Přeskočit na obsah

La Motte-Picquet – Grenelle (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
La Motte-Picquet – Grenelle
Původní názevLa Motte-Picquet
StátFrancie
Město15. obvod
Vznik24. dubna 1906
Linky6
8
10
Technické informace
Počet nástupišť6
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště linky 6

La Motte-Picquet – Grenelle je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 6, 8 a 10 v 15. obvodu v Paříži. Nachází se na křižovatce ulic Boulevard de Grenelle, Avenue La Motte-Picquet a Rue du Commerce. Linka 6 zde vede po viaduktu, zbývající linky jsou v podzemí.

Změny v linkách v roce 1937

Stanice byla otevřena 24. dubna 1906 jako součást úseku PassyPlace d'Italie. V roce 1903 se oddělil od linky 1 úsek počínaje stanicí Étoile a vznikla nová linka 2 Sud (2 Jih), též nazývána Circulaire Sud (Jižní okruh). Tato linka byla právě 24. dubna 1906 rozšířena od stanice Passy po Place d'Italie. 14. října 1907 byla linka 2 Sud zrušena a připojená k lince 5. Dne 12. října 1942 byla stanice La Motte-Picquet – Grenelle, respektive část ÉtoilePlace d'Italie opět odpojena od linky 5 a spojena s linkou 6, která tak získala dnešní podobu.

Společné nástupiště linek 8 a 10

Plány na rozšíření linky 8 z roku 1910 počítaly s vytvořením dvou větví (obdobně jako u linky 7) na okraji města ve stanici Grenelle. Jedna větev měla vést do Porte d'Auteuil (dnes linka 10) a druhá větev měla končit ve stanici Balard. Linka 8 a s ní stanice Grenelle byla zprovozněna 13. července 1913 v úseku OpéraBeaugrenelle (dnes stanice Charles Michels na lince 10). Stanice La Motte-Picquet – Grenelle byla kvůli plánované odbočce do stanice Balard postavena od počátku jako tříkolejná. Jelikož je ulice Rue du Commerce široká jen 12 metrů, byla kolejiště postavena ve dvou podlažích. Navíc nástupiště linek 8 a 10 nemají kvůli pozdějším úpravám sítě metra koleje pro oba směry proti sobě. Horní nástupiště slouží lince 8 ve směru Créteil – Préfecture a lince 10 ve směru Gare d'Austerlitz a dolní nástupiště pro opačné směry.

Linka 8 do této stanice byla zprovozněna 27. července 1937. Tento den ovšem došlo na jihu Paříže ke strukturálním změnám v několika linkách metra. Do stanice La Motte-Picquet – Grenelle byl zároveň prodloužen úsek linky 10 ze stanice Duroc a k této části se připojila část dosavadní linky 8 La Motte-Picquet – GrenellePorte d'Auteuil, čímž linka 10 dostala dnešní tvar. Linka 8 se proto navzdory původním plánům v této stanici nerozvětvuje, ale pokračuje vertikálním směrem.

Původní název stanice zněl La Motte-Picquet podle Avenue La Motte-Picquet Admirál Toussaint-Guillaume Picquet de la Motte (17201791) bojoval v americké válce za nezávislost. Proto jsou také přestupní chodby zdobené několika erby této šlechtické rodiny.

V listopadu 1913 po rozšíření stanice bylo její jméno upraveno do dnešní podoby. Jeho druhá část je odvozena z názvu Boulevardu de Grenelle podle města Grenelle, které bylo připojeno k Paříži v roce 1860.

Stanice má několik vchodů a východů:

  • Rue du Commerce
  • Boulevard de Grenelle
  • Avenue de la Motte-Picquet
  • Rue de Pondichéry
  • Avenue de Suffren

Zajímavosti v okolí

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku La Motte-Picquet - Grenelle (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
← směr Charles de Gaulle – Étoile Metro v PařížiLinka 6 směr Nation
Dupleix La Motte-Picquet – Grenelle Cambronne

Charles de Gaulle – ÉtoileKléberBoissièreTrocadéroPassyBir-HakeimDupleixLa Motte-Picquet – GrenelleCambronneSèvres – LecourbePasteurMontparnasse – BienvenüeEdgar QuinetRaspailDenfert-RochereauSaint-JacquesGlacièreCorvisartPlace d'ItalieNationaleChevaleretQuai de la GareBercyDugommierDaumesnilBel-AirPicpusNation

← směr Balard Metro v PařížiLinka 8 směr Pointe du Lac
Commerce La Motte-Picquet – Grenelle École Militaire

BalardLourmelBoucicautFélix FaureCommerceLa Motte-Picquet – GrenelleÉcole MilitaireLa Tour-MaubourgInvalidesConcordeMadeleineOpéraRichelieu – DrouotGrands BoulevardsBonne NouvelleStrasbourg – Saint-DenisRépubliqueFilles du CalvaireSaint-Sébastian – FroissartChemin VertBastilleLedru-RollinFaidherbe – ChalignyReuilly – DiderotMontgalletDaumesnilMichel BizotPorte DoréePorte de CharentonLibertéCharenton – ÉcolesÉcole Vétérinaire de Maisons-AlfortMaisons-Alfort – StadeMaisons-Alfort – Les JuillottesCréteil – L'ÉchatCréteil – UniversitéCréteil – PréfecturePointe du Lac

← směr Boulogne – Pont de Saint-Cloud Metro v PařížiLinka 10 směr Gare d'Austerlitz
Avenue Émile Zola La Motte-Picquet – Grenelle Ségur

Boulogne – Pont de Saint-CloudBoulogne – Jean JaurèsPorte d'AuteuilMichel-Ange – MolitorMichel-Ange – AuteuilChardon-LagacheÉglise d'AuteuilMirabeauJavel – André CitroënCharles MichelsAvenue Émile ZolaLa Motte-Picquet – GrenelleSégurDurocVaneauSèvres – BabyloneMabillonOdéonCluny – La SorbonneMaubert – MutualitéCardinal LemoineJussieuGare d'Austerlitz