Place d'Italie (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Place d'Italie
Nástupiště linky 5
Nástupiště linky 5
Stát Francie
Ulice Place d'Italie
Vznik 24. dubna 1906
Linky 5
6
7
Externí odkazy
Kód památky PA00086600
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Place d'Italie je významná přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 5, 6 a 7 na jihu Paříže ve 13. obvodu v Paříži. Rozsáhlá síť nástupišť a chodeb se nachází pod náměstím Place d'Italie. V roce 2004 byla s 13,10 milióny cestujících osmou nejrušnější stanicí zdejšího metra.[1] Pro linku 5 je to jižní konečná stanice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Place d'Italie

Stanice byla otevřena 24. dubna 1906 jako součást úseku tehdejší linky 2 Sud (2 Jih) v úseku PassyPlace d'Italie. Krátce na to – 2. června bylo otevřeno nástupiště nové linky 5, která vedla do Gare d'Orléans (nyní Gare d'Austerlitz). Tato linka zde začínala, má zde proto smyčku a její nástupiště je postavené do oblouku. 4. října 1907 byla ale dosavadní linka 2 Sud mezi stanicemi Étoile a Place d'Italie připojena k lince 5 a nástupiště linky 2 Sud se přestala používat.

Dne 1. března 1909 byla otevřena nová linka 6 mezi Place d'Italie (kde využívala staré nástupiště linky 2 Sud) a Nation. Kvůli konání koloniální výstavy byl od 17. května do 6. prosince 1931 úsek Place d'ItalieÉtoile dočasně odpojen od linky 5 spojen s linkou 6. Teprve 6. října 1942 došlo k tomuto spojení opět a natrvalo. Linka 6 protíná náměstí ve směru východ-západ a její nástupiště se nachází na východní straně náměstí u Boulevardu Vincent-Auriol.

Mezitím došlo 15. února 1930 k otevření stanice pro linku 10, která sem byla prodloužena ze stanice Odéon. Od 26. dubna 1931 je ovšem úsek mezi Place Monge a Porte de Choisy součástí linky 7. Linka 7 je orientována směrem sever-jih a nástupiště je u Avenue d'Italie.

V období 25. června – 2. září 2007 bylo nástupiště linky 5 uzavřeno kvůli úpravě smyčky. Po tuto dobu byla konečnou stanicí sousední Campo-Formio. U linky 5 se počítá s jejím prodloužením na jih někdy v letech 2021–2027.[2] Toto rozšíření bude ovšem technicky náročné, neboť linka 5 bude muset křížit tunel s linkou 6 a obě jsou nyní v podzemí na stejné úrovni.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla pojmenována po kruhovém náměstí, na kterém se kříží pět významných ulic: Avenue d'Italie, Boulevard Auguste-Blanqui, Avenue des Gobelins, Boulevard de l'Hôpital a Boulevard Vincent-Auriol. Vycházela odtud hlavní silnice, která vedla z Paříže do Itálie.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má čtyři přístupy:

  • Rue Bobillot č. 2
  • Place d'Italie č. 2
  • Boulevard Vincent-Auriol č. 182
  • Boulevard de l'Hôpital č. 146

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Place d'Italie (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

  1. (francouzsky) Statistika vytíženosti stanic na s. 16 (formát pdf) Archivováno 17. 6. 2012 na Wayback Machine
  2. (francouzsky) Plán rozšíření linek metra, s. 81 (formát pdf)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Bobigny – Pablo Picasso Metro v PařížiLinka 5 směr Place d'Italie
Campo-Formio Place d'Italie

Bobigny – Pablo PicassoBobigny – Pantin – Raymond QueneauÉglise de PantinHochePorte de PantinOurcqLaumièreJaurèsStalingradGare du NordGare de l'EstJacques BonsergentRépubliqueOberkampfRichard-LenoirBréguet – SabinBastilleQuai de la RapéeGare d'AusterlitzSaint-MarcelCampo-FormioPlace d'Italie

← směr Charles de Gaulle – Étoile Metro v PařížiLinka 6 směr Nation
Corvisart Place d'Italie Nationale

Charles de Gaulle – ÉtoileKléberBoissièreTrocadéroPassyBir-HakeimDupleixLa Motte-Picquet – GrenelleCambronneSèvres – LecourbePasteurMontparnasse – BienvenüeEdgar QuinetRaspailDenfert-RochereauSaint-JacquesGlacièreCorvisartPlace d'ItalieNationaleChevaleretQuai de la GareBercyDugommierDaumesnilBel-AirPicpusNation

← směr La Courneuve – 8 Mai 1945 Metro v PařížiLinka 7 směr Villejuif – Louis Aragon
směr Mairie d'Ivry
Les Gobelins Place d'Italie Tolbiac

La Courneuve – 8 Mai 1945Fort d'AubervilliersAubervilliers – Pantin – Quatre CheminsPorte de la VilletteCorentin CariouCriméeRiquetStalingradLouis BlancChâteau-LandonGare de l'EstPoissonnièreCadetLe PeletierChaussée d'Antin – La FayetteOpéraPyramidesPalais Royal – Musée du LouvrePont NeufChâteletPont MarieSully – MorlandJussieuPlace MongeCensier – DaubentonLes GobelinsPlace d'ItalieTolbiacMaison BlancheLe Kremlin-BicêtreVillejuif – Léo LagrangeVillejuif – Paul Vaillant-CouturierVillejuif – Louis AragonPorte d'ItaliePorte de ChoisyPorte d'IvryPierre et Marie CurieMairie d'Ivry