Ministerstvo obrany Ukrajiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ministerstvo obrany Ukrajiny
Міністерство оборони України
Znak Ministerstva obrany Ukrajiny
Znak Ministerstva obrany Ukrajiny
Založeno24. září 1991
SídloPovitroflotskyj prospekt 6
Kyjev
MinistrRustem Umerov (Holos)
Webová stránkahttp://www.mil.gov.ua/

Ministerstvo obrany Ukrajiny (ukrajinsky Міністерство оборони України, anglicky Ministry of Defence of Ukraine) je ministerstvo ukrajinské vlády, které dohlíží na národní obranu a Ozbrojené síly Ukrajiny. V čele ministerstva stojí ministr obrany, od 6. září 2023 je jím Rustem Umerov. Vrchním velitelem ukrajinských ozbrojených sil je prezident Ukrajiny.

Ministerstvo bylo založeno 24. září 1991,[1] měsíc po vyhlášení ukrajinské nezávislosti. Bylo pověřeno celkovou reorganizací původně sovětských vojenských sil nacházejících se na území pod ukrajinskou jurisdikcí.[1] V roce 1994 se Ukrajina dobrovolně vzdala všech svých jaderných zbraní a ministerstvo vynaložilo značné finanční prostředky na likvidaci jaderných zbraní, vojenských základen a také dalšího vybavení, aby splnilo podmínky Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě.

V roce 2022 bylo plánováno poskytnutí 5 % ukrajinského HDP pro potřeby ministerstva obrany. V červenci 2022, uprostřed ruské invaze na Ukrajinu, ministerstvo obrany Ukrajiny uvedlo, že vydává ekvivalent původně plánovaného ročního rozpočtu ministerstva za každý měsíc války s Ruskem.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ministério da Defesa da Ucrânia na portugalské Wikipedii.

  1. a b Історія створення Збройних Сил України [online]. Ministerstvo obrany Ukrajiny [cit. 2023-02-16]. Dostupné online. (ukrajinsky) 
  2. Святослав Хоменко. Олексій Резніков: Закінчити війну до кінця року абсолютно можливо. BBC [online]. 2022-07-15 [cit. 2023-02-16]. Dostupné online. (ukrajinsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]