Ukrajinská armáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ukrajinská armáda
Збройні сили України
Emblém ukrajinské armády
Emblém ukrajinské armády
Založeno 1917
1991 (obnoveny)
Stát Ukrajina Ukrajina
Složky armády Ukrajinské pozemní síly
Ukrajinské námořnictvo
Ukrajinské letectvo
Velitelství Generální štáb Ukrajinské armády
Velení
Prezident Petro Porošenko
Náčelník generálního štábu Viktor Muženko
Stav
Věk odvodu 18
Aktivních vojáků 111.000
Výdaje
Podíl na HDP (%) 1,1 %
Vlajka ukrajinské armády
Vlajka ukrajinské armády

Ukrajinská armáda nese název Ozbrojené síly Ukrajiny (ukrajinsky: Збройні сили України). Ukrajinská armáda se dělí na pozemní síly (Cухопутні Війська), Vojenské letectvo (Повітряні Сили України) a Námořnictvo (Військово-Морські Сили України). Ukrajinskou armádu celkem tvoří 111 000 osob, z toho 54 000 u pozemních sil, 44 000 u letectva a 13 000 u námořnictva.[1] Většina využívané techniky pochází ještě z dob Sovětského svazu, nebo se jedná o modernizované verze těchto starších vzorů, které vyrábí poměrně silný ukrajinský vojenský průmysl (například se jedná o tanky T-84 Oplot, transportéry BTR-4 a transportní letadla Antonov An-70). Velkým problémem je chronický nedostatek finančních prostředků, který ztěžuje údržbu i akvizice nové techniky.

Ukrajinská armáda dlouhodobě spolupracuje s NATO a zapojuje se do misí Aliance.[1]

Při vypuknutí Války na východní Ukrajině pravděpodobně dezertovalo téměř 20 000 příslušníků pozemních sil.Tím pádem armáda přišla téměř o 40% příslušníků ozbrojených sil a celkový počet se nyní odhaduje na 54 000 členů u pozemních sil a armádu musí v některých případech doplňovat mobilizovaní mladí muži a ženy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po rozpadu Sovětského svazu a vyhlášení nezávislé Ukrajiny v roce 1991 převzala Ukrajina pravomoc nad bývalou sovětskou armádou na svém území. Ukrajinská armáda se svými 780 tisíci vojáků tehdy patřila mezi nejsilněší armády světa. Ukrajinské ozbrojené síly převzaly sovětskou techniku nacházející se na ukrajinském území, takže disponovaly více než 6500 tanky, 7000 obrněnými vozidly, velkým počtem letadel a na území státu zůstalo přes 2500 taktických nukleárních hlavic, kterých se země vzdala.[1]

Od té doby došlo k silné redukci početního stavu a výzbroje ukrajinských ozbrojených sil. Od roku 1994 se Ukrajina účastní Partnerství pro mír.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ukrajinská armáda ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Ukrajinská armáda: dinosaurus, který naštěstí zůstal stranou [online]. iDnes.cz, rev. 2014-02-25, [cit. 2014-02-25]. Dostupné online. (čeština)