Přeskočit na obsah

Palais Royal – Musée du Louvre (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Palais Royal – Musée du Louvre
Původní názevPalais Royal
StátFrancie
MěstoPaříž, Puteaux, Neuilly-sur-Seine, Courbevoie, Saint-Mandé a Vincennes
Uliceplace du Palais-Royal a Rue de Rivoli
Vznik19. července 1900
Linky1
7
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Kód památkyPA00085989
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště linky 7

Palais Royal – Musée du Louvre je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 1 a 7 v 1. obvodu v Paříži. Nachází se mezi palácem Louvre a Královským palácem (Palais Royal).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 19. července 1900 jako součást vůbec prvního úseku linky metra v Paříži. 1. července 1916 sem byla dovedena linka 7 od stanice Opéra a následujících 10 let zde končila, než byla v roce 1926 prodloužena dále do stanice Pont Marie.

Během renovace Louvru v roce 1989 byla nástupiště linky 1 propojena s podzemním nákupním centrem Carrousel du Louvre, kudy je přístup k podzemní vstupní hale muzea Louvre.

V rámci modernizace a přechodu na automatizovaný provoz na lince 1 byla nástupiště na stanici upravena během víkendu 7. a 8. února 2009.[1]

Výzdoba stanice[editovat | editovat zdroj]

V roce 1997 při oslavách třiceti let spolupráce mezi společnostmi metra v Mexico City a Paříži proběhla vzájemná výměna uměleckých artefaktů. Tato stanice byla vyzdobena freskou La pensée et l'âme huicholes (Mysl a duše Huicholů) tvořenou dvěma milióny korálků o průměru 2 mm. Mexico City naopak obdrželo 14. listopadu 1998 jeden z původních secesních vchodů, který byl umístěn na stanici metra Bellas Artes.

V říjnu 2000 ke 100. výročí pařížského metra získala stanice Palais Royal – Musée du Louvre nový vzhled vchodu nacházejícího se na náměstí Place Colette. Vstup, jehož autorem je umělec Jean-Michel Othoniel, se nazývá Kiosque des Noctambules (Stánek náměsíčníků) a je tvořen dvěma kopulemi (z nichž jedna představuje den a druhá noc) vyrobenými z barevných skleněných koulí, které jsou navlečené na hliníkové konstrukce.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stanice dříve nesla jméno Palais Royal podle sousedící stavby. V roce 1989 byla přejmenována na současný název Palais Royal – Musée du Louvre, neboť návštěvníci se tudy dostanou až do muzea.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má několik vchodů:

  • Musée du Louvre
  • Place du Palais Royal
  • Rue de Rivoli
  • Rue de Valois
  • Place Colette

Zajímavosti v okolí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palais Royal - Musée du Louvre (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr La Défense Metro v PařížiLinka 1 směr Château de Vincennes
Tuileries Palais Royal – Musée du Louvre Louvre – Rivoli

La DéfenseEsplanade de la DéfensePont de NeuillyLes SablonsPorte MaillotArgentineCharles de Gaulle – ÉtoileGeorge VFranklin D. RooseveltChamps-Élysées – ClemenceauConcordeTuileriesPalais Royal – Musée du LouvreLouvre – RivoliChâteletHôtel de VilleSaint-PaulBastilleGare de LyonReuilly – DiderotNationPorte de VincennesSaint-MandéBéraultChâteau de Vincennes

← směr La Courneuve – 8 Mai 1945 Metro v PařížiLinka 7 směr Villejuif – Louis Aragon
směr Mairie d'Ivry
Pyramides Palais Royal – Musée du Louvre Pont Neuf

La Courneuve – 8 Mai 1945Fort d'AubervilliersAubervilliers – Pantin – Quatre CheminsPorte de la VilletteCorentin CariouCriméeRiquetStalingradLouis BlancChâteau-LandonGare de l'EstPoissonnièreCadetLe PeletierChaussée d'Antin – La FayetteOpéraPyramidesPalais Royal – Musée du LouvrePont NeufChâteletPont MarieSully – MorlandJussieuPlace MongeCensier – DaubentonLes GobelinsPlace d'ItalieTolbiacMaison BlancheLe Kremlin-BicêtreVillejuif – Léo LagrangeVillejuif – Paul Vaillant-CouturierVillejuif – Louis AragonPorte d'ItaliePorte de ChoisyPorte d'IvryPierre et Marie CurieMairie d'Ivry