Východoevropský oligarcha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Někteří ruští oligarchové (zleva nahoře): Roman Abramovič, Oleg Děripaska, Ališer Usmanov, Vladimir Potanin, Michail Prochorov, Gennadij Timčenko, Vagit Alekperov, Petr Aven a Arkadij Rotenberg.

Východoevropský oligarcha je termín pro obchodního nebo průmyslového magnáta ve Východní Evropě, především v postsovětských republikách, který rychle zbohatl po rozpadu SSSR. Termín pochází z ruštiny[zdroj?] a nemusí nutně znamenat, že oligarcha má politickou moc (jak by slovo odvozené od oligarchie mohlo naznačovat). Někteří oligarchové nicméně politickou moc mají. Přesná definice východoevropského typu oligarchy a jeho specifika oproti dalších mocným osobám označitelným jako "oligarchové" není ale ustálená.

Ze států bývalého východního bloku se oligarchové objevili především v Rusku a na Ukrajině, kde tomu zavdal předpoklady naprostý rozpad a rozklad státních struktur v 90. letech 20. století, což jim umožnilo dostat se k majetku v některých případech i kriminální činností. V bývalých sovětských satelitních a v baltských státech se sice zbohatlíci objevili také, ale v menší míře a bez reálné politické moci. Někteří analytici přirovnávají moderní ruské oligarchy ke středověkým bojarům Moskevského knížectví.[1] V Bělorusku a Kazachstánu[zdroj?!] se moci brzy chopili diktátoři, kteří vzestupu oligarchů zabránili. V Bělorusku také existují „oligarchové,“ ale jsou výrazně chudší a poplatní režimu.[2]

Ruští oligarchové[editovat | editovat zdroj]

Oligarchové z doby Borise Jelcina[editovat | editovat zdroj]

Éra bezmezné moci některých oligarchů skončila rokem 2000 s nástupem Vladimira Putina do prezidentské funkce. Někteří oligarchové, kteří se postavili proti novému vládci Kremlu, přišli o svůj majetek nebo skončili ve vězení.

Oligarchové z doby Vladimira Putina[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinští oligarchové[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Russia’s Oligarchy, Alive and Well New York Times, Published: December 30, 2013
  2. Are There Any Oligarchs In Belarus?. belarusdigest.com [online]. [cit. 2014-08-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-27. 
  3. (rusky) 9 богатейших украинцев в рейтинге Forbes-2014 (Forbes.ru)
  4. Petro Porošenko: čokoládový král, který míří do čela Ukrajiny. iDNES.cz [online]. 2014-5-4. Dostupné online. 
  5. Pavlo Lazarenko. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky) Page Version ID: 1170459869. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • PODANÝ, Petr. Na Ukrajině zuří i válka oligarchů. O moc, miliardy a přežití. Týden.cz [online]. [cit. 2014-08-27]. Dostupné online.