Přeskočit na obsah

Lotyšské národní ozbrojené síly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lotyšské národní ozbrojené síly
Nacionālie bruņotie spēki
Znak lotyšské národní armády
Znak lotyšské národní armády
Založeno10. července 1919
Složky armády Lotyšské pozemní síly
Lotyšské námořnictvo
Lotyšské letectvo
Lotyšské národní gardy
Velení
Vrchní velitelEdgars Rinkēvičs
ministryně obranyInāra Mūrniece
Stav
Aktivních vojáků16.000 profesionálních vojáků
Rezervistů12.000 příslušníků Národní gardy
Výdaje
Rozpočet€758.50 milionu eur
Podíl na HDP2.23% (2022)
Průzkumné vozidlo třídy CVR(T) lotyšské armády
Průzkumné vozidlo třídy CVR(T) lotyšské armády

Lotyšské národní ozbrojené síly (Nacionālie bruņotie spēki) jsou ozbrojené síly Lotyšské republiky. Koncept lotyšské armády je založen na malé mobilní profesionální armádě s vysokou rychlostí nasazení v počtu 6.000 osob, kterou doplňuje a podporuje 12.000 vycvičených příslušníků Národní gardy. Národní ozbrojené síly se skládají z Pozemních sil, Námořních sil, Vzdušných sil, Národní gardy a dalších menších velitelství a speciálních jednotek. Lotyšská armáda je plně profesionální od 1. ledna 2007.

Pozemní síly

[editovat | editovat zdroj]

Organizační složení

[editovat | editovat zdroj]

Pozemní síly se skládají z hlavního velitelství, pod které spadá jediná profesionální pozemní brigáda. Ta se skládá z velitelské jednotky, 1. a 2. pěchotního praporu a podpůrného praporu (vybaveného ženijní, minometnou a protitankovou jednotkou).

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam výzbroje lotyšských pozemních sil.

Od roku 2015 je hlavní výzbrojí 123 britských pásových vozidel rodiny CVR(T). Vozidla byla zakoupena z přebytků Britských ozbrojených sil z důvodu mechanizace a posílení pozemních jednotek. Dále ve výzbroji Lotyšsko vlastní cca 180 kusů švédských transportérů Bv 206. Pro výcvikové účely slouží 3 kusy T-55AM2 dodaných z České republiky. Protiletadlovou obranu zajišťují švédské PLŘS RBS 70 a 40mm protiletadlové kanóny Bofors. Obranu proti tankům a dalším obrněným cílům zajišťují různé švédské a československé bezzákluzové kanóny, PTŘS SPIKE, pancéřovky AT4Carl Gustav. Pozemní jednotky využívají také několik typů švédských a sovětských 120 mm minometů. Jediná další výzbroj se skládá z pancéřovaných a nepancéřovaných terénních a nákladních automobilů.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]