrofálně podepsalo na jeho vzhledu. Chátrající zámek a park byl zprivatizován a postupně je opravován.
  • Vrch Stražiště, s putovní kapličkou sv. Jana Nepomuckého, která se nachází na zázračném prameni vody. Na tomto vrchu je i televizní vysílač.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]