Dobrá Voda u Pacova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dobrá Voda u Pacova
Dobrá Voda u Pacova.jpg
Znak obce Dobrá Voda u Pacova
znak
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0633 561762
Kraj (NUTS 3) Vysočina (CZ063)
Okres (LAU 1) Pelhřimov (CZ0633)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Pacov
Historická země Čechy
Katastrální území Dobrá Voda u Pacova
Katastrální výměra 4,15 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 96 (2019)[1]
Nadmořská výška 624 m n. m.
PSČ 394 13 až 395 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Dobrá Voda u Pacova 12
395 01 Pacov
Starosta Miloslav Matěj Zíka
Oficiální web: www.obecdobravoda.cz
E-mail: posta@obecdobravoda.cz
Dobrá Voda u Pacova
Dobrá Voda u Pacova
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Dobrá Voda u Pacova (německy Gutwasser) se nachází v jihozápadní části okresu PelhřimovKraji Vysočina, v nadmořské výšce 622 m. Žije zde 96[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318. Nejstarší kulturní památkou obce je kaplička postavená v roce 1885 na místě původní dřevěné zvonice. Zvon ve věžičce nese letopočet 1776. Vždy jedenkrát v roce, o pouti na svátek Nejsvětější trojice, je v kapličce sloužena mše.

V letech 2006-2010 působil jako starosta Ivan Pučálek, od roku 2010 tuto funkci zastává Miloslav Matěj Zíka.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

O kulturu zde se stará hned několik spolků. Jako první spolek je třeba zmínit Sbor dobrovolných hasičů Dobrá Voda, který je v dnešní době spíše symbolický a nemá v obci již takový vliv jako tomu bývalo v dřívějších dobách. Přesto se hasiči dokáží připomenout akcemi jako jsou výlovy rybníků, každoročním hasičským bálem nebo v neposlední řadě prezentací obce v okrskových soutěžích.

Dalším spolkem je o. s. Lesklé Koule. Tento spolek vznikal v dobách rozvoje kapitalismu v ČR a svým nástupem pomalu, ale jistě vyvolávali malou obecní revoluci. Jejich činnost směřuje pro rozvoj vesnice, její zkrášlování, pomoc nadcházející generaci se svojí vlastní realizací nebo jde o akce kulturní (koncerty, turnaje apod.).

Z těchto dvou jmenovaných spolků vznikl spolek třetí. Tímto spolkem je o. s. Mlíkaři, kteří se dali dohromady již před lety, ale oficiální podobu si nechali přidělit teprve v roce 2011. Jejich sídlem je malá budova v srdci obce a v úzké spolupráci s ostatními spolky se snaží v Dobré Vodě přispívat k rozvoji obce. Jde o spolek složený převážně z lidí, kteří mají k vesnici vybudovaný vztah nebo zde strávili část svého života. Ten se každý rok připomene pořádáním kulturních akcí jako je Vodafest či Mlíkařský ples a další a další.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]