Tramvajová doprava v Paříži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pařížské tramvaje na lince T2
Rozestavěná tramvajová trať v zastávce Poterne des Peupliers

Tramway-T.svg Pařížský dopravní podnik RATP provozuje v regionu Île-de-France od roku 1992 tramvajovou dopravu na několika tratích. Částečně tak navazuje na předchozí provozování tramvajové dopravy v Paříži v letech 1855 - 1957. Koncem roku 2014 bylo v provozu 9 tratí a délka sítě činila 103,8 km se 184 stanicemi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 1855 a 1938 existovala v Paříži rozsáhlá tramvajová síť, která zajišťovala dopravu v centru i na periferiích města. První tramvajové vozy ve městě byly tažené koňmi, později se objevily parní tramvaje, plynové a pneumatické. Ač už bylo zřejmé, že nejvýhodnější pohon je elektrický, město se dlouho bránilo vrchnímu vedení, zejména v centru. Od roku 1892 začaly jezdit akumulátorové tramvaje a roku 1898 konečně elektrická tramvaj s napájením vrchní trolejí, ovšem jen mimo centrum. Přes centrum města musely přejíždět na akumulátorový pohon. Roku 1900 provozovalo 13 různých společností 108 tramvajových linek o celkové délce 814 km. Roku 1921 vznikla společnost STCRP, která všechny společnosti vykoupila a podřídila centrálnímu vedení. Síť i vozový park byl modernizován a částečně sjednocen a v roce 1925 zahrnovala síť 122 linek v celkové délce 1111 km. Provoz zajišťovalo 2 298 motorových a 928 vlečných vozů, umístěných a udržovaných ve 41 depech a dílnách, které za rok přepravily 720 milionů cestujících.

V letech 1891–1924 byla v provozu jedna linka kabelové tramvaje. Od roku 1900 musela tramvajová doprava čelit konkurenci metra a od roku 1906 i autobusů. Roku 1929 městská rada rozhodla, že se nákladný a nepružný tramvajový provoz nahradí autobusy. Svou roli sehrál rostoucí automobilový provoz, kterému tramvaje překážely, i zájmy automobilového průmyslu. V letech 1930-1936 byla skutečně tramvajová doprava zrušena, s jedinou výjimkou předměstaké trati do Versailles, zrušené až roku 1957.

K obnovení provozu došlo až roku 1992. První linka, označovaná jako T1, byla zprovozněna na severním předměstí Saint-Denis. O dalších pět let později se objevila další linka, T2. V roce 2006 přibyly linky T3 a T4, v roce 2013 linky T5 a T7 a v roce 2014 linky T6 a T8. Další tratě vznikají právě v příměstské oblasti; s návratem do centra se nepočítá, zato se vytváří souvislý věnec tramvajových tratí okolo vnitřního města. Plánuje se také prodlužování několika současných úseků.

Schéma provozovaných a připravovaných tramvajových tratí v Paříži
Linka T1
Linka T2
Linka T3
Souprava pro linku T4
Tramvaj na pneumatikách na lince T5

Linky[editovat | editovat zdroj]

T1[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 1 (tramvajová linka v Paříži).

Paris Tram 1.svg Linka T1 spojuje Noisy-le-Sec s Asnières-sur-Seine a Gennevilliers přes Villeneuve-la-Garenne, L'Île-Saint-Denis, Saint-Denis, La Courneuve, Drancy a Bobigny. První úsek byl otevřen v roce 1992, úsek do Noisy-le-Sec byl otevřen v prosinci 2003, další úsek do Asnières-sur-Seine a Gennevilliers pak v roce 2012. V plánu je také pokračování linky do Nanterre a rozšíření směrem na východ do Montreuil, později napojení na stanici Val de Fontenay (RER).

T2[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 2 (tramvajová linka v Paříži).

