12 (linka metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geograficky přesná mapa dráhy

9 Linka 12 je jedna z linek pařížského metra a v systému MHD je značena tmavozelenou barvou. Pochází Paříží od severního předměstí ze stanice Front populaire do stanice Mairie d'Issy na jihozápadním předměstí Paříže ve městě Issy-les-Moulineaux. Linka je dlouhá 15,2 km, má 29 stanic a ročně přepraví 72,1 miliónů cestujících (2004).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Dějiny metra v Paříži.

Vznik této linky se datuje 5. listopadu 1910, kdy byla otevřena Linka A, kterou provozovala Compagnie Nord-Sud. Společnost plánovala vybudovat spojení z Montmartru na nádraží Montparnasse jako podzemní vlak, ovšem z technických důvodů vzniklo nakonec klasické metro. První úsek vedl od Porte de Versailles do Notre-Dame-de-Lorette. Technické obtíže i tak doprovázely stavbu, která byla dokončena spolu s linkou 7 společnosti Compagnie du Métropolitain de Paris (CMP) zprovozněním tunelu pod Seinou.

Původní nápisy stanic z dlaždiček (Notre-Dame-des-Champs)

Následovalo postupné prodlužování linky severním směrem: 8. dubna 1911 do stanice Pigalle, 30. října 1912 do stanice Jules Joffrin a 23. srpna 1916 do dnešní konečné Porte de la Chapelle. Také na Montmartru se při stavbě vyskytly technické obtíže, neboť v podzemí se nacházejí staré důlní štoly po těžbě sádrovce. Stanice Abbesses a Lamarck – Caulaincourt proto musely být vybudovány ve velké hloubce – 36 a 25 metrů. Tunely mají také speciální profil, aby vydržely velký tlak sádrovce a ke stanici Abbesses jedou vlaky po rampě se sklonem 40 ‰.

Compagnie Nord-Sud se chtěla zřetelně odlišit od CMP a proto používala vlastní barevné označení názvů stanic, které se skládaly z bílých a modrých dlaždic. Druhou odlišností je tunel pod Seinou, který je vyztužený kovovým obložením.

K 1. lednu 1930 došlo k přeložení stanice Porte de Versailles o 100 metrů jižně. Stará stanice stále existuje a slouží jako depo vlaků.

V témže roce převzala dráhu od Compagnie Nord-Sud společnost CMP a její Linka A se stala linkou s pořadovým číslem 12.

Poslední rozšíření 24. března 1934 jižně od Porte de Versailles za hranice Paříže do Mairie d'Issy už proběhlo v režii CMP.

Nehody[editovat | editovat zdroj]

Na lince 12 se staly v průběhu doby dvě větší dopravní nehody. První se udála 23. dubna 1930 v 7:15 nedaleko stanice Porte de Versailles v důsledku profesní chyby. Vlak jedoucí na sever stál na červenou mezi stanicemi Porte de Versailles a Convention a zezadu do něj v plné rychlosti narazil další vlak, jehož strojvůdce přehlédl dvě znamení k zastavení. Při nehodě zemřeli dva lidé a mnoho dalších jich bylo zraněno.

30. srpna 2000 vjel řidič nepřiměřenou rychlostí do stanice Notre-Dame-de-Lorette, takže došlo u vjezdu do stanice k vykolejení jednoho vozu a bylo zraněno 24 cestujících.[1]

Další rozvoj[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012 bylo dokončeno prodloužení linky severním směrem za Paříž do stanice Front populaire na hranicích měst Saint-Denis a Aubervilliers. V druhé etapě budou připojeny další dvě stanice, celkem se jedná o úsek dlouhý 3,1 km.

Existuje i projekt na prodloužení na jih na území města Issy-les-Moulineaux. Jeho realizace je zahrnuta do plánů na roky 2014-2020.[2]

Seznam stanic[editovat | editovat zdroj]

Vchod do stanice Lamarck – Caulaincourt známý též z filmu Amélie z Montmartru
Původní značení směru jízdy na stanici Sèvres – Babylone
Výzdoba stanice Concorde
Linka 12
stanice přestupy
Front populaire
Porte de la Chapelle
Marx Dormoy
Marcadet – Poissonniers
Paris Metro 4.svg
Jules Joffrin
Lamarck – Caulaincourt
Abbesses
Funiculaire de Montmartre
Pigalle
Paris Metro 2.svg
Saint-Georges
Notre-Dame-de-Lorette
Trinité – d'Estienne d'Orves
Saint-Lazare
Paris Metro 3.svg Paris Metro 9.svg Paris Metro 13.svg Paris Metro 14.svg Paris RER E icon.svg
Madeleine
Paris Metro 8.svg Paris Metro 14.svg
Concorde
Paris Metro 1.svg Paris Metro 8.svg
Assemblée nationale
Solférino
Paris RER C icon.svg
Rue du Bac
Sèvres – Babylone
Paris Metro 10.svg
Rennes
Notre-Dame-des-Champs
Montparnasse – Bienvenüe
Paris Metro 4.svg Paris Metro 6.svg Paris Metro 13.svg Vlak
Falguière
Pasteur
Paris Metro 6.svg
Volontaires
Vaugirard
Convention
Porte de Versailles
Paris Tram 3.svg
Corentin Celton
Mairie d'Issy
Plán linky 12

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Métrolinie 12 (Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]