16 (linka metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Linka v plánované síti Grand Paris Express

Linka 16 je zamýšlená linka pařížského metra ve zdejší aglomeraci jako jedna z větví plánovaného projektu Grand Paris Express. Linka dlouhá 25 km bude procházet 11 obcemi v departementu Seine-Saint-Denis a bude mít 10 stanic. Její zprovoznění je plánováno na rok 2023. Linka bude v systému MHD značená růžovou barvou.

Historie projektu[editovat | editovat zdroj]

Linka č. 16 je pozůstatkem části linky 15; tento projekt vyhlásil Nicolas Sarkozy v roce 2009 sloučením s projektem Arc Express a nahrazením novým systémem Grand Paris Express. Dne 6. března 2013 premiér Jean-Marc Ayrault zveřejnil mapu budoucí sítě Grand Paris Express, na které se poprvé objevilo označení linky 16 spojující Noisy - Champs a Saint-Denis. Při té příležitosti byl také naznačen možný termín uvedení do provozu v roce 2023, a také že vlaky metra budou kratší než původně zamýšlených 120 m. 18. července 2013 byly zveřejněny podmínky pro realizaci úseku Noisy - Champs / Saint-Denis Pleyel / Mairie de Saint-Ouen. Dne 4. července 2014 byla schválena investiční operace pro budoucí linky 16, 17 (jižní úsek) a 14 (severní úsek) ve výši 3,490 miliard euro. [1]

Technické parametry[editovat | editovat zdroj]

Vlaky na lince budou mít automatické řízení a budou se skládat ze tří průchozích vagónů o celkové délce 54 m s kapacitou asi 500 cestujících.

Seznam plánovaných stanic[editovat | editovat zdroj]

Linka 16
Stanice Obec Přestup
Noisy - Champs Noisy-le-Grand
Champs-sur-Marne
Chelles Chelles
Clichy – Montfermeil Clichy-sous-Bois
Montfermeil
Sevran – Livry Sevran
Sevran Beaudottes Sevran
Aulnay Aulnay-sous-Bois
Le Blanc-Mesnil Le Blanc-Mesnil
Le Bourget RER Le Bourget
La Courneuve – Six Routes La Courneuve
Saint-Denis Pleyel Saint-Denis

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ligne 16 du métro de Paris na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]