Paris Tram 2.svg Linka T2 (Trans Val-de-Seine) spojuje Bezons a pařížský 15. obvod přes Nanterre, Colombes, La Garenne-Colombes, Courbevoie, Puteaux, Suresnes, Saint-Cloud, Sèvres, Meudon, Issy-les-Moulineaux. Z části jde o původně železniční trať SNCF, která byla z ekonomických důvodů uzavřena a v letech 19951997 přestavěna na tramvajovou trať. Vzhledem k velkému úspěchu linky (65 000 přepravených cestujících denně) byly v roce 2005 vozy tramvají prodlouženy tak, že došlo k navýšení kapacity jedné tramvaje na 440 cestujících. V roce 2009 byla linka prodloužena na východ ke stanici metra Porte de Versailles, čímž vznikla přestupní stanice mezi linkami T2, T3 a linkou 12. V roce 2012 byla linka prodloužena směrem na sever do Bezons.

T3[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 3 (tramvajová linka v Paříži).

Paris Tram 3.svg Linka T3 (nazývaná též Tramway des Maréchaux, Tramvaj maršálů), je první opravdu moderní tramvajovou linkou v samotné Paříži, vedenou po tzv. Maršálských bulvárech postavených v místech bývalého pařížského opevnění (pojmenovaných po francouzských maršálech – odtud název Tramway des Maréchaux). Spojuje stanici Pont du Garigliano v západní části 15. obvodu se stanicí metra Porte de la Chapelle v 18. obvodu, je tak linkou polookružní. Linka T3 může přepravit až 100 000 cestujících denně. První úsek byl otevřen 16. prosince 2006.

T4[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 4 (tramvajová linka v Paříži).

Paris Tram 4.svg Linka T4 (nazývaná též Ligne des Coquetiers) je koncipována jako tzv. tram-train a je provozována na části tratí SNCF. Spojuje stanici Bondy se stanicí Aulnay-sous-Bois (SNCF). Byla otevřena 18. listopadu 2006 a je provozována společností SNCF.

T5[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 5 (tramvajová linka v Paříži).

Linka spojuje Saint-Denis s Garges-Sarcelles na severu města. Je 6,6 km dlouhá se 16 zastávkami a dopravu zajišťují trolejbusové vlaky s vrchním vedením a středovou vodicí kolejnicí (autobusová dráha).

T6[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 6 (tramvajová linka v Paříži).

Linka T6 také používá technologii tramvaje na pneumatikách. Spojuje stanici metra Châtillon - Montrouge (linka 13 pařížského metra) se stanicí Viroflay - Rive Droite (příměstská doprava, oblast Saint-Lazare). První úsek byl otevřen v roce 2014, tunelová část má být o dva roky později.

T7[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku 7 (tramvajová linka v Paříži).

Linka je 11,2 km dlouhá s 18 zastávkami a byla uvedena do provozu v listopadu 2013. Vede z konečné stanice (metra 7 Villejuif – Louis Aragon na jihovýchodě města přes letiště Orly do Athis-Mons. Dopravu zajišťují článkové tramvaje Alsthom. Do roku 2018 se plánuje prodloužení do Juvisy-sur-Orge.

T8[editovat | editovat zdroj]

Linka T8 (dříve též Tram'y) na severu města, otevřená v prosinci 2014, používá standardní kolejovou technologii. Tato rozvětvená tramvajová linka spojuje Saint-Denis (Porte de Paris) s Épinay-sur-Seine (Quartier d'Orgemont) a s Villetaneuse (budoucí nádraží Tangentielle Nord), včetně napojení na budoucí nádraží Évangile (RER E).

Budoucí linky[editovat | editovat zdroj]

Linka T9 v délce 10,3 km s 19 zastávkami má spojit stanici Porte de Choisy (M7) s obcemi Ivry sur Seine, Vitry sur Seine a Orly na jihovýchodě města. Má být uvedena do provozu kolem roku 2020 a může být prodloužena až na letiště Orly.

Linka T10 o délce 8,2 km se 14 zastávkami má spojit obce Antony (RER B) a Clamart na jihozápadě města. Má být uvedena do provozu kolem roku 2020.

Další projekty[editovat | editovat zdroj]

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Na všech tratích jsou nasazena kloubová, nízkopodlažní vozidla. První byla dvoučlánková, ta nejnovější jsou až sedmičlánková. Na linkách T5 a T6 jezdí tramvaje na pneumatikách s jednou středovou vodicí kolejí, zapuštěnou do vozovky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]