Státní pohraniční služba Ukrajiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Státní pohraniční služba Ukrajiny
Vznik1. srpna 2003
SídloVolodymyrska 26, Kyjev, 016 01, Ukrajina
Souřadnice
NáčelníkSerhij Dejneko
Rozpočet14 864 497 100 (2022)
Oficiální webdpsu.gov.ua
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Státní pohraniční služba Ukrajiny (ukrajinsky Державна Прикордонна Служба УкраїниDeržavna Prykordonna Služba Ukrajiny) je organizace provádějící ostrahu hranic na Ukrajině. V době míru spadá coby policejní orgán pod ukrajinské ministerstvo vnitra, v době války se stává součástí ukrajinských ozbrojených sil. Její velitelství sídlí v Kyjevě.

Vznikla v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu, v rámci kterého působila Pohraniční vojska SSSR, která měla na Ukrajině v té době zhruba sedmnáct tisíc příslušníků. První roky po vzniku samostatné Ukrajiny, přinejmenším do roku 1993, střežila pouze bývalé hranice Sovětského svazu, tedy nehlídala hranici s Běloruskem, s Moldávií ani s Ruskem. Ty začala hlídat až po roce 1993, kdy byla posílena o 9000 příslušníků vyčleněných z ukrajinských ozbrojených sil. V roce 1999 byla změněna pravidla, aby mohla mít až padesát tisíc příslušníků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Państwowa Służba Graniczna Ukrainy na polské Wikipedii a State Border Guard Service of Ukraine na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]